Kan bağışı için komşularımıza dağıtabileceğimiz örnek yazı

0

Sevgili apartman sakinlerimiz,

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Servisi Onkoloji Bölümü’ndeki lösemi tedavisi kapsamında kemoterapi almaya başlayan 28 yaşındaki Gamze Akbaş arkadaşımızdır. Daha 3 yaşındaki oğlu Atakan için hazırladığı ‘Birlikte uzun yaşayalım’ sloganını taşıyan blog’unda oğluna ve ailesine yaşama sevincini ve direnme gücünü anlatan Gamze , şimdi nakil için uygun iliğin bulunmasını bekliyor.

Aile içinden yüzde 1, aile dışından ise 40 binde bir kişinin iliğinin tutması ihtimali bulunurken, en fazla ilik donörü bulunan İstanbul'da bile sadece 27 bin bağışçı bulunuyor. Bu sebeple ilik nakli için kan bağışında bulunmamız çok önemli.

Nasıl donör olunur

18-50 YAŞINDA sağlığı müsait olan herkes kemik iliği bankasına gidip başvuru formu doldurabilir. Bir tüp kan verenler bulaşıcı hastalık testinden geçiriliyor. Hastalık taşımıyorsa bankaya kaydediliyor. Gönüllü vericinin kayıtları bilgisayara işleniyor, hastalarla uyum sağlarsa daha ileri tetkik yapılmak için çağrılıyor. Uygunsa genel anestezi altında kemik iliği alınıyor. Vericinin leğen kemiğinden iğneler aracılığı ile alınan kemik iliği, bir torbaya aktarılıyor. Operasyon, dikiş gerektirmiyor. Verici ertesi gün işine dönüyor.

İzmir' den ilik donörü olmak isteyenler: Ege Üniversitesi Kan Merkezi irtibat No: 0232 390 40 29. Randevu alarak gidiliyor.  Uygun ilik belki sizde olabilir.

İzmir'de oturup, A RH+ kan grubuna dahil olup, Gamze'ye trombosit vermek isteyen, verebilecek olan kişilerin, isim ve iletişim bilgilerini gamzeakbasicin@gmail.com adresine göndermelerini rica ederiz.


31 Mart Atakan'ın doğumgünü... annesi için ilik hediye eder misiniz?Detaylı bilgi için:

http://www.kokhucrebagisla.com/

http://www.facebook.com/groups/317716361612182/

http://www.facebook.com/pages/Gamze-Anne-I%C3%A7in-El-Ele-ilik-nakli/324389470945540 

http://www.gamzeakbas.blogspot.com/


Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol