Çocuk uyutulur mu? Yoksa kendi mi uyur?

8

Evrim 2 aylıktı bütün gece kendi odasında uyumaya başladığında. Akşam hava kararınca yatar sabah 6-7 civarı uyanırdı. Gece kalkmaları hemen hemen hiç olmazdı. Bizim sorunumuz gece uykusundan çok nasıl uyutacağımız ile ilgiliydi. Çok hareketli bir çocuk olması nedeniyle kendi kendine sakinleşip uyuması bizim için bir hayaldi.

Evrim’e annem bakıyor  ve annem çocuğu ayağında sallayarak uyutmaya bayılır ya da kendisine böylesi kolay gelir bilmiyorum. Benim için ise tüyleri diken diken eden bir yöntemdir. Okumuş görmüş bir anne olarak ve Evrim doğmadan önce başka annelerden aldığım kulaktan dolma bilgilere dayanarak  tutturuyordum bu çocuk kendi yatağında kendi kendine uyuyacak diye. Takıntılı bir anne örneği işte.

Yaklaşık 6 aylıkken tüm aileyi karşıma alarak başladım Ferber yöntemi uygulamaya. Tam bir kabus bence bu yöntem ya neyse. Kısa sürede Evrim kendi kendine uyuma kıvamına tam gelmişken hastalandı.  Ve büyüklerin dediği gibi “Hasta olduğuna değil huyunun değiştiğine yanarım.” , bizimkinin de uyku alışkanlığı sil baştan hale geldi. Başladık tekrar ayakta sallayarak uyutmaya.

Bu arada bir  kısa not: Evrim ne kadar uğraşırsak uğraşalım emzik almadı.

Bir süre sonra, normalde meme emerken bile uyumayan Evrim,  biberondan süt içerek uyumaya başladı. Hem ayağımızda sallayıp hem de ağzına bir biberon sütü dayamaya başladık. İki kabus.

1 yaşından sonra kesintisiz gece uykularımız bitti, geceleri, bazen ağlayarak, birkaç kez uyanmaya başladı. Yine süt ve ayakta sallama seremonisi ile tekrar uyuyordu. Yaz sonuna doğru bu problemimiz kendiliğinden çözüldü, meğer çocuk sıcaktan uyanıyormuş.

Kış ortası gece uyanmalarımız tekrar başladı. Biz de sebebini hiç düşünmeden gidip tekrar süt verip uyutuyorduk çocuğu. Garibim üşüdüğü için uyanıyormuş bu sefer de, odasına elektrikli radyatör aldık, başladı sabah kadar uyumaya.

Bir süredir ayakta sallanmayı reddetmeye başladı. Yatağına yatırıp üzerini örtmemizi istedi ve tabi ki süt. Onsuz olmaz, bir çeşit aşk var aralarında. Ama beni de odadan dışarı göndermiyordu, ben de yerde yanında yatıyordum. Ve dün akşam ilk defa sütünü de eline verdim ve dışarı çıktım. Sonuç, kendi kendine uyudu.

Şimdi ise tek bir sıkıntımız var, süt. Bu kadar olaydan sonra kanaat getirdim ki, kendi haline bırakmak, tercihlerine saygılı olmak en mantıklı olanı. Bu nedenle artık düşünmüyorum, nasılsa bir gün gelecek ve ben büyüdüm diyerek sütü de bırakacak.

Çocuğu çektirdiğim tüm eziyetler, kendim ve çevremdekilerin yaşadığı üzüntüler de yanımıza kar kaldı. Neden çocuk yetiştirmek konusunda azıcık daha esnek olamıyoruz acaba? Çevremizin, internetin, kitapların vs çok mu baskısı var acaba üzerimizde? Ne dersiniz? 
8 Yorum


asli_yagmur

Ayça var ya, ilaç gibi geldi yazın. Bu uyku konusu beni de baştan beri geriyor. Aslında ben bir şekilde akışına bıraktım ama içim bir türlü rahat etmiyor.

Yağmur da hiç emzik almadı. Ama yaklaşık 4 aylıktan beri parmak emiyor. Özellikle de uykusu gelince o parmak ille ağıza giriyor. Hatta uykusunun geldiğini de öyle anlıyoruz! Sonra kucağımıza alıp odasına gidiyoruz, kucakta müzik eşliğinde uyuduktan sonra yatağına koyuyoruz. Geceleri emmeye uyandığında da durum aynı, tekrar kucakta uyuyup yerine yatıyor. Bu arada parmağını emdiğini görenlerin yaptıkları yorumları yazmıyorum bile. Zaten benim içim rahat değil bu konuda, sanki bıraktırmak için elimden geleni yapmamışım gibi bilir bilmez yorum yaptı mı birileri çok canım sıkılıyor.

Neyse, ben de merak içindeyim, belli bir zaman sonra kendi kendine uyumak isteyecek mi? Bu kucakta uyuma işi daha ne kadar sürecek? diye. Bu aralar o kadar kollarım ağrıyor ki artık, ayakta sallamayı bile düşünmeye başladım! Zira sırt-boyun-kol üçgeninde feci ağrılar başladı.

Ama senin yazından anladığım kadarıyla su yolunu buluyor demek ki... Tek gereken biraz sabır galiba. Gerçi uykusuz zamanlarda o sabır uçup gidiyor ama, başka da yolu yok gibi...

asli_yagmur

bu arada senin de bir blog açmanın zamanı gelmiş :)

Aycadk

:) Sağol canım, güzel bir blog adı bulabilsem ilk etapta başlayacağım:) Bu arada gerçekten su akıp yolunu buluyor. Sen kendini kastığınla kalıyorsun. Gerekiyorsa ayağında salla. Ben ne ortamlarda ayakta salladım Evrim'i, inanamazsı

Aycadk

inanamazsın. Blogcuannenin Deniz de parmağını emiyordu, bildiğim kadarıyla bıraktı sonra. Bence Evrim de şu an biberondan süt içerek emme güdüsünü besliyor, maksat süt değil yani. Ama inanıyorum o da geçecek.

crocus

ayça ne güzel bir yazı olmuş:) ben rahat bir anneyim aslında,okurum kulağıma küpe olsun diye.Bizde gündüz uykularında sallıyoruz.Akşam uykusunda ise evrim gibi süt içerek uyuyor.Herşeyin bir zamanı vardır derim bende :)

tutQ2cheege

tuğçe emerken böyle sorunlarımız yoktu emerken uyuyodu ama 3-4 aydır bazen tv seyrederken sızıo olduğu yerde bazende babasıyla bana kök söktürüo geceleri uyanıp yanımıza gelip ağlaması yokmu deli oluyorum :((( yalnız ne oldu bilmiyorum 1-2 gündür sanki okunmuş üflenmiş gibi biraz geç yatıo ama güzel uyuyo sabah geç kalkıo her yaramazı böyle yapsın AMİN

FILIZCUBUKCU

oncelıkle merhaba herkese benımde 3 aylık bır bebegım var butun gece sabaha kadar oturuyoruz.sabah4 ten sonra uyuyoruz oglene kadar ...benım oglumunda gece uykuları yok malesef yazınız cok guzel ıcıme bır rahatlama geldı..her bebekte aynı sorunlar oluyormuş.yalnız degılmısım dedım ve rahatladım ınsallah benım oglumda gece uykularına kavusur en kısa ve hayırlı bır zamanda ...

Aycadk

Filiz Cubukcu, yorumun için teşekkür ederim. Umarım tez zamanda uykularınız düzene girer. Bu arada Bebek Bakım Sorunlarına mUcize çözümler (Tracy Hogg) kitabından çok faydalandık biz, tavsiye ederim. Selamlar,

Yorum yapmak için üye ol