SPK görüşme sonuçları

6

1- Çalışan Anne doyana kadar meme verebilir. Bu çocuğun anneye bağlanma sürecidir. 3 yaştan sonra halen emmeye devam ediyorsa bu durumda tekrardan değerlendirme yapılabilir.
2- Çocuklar bu aylarda nedenleri çok sorar . Şu anda lisan,ana dili gelişme dönemindedir. Lisan gelişimi zihinle alakalı değildir. Sordukları neden sorularına Somut cevaplar vermek önemlidir. Soyut her türlü kavram/cevap çocukta kaygı yaratabilir.
3- Çalışan anne çocukla aynı odada yine 3 yaşa kadar uyuyabilir bir sıkıntı olmaz . 3 yaş sonrası oda ayrılabilir.
4- Kreş / Anaokulu 3,5-4 yaş önermekte
5- 2. çocuk için çocuğun 3 yaş sonrası iyi bir zamanlamadır.
6- Tuvalet eğitimi için çocuga kaka/çiş den bahsedilmeyecek. Çocuk kendi hazır oldugu zaman zaten rahatsız olacak ve bundan vazgeçecek.  bezine kaka yaptığı zaman kendisi rahatsız olacak ve çıkarılmasını isteyecek. Aynı şey Emzik için de geçerli . Zamanı geldiğinde kendiliğinden bırakmasını beklemek en doğrusudur.
7- Tv ve kitap çok fazlasına karşı. Özellikle 0-3 yaş arasında erken uyaran olması nedeniyle beyin gelişiminde etkili . Şu anda her gün 1 kitap ve biraz TV yeterli .
8- Soyut hiç bir şeyin tanımlamasını yapmak yok. 
9- Kardeş kıskançlığının altında yatan şey anneyi kaybetme  korkusudur
10- Aferin diyebiliriz , şu anda ödül sistemi ile gelişiyorlar dedi.
11- Bize vurma , tokat atmak bunlar normal davranışlarmış. Böyle yaptığı zaman üzerine gitmeyeceğiz , ondan uzaklaşabiliriz . YANITSIZ kalacaksınız diyor.
12- Kendine zarar veren çocuklarda Kaygı söz konusudur bu durumda kaygının nereden kaynaklandığını bilmek gerekir ve önce bunun çözümlenmesi gerek. Bu durumda da üzerine gitmeyecegiz, onun dikkatini dağıtacak bir şeylere yönlendirecegiz.
13- 13-15 ay ve 2,5-3 yaş arası anneye bağlılık top yaptığı dönemler
14- Çalışan annenin ya bir doku nesne ya da kendi kokusunun oldugu bir eşya ile kendisini eşleştirmesi işe yarayan bir yöntem. Anne İŞte kıtabını tavsiye etti.
15- Babayı baba yapan annedir. Babanın çocugu ile ilgilendiği zaman babaya kesinlikle müdahele edilmemeli.
16- Sınır koymak bu dönemde dur - bekle algısı olmadığı için uyaranları kaldırmak en dogrusudur.
17- Özel yetenekleri olan çocuklar için hiç karışmayın, hiç yönlendirmeyin, serbest kalsın diyor. Gerçek bir resim ya da spor becerisi mutlaka ortaya çıkacaktır diyor.
18- Montessori eğitimi benim dediklerimi diyormuş zaten,  bendenmiş dedi.
19- Anneanne,babaanne,dede çocukların zenginliğidir ve şımarmak değildir. Şımarıklık annenin/babanın tutarsız davranışı karşısında olabilecek bir şeydir. Yani bugün evet dedğin şeye yarın hayır denirse gibi.

Aklıma gelenler bunlar - 1 saat kadar kalabildim ve kısa da olsa her konuya değinmeye çalıştım


Aralık ayında ogluna kız istemeye gidecekmiş . Kaynana olacağı için endişeli !!!!
6 Yorum


yasemin_ekin

Eline sağlık Aysegul... Aksam babamızla paylaşıyorum. Yaşasın 15. madde, biraz kafa dinleyebileceğim:))

Gunes

madde 3 çok hoşuma gitti :) ve madde 11 de biz oturup soruyoruz çoçuğa neden yaptın diye! çok sağol ayşegül, ben zaten emzik işini ona bıraktım :)

Ulku

eline saglik. 16.maddeyi acabilir misin? cumlede bir kopukluk var sanki.

Yasemina

4. maddeye cok sevindim.

lugesya

bu yaş döneminde Dur-Bekle, şimdi olmaz vb algılamaları olmadığı için daha çok çevredeki uyaranları ortadan kaldırmak daha doğru olacaktır diyor. Yani masanın üzerindeki vazoyu elleme elleme desekte elleme kapasitesi vardır diyor - onun için vazoyu ortadan kaldırmak en dogrusudur. Şu anda sadece kendilerini anlama durumundalarmış, bizi anlamalarını beklememiz çok büyük yanlışlık olurmuş. işte bunu yaptın beni üzdün - farkında olmadan kabullendikleri davranışlar olabilirmiş ama bu bunu anladıklarını göstermezmiş . Sınır koymak da sanırım dogru hatırlıyorsam 3 yaş sonrası - 4 yaş civarı uygulanabiliyor . o da sınırı evde koymalı kesinlikle markette falan değil diyor. yani siz evde eğitiminizi vereceksiniz markete gidince de bir bakışınızla durması gerektiğini bilecek gibi. Açıkçası kendine şiddet, tek oyuncakla oynama , korkular, sınır koyma gibi konular üzerine çok konuşma vaktimiz olmadı. kısa kısa ve özet geçtik .

Ulku

tamamdir, anlasildi, sagolasin :)

Yorum yapmak için üye ol