2 erkek annesi :)

5

İlk oğlum Batıkan genel anestezi ile doğum yaptım bundan tee 5 sene önce..

İkinci oğlum Bartu’ya kontrole giderken doktora hiç aklıma gelmedi genel olacak değil mi diye sormak?! Meğer sormak gerekirmiş, az sonra okuyunca anlaşılacak...

İlk oğlumu doğum anında ne yaparız diye kara kara düşünür olmuştuk son günlerde. Yanımda annem/ablam vardı fakat ee onlarda benim yanımda olmak istiyorlardı haliyle. Ee ama ben de oğlum beni (genel anestezi) o halde görsün istemiyordum. Götürsek hem hastane ortamında saatlerce onu tutmak hayli zor olacaktı. Annem her ne kadar ben dururum evde desede, içten içe durmak istemiyordu anlamıştım. Ve beklenen gün geldi çattı, son an’a kadar Batıkan evde duracaktı. Ama son an’da babası ile verdiğimiz karar ile bizimle geldi, kıyamadık kimseye…

Gittik hastaneye, Odaya yerleşme vs. derken baba Batı'ya kardeşten hediye almaya gitti. Batı ama en son beni götürdükleri an'a kadar bilmiyor o gün kardeşi geleceğini. Gayet uyumlu idi, hiç üzmedi bizi. Sonra malum spinal sorunu çıktı :) O da şöyle gelişti. hemşire geldi, tansiyon ölçmek  için.

’sondayı en son giderken mi takacaksınız??’’dedim. O da; hayır sizi uyuşturdukları esnada takacaklar'' dedi. ' Ben de ‘Ben genel olacağım ne uyuşması ‘’deyince 'bizde spinal olunuyor, genel anestezi yok'' dedi ve dünya başıma yıkıldı. 

Ablam dr.un yanına çıktı hemen, ben malum Nurti annelerime canlı canlı yazıyorum o esnada J   danışmak için, derken ablamla dr. geldi açıklama yapmaya. Genelden daha rahat olacağımı, ayılma vesonrasında genelde olduğu gibi sıkıntı çekmeyeceğimi, kendimde operasyon sırasında sıkıntı hissedersem mutlaka dile getirip onlara söylememi filan belirtti ve en son anestezi uzmanını sana yollayayım onunla da bir görüş dedi ve gitttiii... aradan 5dk. geçti geçmedi ablam ve annem aşağıya inmişlerdi Batı'yı da alıp. Oda da ben-koca ve yeğen var sadece. tam size anestezi uzmanı benimle görüşmeye gelecekmiş dedim, yayınla yaptım :) 2 hemşire geldi, anestezi uzm. götüreceğiz sizi dediler. saçımdan tokamı çıkardılar bone taktılar, altımdan iç çamaşırımı çıkarttırdılar, terliklerimi giydirtmediler ve tekerlekli sandalyeye oturttular tam kapıdan çıkarken hatta öylesine yeğen fotomu çekti ama bana dedikleri dediğim gibi anestezi uzm. görüşeceğim. Ama ben bir taraftan’’ hani ulan ne oluyoruz’’ modundayım.. Neyse, bindik bir alamete :P girdik asansöre,çıktık ameliyathane yazıyor!!! hasta geldiiii dediler, dedim ahan da .ne oluyoruz  diye düşünürkenn... Aldılar beni ameliyat masasına oturttular, geldi anestezi uzmanı imiş. tanıştık, o da anlattı neler yapılacağını ve böylesinin çok daha iyi olacağını, bebeğimi ilk benim göreceğimi ve bebeğimin narkozdan etkilenmeyeceğini vs. vs. derken, şimdi başını hafif öne ey, ellerini göğsünde kavuştur derken omurilikten yedim 2 tane iğneyi.aradan 5 dk. geçmedi ayaklarım uyuşmaya başladı, yatırdılar derken bedenim kütük gibi oldu. kendi dr.um geldi, yanıma da anestezi uzmanından başka yine anestezi ile ilgili genç bir çocuk oturdu, derken başladı konuşmaya. Ameliyat bitene kadar beynimin etini yedi konuşa konuşa. Bir tane hemşire hatta şu an elinde olanı gösterdi ve cımbız gibi bir şey kocaman ve onunla etimi sıktığını söyledi ama ben de tık his yok. Sadece düz yattığım için nefes almakta sorun çektim. O da hamileyken de olurdu düz yatamazdım nefes darlığı olurdu, ona da hafif başımı kaldırarak müdahale ettiler.

 13/08/2013  saat tam 14:52 (saat tam karşımda ki duvarda idi)

 Derkeeeennnn bir vıyykleme duydum sanki :) Ve yanımda konuşan çocuk duydunuz mu sesi dedi. Duydum sanki dedim ve arkasından çocuk dr.u benim kendi dr.ma ağlat biraz veleti dedi ve anamm aaannnaaammm bir ciyaklama bir kıyamett allaahıımm bir baktımsağ çapraz köşede duran küvez gibi yatağa getirdiler hemen başladılar temizlemeye galiba. Gözüm üstlerinde :) arada soluğu kesilir gibi oluyor, arada viykliyor, ben görmeye çalışıyorum sadece gördüğüm saçının kıvırcıklığı :)) allahım ağladım ağlayacağım kuzumm benim iyi mi diyorum sadece. ve hemşire alıp getiriyor yanıma, kokladım öptüm kokladııımmm oyyy misss :))) o 2 saniye var ya allahım herkese nasip etsin böyle bir duyguyu. Alıp, götürdü hemşire ben kaldım geveze anestezi uzmanıyla :P Giresunluymuş o da. benden kara lahana sarmalarımı istemedi 1 hafta sonraya sipariş, kabak tatlılarımı istemedi neler neler :)) Allahım bir kalksam ayağa var ya didim ninjalığımı göstereceğim J emmeee nereye kalkıyorsun :))) Benim işlemler Bartu'dan sonra uzun sürdü tabii, ara ara sedyenin ve benim bedenimin 2 kez sarsıldığını hissettim. Plesanta çıkartılırken filan olmuş olabilir bilemiyorum yani zorlu bir işlem yapılıyordu bence o esnada ki o derece sarsıldım.Bartu'dan sonra zaman geçmedi bir türlü sürekli ne kadar kaldı diye sorup durdum. ve sanırım totalde 45 dk. filan sürdü. Ve bütün işlemler bitti,başka sedyeye alındım ameliyathanenin kapısı açılınca ilk Batıyı gördüm yeğenle. ‘’Anne kardeşim geldi ve bana baakk ne getirdi, çok minik anne aynı bana benziyor’’ dedi :)) Odaya gittik ben kendimdeydim  ama hâlâ kütüktü bedenim ayaklarım tabii, size yazdım hemen zaten bu çirkin diye :)) Ve çok şükür ki mutlu son :)

 Şimdi düşünüyorum da Batı'yı götürmüş olmamızda da bir hayır varmış, spinal olmamda da ve beni ayık gördü acı çeker halde görmedi, gayet mutlu ve kendimdeydim filan hakkaten varmış her işte bir hayır.

Ve şimdi yarın 1 aylık olacak dünyanın ikinci harikasıyla beraberim şükür.. Ve yine şükür ki dünyanın 1. Harikası da yine ben de :P

Tüm gebe olan arkadaşlara  hayırlı/sağlıklı doğumlar dilerim..

Ve tüm dileyen annelere; rabbim hayırlısıyla evlat olmayı nasip etsin dilerim..

Ve tüm anneliği tatmış güzel annelere; Rabbim hayırlısıyla evlatlarını büyütmeyi nasip etsin dilerim..

 

Sevgimle,

Eskilerin mlke_btkn, şimdi ki DoğalAnne ;)
5 Yorum


kediblack

hiç ayrılmayın inş.. genel anestezi ile doğum yaptım ve şanslıyım ki video ya çekmişler doğumu, anlattıklarının neredeyse hepsini yaşamış gibi hissediyorum şuan.. :)) ve 2.doğum olur ve bir sıkıntı çıkmazsa bende lokal doğum yapmayı istiyorum, hastanede çalıştığım için anestezi dr. ları ile muhabbet şansı bulabiliyorum ve bencede sezeryan ise kesinlikle spinal.. yakışıklılarına ve size sağlıklar diliyorum..

yie

yani sonuçta artık harikalar diyarındasın Melikem :)) Allah hepinize sağlıklı, musmutlu uzun ömürler bahşetsin, hep beraber :)

sPetek

Çok güzel yazmışsın melikem valla gözümde canlandı bir an :) Kendi doğumum aklıma geldi, gerçi ben normal yaptım ama bi an beni zamanda geriye sürükledin :) Yüreğine sağlık cnm ve tüm dualarına amin inşallah... her 2 yakışıklı paşamı da öperim :)

didemehmet

ağlattın beni deli kadın:)))seviyorum sizi:))daha nasıl anlatırım bilmiyorum...dünyanın en güzel hediyesi yavrularımız...Allah hepsine upuzun bi ömür versin.

emerya

Çok güzel

Yorum yapmak için üye ol