Kitap mimi

0

1-Boncuğunuza kitap seçerken en çok önem verdiğiniz kriterler nelerdir?

- Yaş itibariyle 2-3 ay öncesine kadar öncelikli önem verdiğim şey sayfalarını yırtamayacağı kalınlıkta olmasıydı.Bir kaç kere yırttığında çok üzülmüştüm çünkü.
Fazla göz yormayan sade,anlaşılabilir ve günlük hayatta da hemen hemen gördüğü resimler olmasına,basit bir hikaye olmasına dikkat ederim.
Yaş aralığı da önemli fakat içerik yalınsa +3 aldığım da olmuştur.

2-Bir kitabın kapak tasarımı sizi cezbeder mi?

-Evet cezbeder.Ama kitapları pek internetten almadığım için kapaktaki hareketlilik içinde yoksa almam.

3-Çocuk kitaplarının didaktik yaklaşımlarını nasıl buluyorsunuz?

-Aşırı göze batan birşey yoksa farketmez.Zaten çocuklara yeterince onu yaparsan şöyle olur bunu yaparsan oooo böyle olur diyoruz bir de kitaplarda olmasın..

4-Çocuk kitaplarındaki resimler nasıl olmalı sizce? Hikayesini beğendiğiniz bir kitabı ilüstrasyonlarından dolayı almamazlık ediyor musunuz veya tam tersi oluyor mu? Hikayesi uyduruk olan bir kitabı grafiklerine aşık olarak aldığınız oldu mu? Grafiklerde aradığınız temel özellikler var mı? Varsa nedir?

- Resimlerini çok beğendiğim kitapların hikayeleri çok hoşuma gitmese aldığım oldu.Resimleri göstererek yeni bir hikaye uydurdum.Zişan öylesini daha çok seviyor zaten :) Ama hikaye güzel diye ilgi çekmeyen bir kitabı almadım çünkü resimler Zişan için çok önemli beğenmediği zaman dinlemiyor da.Biraz deforme veya farklılaştırılmış diyeyim resimleri ben seviyorum ama Zişan için hiç almadım tepkisini kestiremiyorum bu nasıl kedi veya köpekk diye düşünür mü acaba?Denemk lazım...

5- Çocuğunuzun şu anda en çok sevdiği 3 kitap hangileri? Bu kitapların bir ortak yönü var mı?

- Kitapları çok seven Gakgak Karga-Yapa yayınları.Bu kitabı çok sevmişti.Serisinden birkaç tane daha almıştım ama ilk bunu okuduğumuzdan mı bilmiyorum en çok ilgisini bu çekti.
- Cemile parka gidiyor-Kaknüs yayınları.Bununda diğer serilerini sevmedi.İçinde park olduğu için sanırım bunu sevdi.
- Pıtırcık Sahilde-Yayın evini hatırlayamadım.İlk kitabı Zişan'ın.Bir süre görmezse tekrar tekrar okutmak çok hoşuna gidiyor..

6. Bir çocuk kitabı yazsanız hangi temayı işlemeyi düşünürdünüz, ya da temasız öylesine bir masal mı uydururdunuz?

- Bu tür işleri beceremem ama temasız bir masal olurdu sanırım..

Mimlenmedim ama yine de yazmak istedim hemde ilk yazım olsun ..
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol