2 yaş üstü - Kendi kendine uyku öğretme

1

Bugün kızıma nasıl kendi kendine uyumaya alıştırdık onu yazacağım. Büyük kızım kardeşi olana kadar yanında yatıp pışpış yaparak uyuyordu. Ela'da uyku saatlerinde hiç bir problemimiz yoktu fakat kendi kendine uyuması bizim için çok önemliydi. Çünkü bir de kardeş gelmişti artık. Yaklaşık 28 aylıktı. Ona artık kendi kendine uyuması gerekli olduğunu söyledik. Tabii ki itiraz etti. Ama uyku konusunda hiçbir zaman itiraz kabul edilmiyor bizim evde. Bence her çocuk da anne babasının sınırlarını biliyor. Neyse dedik ki bir oyun oynacağız. Oyunu anlattık, hemen kabul etti. Oyun şöyle.
Yanına bir çalar saat verdik. İlk gün saati yattıktan hemen 2 dk sonraya kurduk. Ve 2 dk sonra yanına geleceğimi söyledim. Sadece 2 dk beklemeyi denedi. Sonra 4 dk, 6 dk, diye her seferinde 2 dk daha geçe kuruyordum. Ve ilk gün 16 dk'ya geldiğimizde uyumuştu. Arada itirazlar, tuvalete gitmeler, şarkılar türküler oldu. Ona hiç kızmadık. Yanımıza gelirse tekrar yatağına götürdük. Her yanına gittiğimde de ondan bir sonraki gelişime kadar bana birşey düşünmesini istedim. Mesela arkadaşı Duru'yu hangi hayvanla hikaye anlatacağını düşünsün. Şimdi ne yapıyorlar. Ordan nereye gidiyorlar diye düşün diyordum. Her gittiğimde de yanında çok az kalıyor, öpüyor konuşuyordum.
2. gün 3 dk'dan başladım ve 3'er dk artırdım. Sonra 4dk başlattım. Her gün yanında biraz daha az kalmaya başladım. 10. günde 10dk'dan başatmıştım ve ilk gittiğimde uyumuştu. Artık saat kullanmıyoruz ama hala yaklaşık 15 dk'da bir yanına birimiz gidiyoruz eğer uyumamışsa biraz öpüp konuşuyoruz. Ama bu beceriyi hem kazandı hem de kabullendi. 
Tabii ki o bir çocuk ve zaman zaman itirazları oluyor. Hasta oluyor. Bugün babam yanımda yatsın falan diyor ama genelde tavrımız son uykuya geçişinde yanında olmamak oluyor. Önemli olan esnek de olmalı. Çeşitli krizleri aştığımız da oldu ama biz bu yöntemden çok memnun kaldık.
1 Yorum


bufcak

bayıldım yönteminize

kızımı uyutmak için her gece en az 1 saat uğraşıyoruz

uyuduktan sonra sorun yok ama uyuyana kadar ki süreç çok yorucu oluyor.

hemen bir çalar saat edinip yönteminizi uygulayacağım.

mutlu çocuklar yetiştirmek dileğiyle...

Yorum yapmak için üye ol