Yavru Kuşlar ve Emzik Bırakma Hikayemiz

(1 ay – 21 ay)

 

Arda doğduktan 1 ay sonra tanıştı emzikle. Tanıştığı andan itibaren sadece sakinleşmek amaçlı ve uykuya dalma amaçlı kullandı emziğini. Başta ben hiç istemiyordum alışmasını, çünkü bizim isteğimizle alıştığı ve sevdiği bir şeyi yine bizim isteğimizle bırakması çok zor olacak diye. Ama gelin görün ki öyle anlar oldu ki emziği icat edene oldukça bol dua ettim :)

 

1,5 yaşında olduğu zaman bırakmasını istiyorum. İstiyordum diyorum çünkü onun pek niyeti yoktu. 15-16 aylık civarıydı sanırım, sürekli “Yavru kediler, yavru ga-gak’lar (Ga-gak = Ardaca kuş) senin emziğini istiyorlarmış, çok ağlıyorlarmış” diye diye işledim aklına. Her kuş veya kedi gördüğümüzde de sordum verelim mi diye. Başlarda anlamadığı için tepki vermiyordu, sonradan ııı-ıhhh demeye başlamıştı. Zaten verelimi kabul etseydi ne yapardım bilemiyorum çünkü yanımızda emzik taşımıyorduk :)

 

Aradan gel zaman git zaman artık gece yatarken sorduğumuzda ıııı-ıhhh diyip daha güçlü emiyordu emziğini ama sabah uyanınca kendiliğinden “ga-gak at” diyerek yataktan aşağı atmaya başladı. Ben de bunu fırsat bildim.

 

Geçen hafta Çarşamba günü evde olacak olan tadilat sebebiyle annem ve ablasıyla ablamların ve yaşları yakın olan yeğenlerimin yanına İstanbul’a gönderdim. Perşembe günü (04.08.2011) Ortaköy’e kuşları beslemeye ve görmeye gittiler. Anneannesi de fırsattan istifade (Benden tembihli tabi) emziğini Arda ile birlikte kuşlara atmışlar ve sonra Arda görmeden yerden geri almışlar. Ardından baya koşturup baya yormuşlar Arda’yı. O öğlen uykusuna dalarken “mama”sini (emziğini) istemiş. Annem de ucunu makasla keserek göstermiş, “Bak kuşlar yemiş ucunu” demiş. O gün ve ardından 2 gün 2 gece daha Arda “Mama ga-gak at, at, at…. Ga-gak hammm, Ga-gak hammmm….. “ diye hikayesini tekrarlaya tekrarlaya dalmış uykuya. Gece 3-4 kere uyanmış, bir kısmında emziğini sormuş, bir kısmında su içip tekrar uyumuş. Hiç ağlamamış :) Hiç ağlamamasını yanında benim olmamama bağlıyorum ben. Çünkü bildiğiniz üzere tüm naz ve niyaz annelere yapılır, istenen bir şey anneye tutturulur ve zevkle kıyamet kopartılabilir.

 

Cumartesi günü biz gittik yanlarına. Cumartesi ve Pazar ne gündüz ne de gece uykusunda sormadı bile emziğini. Emziğine ne oldu annecim diye sorunca aynı hikayeyi bana da anlattı. “Mama ga-gak at, at, at…. Ga-gak hammm, Ga-gak hammmm….. “ Pazar günü sorduğumda ise baktı suratıma ve arkasını döndü, gitti. O an bitti bu iş dedim.

 

Bu vesile ile beni cesaretlendiren ve yolundan ilerlediğimiz Jülide ve Ela’ya da teşekkürlerimi sunarım.

 

Darısı tüm arzu eden anne ve çocuklarının başına derim :)

Güncelleme: 1) Arda’nın hem anneden ayrılması hem de emziği bırakması aynı zamana denk geldi, travma yaratmasın diye düşünür olursak; ilk defa ayrı kalmıyoruz. O ya da bu sebepten dolayı daha önce de ayrı kaldık. Çok şükür bensiz durabiliyor.

2) Arda gece uyanıp su içmek istediğinde biberonu ile veriyorduk. Ama fark ettik ki emzik ile birlikte biberonun da bırakılması gerekiyor. Çünkü ağız yapıları aynı olduğu için biberonu emzik yerine koyabilir. Suluk ile su içmeye emzikten daha zor alışacak gibi :(

 
6 Yorum


julide

Canım yaa cesaret verdiysek ne güzel bize.. Çok sevindim. umarım atlatmışsınızdır. Zira biz tam unuttu derken ara ara meme istedi bizden:)))

bi de biz hala suyu bardak+biberonla içiyoruz. Geceleri zati su içmediği için sanırım sorun yaratmıyor. Şimdi biberonu da vermicem..

Arkadaşım darısı bez bırakmaya:)))

burcaksahin

Ayyy ona da amin insallah :))

yuksel_

gözünüz aydın Burçak. 1 yıl ilerinizde olarak biz de hemen hemen aynı yöntemle Rüya'ya 1 hafta içinde emziği bıraktırdık. Ben de senin gibi 2 hafta evvelde "beyin yıkama" operasyonuna başladım, bebek kuşlar varmış çok ağlıyorlarmış şeklinde. 1-2 kere vermek istedi, kıyamadı ben de hiç üstelemedim. bir sabah kreşe gitmeden balkona bırakmışlar babasıyla, bebek kuşlar gelip alsın diye..sonraki 1 hafta arada isteme/tutturma arada uyuma vs ile geçti ve tamamen bitti. Benim tavsiyem o aşamada annenin değil başkasının uyutması gerçekten çok işe yarıyor. dediğin gibi esas eziyet anneye yapılıyor çünkü :))

sevgiler

burcaksahin

Yüksel, sizin adınıza da çok sevindim :)

Hedera_helix

çok güzel bir hikayeymiş:) bence en kısa zamanda suluk ile su içemeye başlar:))üzülmeyin:) tebrik ederim.

Hedera_helix

çok güzel bir hikayeymiş:) bence en kısa zamanda suluk ile su içemeye başlar:))üzülmeyin:) tebrik ederim.

Yorum yapmak için üye ol