KOLİK – İlk Aylar Zor Zamanlar Ama Geçecek.

3

 

Sevgili Serin kızımız hiçbir sorun yaşamadan 2-3 haftalık olur ise karşımıza KOLİK adı verilen bi rutin çıkacak. Kolik, gün aşırı gelen ve günde 3-4 saat süren ağlama nöbetleri olarak tanımlanıyor. Ancak açlık, gaz sancısı, ıslak alt, kucak isteme ya da uyku nedenlerinin dışında oluşan bir ağlama hali. Nedeni tam olarak bilinmemekle beraber beyin gelişimi ile ilgili olduğu düşünülmekte imiş. Tabiî ki bebişimizi asla ağlamaya terk etmeyeceğiz. Zaten bu kolik durumu bebişler 3-4 aylık olduğunda kendiliğinden yok oluyormuş. Bu nöbet ile karşılaşınca neler yapılmalı. Şaşkın anne olmamak için hazırlıklı olmak en iyisi tabi ki, ama durumlar sonsuz çeşitlilikte ise şaşkın da olursun maymun da.

Öncelikle ağlama nöbetlerinin fiziksel bir sorundan ileri gelip gelmediğini anlamak maksadıyla mutlaka doktora danışılmalı. Her şey normal ise şu rahatlama rutinleri bebeciğe iyi gelebilir.

- Rahat olup olmadığına bakın.(sıcak, soğuk v.s.)

- Kucağa alın ya da kanguruda taşıyın. Sallayın. Ninni söyleyin.

- Dizinizin üstüne yüzükoyun yatırıp sırtını okşayın.

- Kolları boşlukta olduğu için rahatsızlık hissediyor olabilir. Kollarını sararak güven duygusu yaratabilirsiniz.
(slingler burda kurtarıcı olucak sanırım)

- Bir aydan büyük bebeklerde emzik denenebilir.

- Araba ile kısa bir gezinti iyi gelebilir.

- Çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi monoton gürültüler iyi gelebilir.
Ancak tüm bu yöntemler kısa süreli etkili olmakta. bebiş tekrar ağlamaya başlarsa sıradaki yöntem denenmeli. Hiçbiri işe yaramıyorsa kucakta tutup bir süre ağlamasına izin verdikten sonra ılık banyoya sokmak bazen ağlama ataklarına son verebilir.

Bebeğin ilk 3 ayında zor zamanlar geçirilebilir, yorulup sıkılabiliriz biz anneler. Bu nedenle kendimize zaman ayırmak, kısa süreli evden çıkışlar kendimize birer hediye olabilir. Yavru kuşumuzun bu en zor zamanları 3.,4.ayda azalıp kaybolacaktır. Biraz sabır ile daha iletişime açık ve daha sağlıklı günler görmek çok mümkündür.Not : Bu dönemde bebeğin ağlamasına kayıtsız kalmak duygusal ve zihinsel sorunlara yol açabilir kanısındayım. Bebekleri ilk aylarda şımartmaktan da korkmamalı ve her ağladığında kucağa alıp ihtiyaçlarını hemen karşılamalı ve güven duygusunu pekiştirmeliyiz.
3 Yorum


Ulku

evet, hatta bence 0-3 yas hersey serbest, kucak da simartmak da. minimum egitim maksimum sevgi. 0-3 yas arasi herseyin onlarin keyfine gore olmasi taraftariyim.

ritalar

3 yaş çok diyorum ben arkadaşım. bence ilk 3 ay için her istege evet ama sonrasında sınırlarını bilmesi çocugun gelişimi açısından cok önemlidir diyor psikologlar hep. ben de katılıyorum.

eğitim sözcüğünü oldum olası sevmemişimdir 1 eğitimci olarak

8) kuralların varlığını ve uyulmaz ise neler olabileceğini bilmesi gerekiyor erken yaşta.

Aysegul_

Ben şu açıdan yorum yapayım. kolik durumunda yapılabilecekler güzel özetlenmiş ancak inşallah kızın doğduktan ve 2 3 haftalık olduktan sonra kolik olacak diye bir şey yok :) umarım olmaz :)

Yorum yapmak için üye ol