KURABİYE KREŞ- UYKU SORUNLARI'1

0

 Okul öncesi dönemde genellikle 2-4 yaşlarda çocuk günlük yaşamında yavaş yavaş anneden bağımsızlaşmaya başlar. Uyku ,yemek yeme gibi ritüellerin düzeni zamanla değişimi uğrar. Bu değişim sürecinde ebeveyni zorlayacak sıkıntıların yaşanması normaldir.

 Uykuya dalma ve uyuma esnasında yaşanan sıkıntılar arasında en çok görülenlerden biri de gece yaşanan korkulardır. Çocuk uykuya daldıktan birkaç saat sonra korku ile ağrlayarak ya da bağırarak uyanır. Yoğun panik, ağlama, titreme ya da çırpınma nöbeti geçirir. Uyku bölünmeleri, uykunun genellikle ilk yarısı ya da 1/3'lük zaman diliminde gerçekleşir. Çocuklarda bu durum yüzde 3 oranında görülmekte ve genellikle her gece tekrarlanmaktadır. Çoğunlukla psikolojik ya da fizyolojik bir rahatsızlıktan kaynaklanmaz. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte çocuğun daha aktif ortamlara  girdiği ,bilişsel algılarının açıldığı ve zihinsel işlevlerin hızlandığı dönemde görülme sıklığı fazladır.Çocuğun daha fazla uyaranla etkileşime girdiği, öğrenme etkinliğinin arttığı bu dönemlerde çocuk beyni bu bilişsel faaliyete uyum sağlamada bir süre güçlük çeker.Uyku sürecinde yaşanan bu bölünmeler zihinsel hareketliliğin devam ettiğinin olumlu bir işaretidir.Bu durum ebeveyn için yıpratıcı olmakla birlikte geçici ve sabredilmesi gereken geçici bir gelişim periyodudur. Çocuğu nöbet esnasında uyandırmak yerine yatağından kaldırmadan yumuşak bir ses tonuyla rahatlatıcı telkinlerde bulunmak, başına ya da sırtını okşayıp hafif bir masaj yapmak rahatlamasına ve uykuya dalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca uykudan uyandığında güvenle sarılabileceği, ona  evinde ,odasında güvende ve huzurlu bir ortamda olduğunu  hatırlatacak yumuşak bir peluş oyuncak ya da battaniye sakinleşmesine yardımcı olacak bir seçenek olarak kullanılabilir.
 Eğer çocuğunuzda uyku öncesinde de normalden farklı olarak bir gerginlik gözlemlemeye başlarsanız, etkisi olabileceğini düşündüğünüz stres kaynaklarını gözden geçirmek ve bir psikoloğa danışmak yararlı olacaktır.

                                                                                             Uzman Psikolog Burcu Özkan
                                                                                        Kurabiye Kreş ve Gündüzbakımevi 
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol