Bir mail..

Sayın Hocam,

 

İletimin amacı sizden uygun gördüğünüz takdirde  “kemik iliği donörlüğü” için Üniversiteniz bünyesinde bir kampanya başlatmanızı talep etmek.

 

Bu iletiyi yazmama neden de belki sizinde izlediğiniz gibi son günlerde medya da yer alan GAMZE ANNE   http://atakan310309.wordpress.com/ , http://gamzeakbas.blogspot.com/ ve esas onun sayesinde öğrendiklerim.

 

Bakın hocam;

 

          -19,233,723 kemik iliği bağışçısının kayıtlı olduğu Dünya Kemik İigi Bankası’na üye Türkiye kemik iliği merkezlerinden; Ankara Üniversitesi'nde toplam 5.437, İstanbul Üniversitesi'nde ise 25.436 kayıtlı kemik iliği donörü var. Toplam sayı: 30.873.

 

          -Türkiye ile hemen hemen aynı nüfusa sahip İngiltere'de toplam donör sayısı; 800 binin üzerinde.

 

-      Almanya'da ise bu rakam, 4 milyonun üzerinde ve Alman Kemik İliği bankalarına kayıtlı 50 bin civarında Türk bulunuyor.

 

-      Güney Kıbrıs’ta bile donör sayısı Türkiye’den fazla.

 

                Bone Marrow Donors WorldwideKaynak:

 

Ve aile dışından birinden kemik iliği nakli için uygun doku örneği bulma şansınız kırkbinde bir.  Gamze Akbaş sadece bir örnek, aynı durumda bir çok genç hatta çocuk var.  Bu durum tespiti ile ben birkaç gündür kendimi çok ama çok kötü hissediyorum. Biz bu kadar az gelişmiş bir ülkemiyiz hocam? Bu nasıl bir tablo? 

 

Bu sabah Tıp Fakülteniz Kan Bankasına donörlük için kan verdim.  Ayda birkaç donörlük başvurusu yapılırken Pazartesi günü 150, dün de 200 başvuru olduğunu öğrenince biraz moralim yerine geldi..demek ki olabiliyormuş.. Toplumda hazır bir hareketlenme varken gelin siz de Ege Üniversitesi Rektörlüğü olarak buna destek olun. Bir kampanya başlatarak bu konuda öğrenci kardeşlerimizi bilinçlendirelim ve donörlüğe teşvik edelim. Bu konudaki bilgileri/linkleri gerek Üniversitenin gerekse Tıp Fakültesi’nin web sitelerine de koyalım. Hatta bu konuda Ege Üniversitesi diğer üniversitelere örnek olsun, onları da daha üst platformlarda benzer kampanyalara teşvik etsin. Eğitim kurumları, büyük sanayi kuruluşları, askeri birlikler gibi yerlerden toplu olarak kan örneği alarak donör sayımızı artırma koşullarını yaratmaya çalışalım. Bu konuda varsa –ki Kızılay ile problem var sanıyorum- yasal mevzuattan kaynaklanan zorlukları aşmak için ne olur acele edelim lütfen.

 

Ben bugün gerek kan vererek gerekse bu ve benzeri mailler ile birkaç ilik bağışçısı daha bulmaya çalışarak kendimi daha iyi hissettim ve sizlerin desteğiyle binlerce öğrenci kardeşimin de aynı toplumsal duyarlılığı göstereceğine, hem kendileri hem de toplum için bir şeyler yapma fırsatı yakalayacaklarına inanıyorum. Sadece iki minik tüp (toplam 8 cc) kan vererek..

 

Saygılarımla,

 

Nuri Göktepe
1 Yorum


Aysegul_Yagmur_Irmak

Harika, harika, harika! Belki kısa sürede bu konuda kısa sürede İngiltere'ye, hatta Almanya'ya ulaşabiliriz. Keşke birtek Türkiye'ye değil tüm dünyaya sesimizi duyurabilsek.

Yorum yapmak için üye ol