Icgudusel reddedis

10

2 yas cocuklari icin sunlari unutma:

Buyukler ofkelendiginde ilk olarak ofkesine neden olan dis etkiyi bastirmaya calisir, onu yapamiyorsa kendi ofkesini kontrol etmeye calisir, ikisini de yapamiyorsa ofkesini bagirarak gosterir, son asama olarak da siddete yonelir.
2 yas krizindeki cocuklar baslardaki butun asamalari atlayip dogrudan son asamayi yaparlar.

Bu donemde "icgudusel reddedis" icindediler. Reddedisi ofkeyle gosterirler. Icgudusel oldugu icin de bu ofkeyi ve ofkeyle gelen siddeti kontrol edemezler.

Ofke nobeti anlarinda ona:
1) "Hayir, yapma" demeyecegiz: Ona bunu demek, ofkelendigini, yaptigi hareketin siddetini ona vurgular ve de onu hedefe yonlendirir.
2) "Neden yapiyorsun" ya da "Ne istiyorsun, onu bunu mu" diye sormayacagiz: Neden yaptigini ve ne istedigini o da bilmiyor. 

Kriz zamanlarinda (tam o anda) neler yapilacak:
1) Ofkesi ve o anki hareketleri konusunda onunla konusmayacak, nasihat vermeyecegiz.
2) Ofkesinin kendi kendine gecmesini bekleyip hic ilgilenmeyecegiz ya da ilgisini baska bir ortama/konuya cekecegiz, "Mutfakta bir kedi mi gordum ne?" gibi.

Kriz gectikten sonra kriz anini onunla konusabiliriz. Ama bu konusmada ve oncesinde (kriz aninda) ve her zaman yapacagimiz sey, onun kisiligine degil davranisana odaklanmak ve farkindaligimizi vurgulamak: "Sen surekli aglayan bir cocuk oldun" degil, "Biliyorum engel olamiyorsun aglamalarina. Ben seni her halinle cok seviyorum ve senin uzuldugunu sandigim icin uzuluyorum ama onemli degil, sen iyi oldugunda ben de hemen iyi oluyorum" demek (anlamasa da); ve ona bolca sarilmak, onu bolca opmek ve oksamak.
 
Unutmusum, ek: Uyguladigi siddet zarar vericiyse engelleyecegiz, yine ilgiyi dagitarak ya da fiziksel bloke uygulayarak, caktirmadan. Kriz bittiginde ise konusacagiz, vurdugunda, attiginda kendine ya da bize zarar verebilecegini, aciyabilecegini/kanayabilecegini/yara olabilecegini soyleyecegiz.
10 Yorum


ekim_

güzel bir özet olmuş;tam da bugünkü güncelleme ve soruma denk geldi:=)) eline sağlık adaşım

julide

ülkü süper özetlemişsin ama gel gör ki onun ağlamalarında ben de onun kadar yoruluyorum. bunları söylemek aklıma bile gelmiyor. ben de onunla sinirleniyorum resmen.. önce kendimi sakinleştirmem lazım sanırım...

ellerine sağlık..

senayc

eline sağlık Ülkü

handanT

teşekkürler ülkü

Nazife

harikasın. eline, emeğine sağlık..

simden

eline sağlık,önceden bunları öğrenmek işimize yarar umarım.

afrezrudi

ellerine sağlık

sevdamefem

ellerine sağlık ülkü yine tam zamanında bir yardım oldu benim için:)

elif_doruk

çok güzel olmuş,eline ve yüreğine sağlık...

yuksel_

ülkü teşekkürler...uygulamak zor, ben de onunla beraber sinirleniyorum çünkü bir aşamadan sonra :((

ama daha dikkatli olacağım bundan sonra.

Yorum yapmak için üye ol