süper kolay taymancotti sling yapılışı (handmade sling)

2

İnternette pratik olabilecek bir sling yapımını çok aradım ama maalesef dikiş makinesi olmayan, dikişten anlamayan anneler için açıklayıcı ve bir o kadar kolay sling bulamadım.


Sling dendiğinde birkaç çeşit model var ama bana çok pratik ve yapılabilir gelmedi. Kendi bebeğim de  büyüdüğü için her model kullanamıyorum. 4. aydan sonra kullandıım, çok da memnun kaldığım taymancotti sling bu'dur.

Ve kendi çabamla edindiğim slingimin yapılışını tüm annelere hizmet olsun diye paylaşmak istiyorum. 

Sling için kendi ölçünüzü benimki ile kıyaslayın: 165 boyundayım ve normalde 55kg idim ama gebelik sonrasında 65lerde geziyorum. Bebeğim ise yaşıtlarından biraz ileride, 90 percentilde. Sol Omzumun tam köşesinden, sağ leğen kemiğime olan mesafe 75cm. (alacağınız poların çift en ölçüsünde yani 75 çarpı 2=150cm olması işimizi kolaylaştıracak. ) Polar bebeğin ağırlığı ile aşağı doğru sünecek ve yumuşacık olduğu için onu rahatça kavrayıp saracak. Yani bu 75cm size fazla gelebilir, daha da kısalttırabilirsiniz.

Önce kumaşçıya gidiyoruz ve rengini-dokusunu beğendğimiz bir polardan 80cm. kestiriyoruz. İsterseniz düz bir metre alın ve artık kumaştan kendinize bandana çanta kese gibi şeyler yaptırın. 

Polar kumaş genelde çift en olarak satılıyor. Bu nedenle 80 cm. almak işimizi görüyor.


Şimdi elinizde 80cm x 150cm bir dikdörtgen var. Bunu dikine kesiyoruz. 40cm x150cm lik iki ince uzun dikdörtgenimiz oluyor. Burada kullanacağınız 40 cm. ölçü; omzunuzdan dirseğinize kadar olacak ve slinginize şal görüntüsü verecek ölçüdür. Dilerseniz daha fazla ya da daha az kesebilirsiniz. 

Elimizde iki ince uzun polar kumaş var demiştik. Bunlardan birini yüzük şeklinde olması için karşılıklı 40cm lik yerleri birleştiriyoruz, dikiyoruz. benim terzi spor dikiş ile iki defa giderek sağlamlaştırdı. Şimdi diğer ince uzun dikdörtgenimizi de ön ve arka yüz durumuna dikkat ederek bu halkadan geçirip uçlarını dikiyoruz. 

Yani hani 23 nisanlarda renk renk kağıt şeritler yapar ve onlardan zincir oluştururduk ya, işte aynı mantıkla yapılıyor. 

İşte slinginiz hazır. Resimde gördüğünüz gibi hem ön hem sırt tarafınızda çarpı şeklinde durmalı. Ancak bebek oturduğunda ön taraf aşağı kaydığı için sanki v gibi görünmesi sizi aldatmasın. Resimde dikkat ederseniz dikiş yerlerini omzuma getirdim.


2 Yorum


yasea

çok başarılı..elinize sağlık.. 2.yi doğursam hiç düşünmez hemen yapardım..:) güle güle kullanın..

pelinau

Teşekkür ederim arkadaşlar. Gören arkadaşlarım çok beğeniyor, bunlardan hediyelik yapıp doğum yapan birkaç kişiye de vermeyi düşünüyorum.

Yorum yapmak için üye ol