Sebzeli Mücver

1

Ne zamandır yazıcam yazıcam anca fırsat oldu. Kuzey son zamanlarda hiç sebze yememeye başlamıştı ben de bu mücveri uydurdum. Simdi bu sekilde nispeten yiyor. (Belki de hepinizin yaptıgı birseydir tabii :)) )

Çok fazla olcu kullanmıyorum ama ilk basta yaptıgım mucverin tarifi şöyle :

2 yumurta
2 orta boy kabak
2 havuç
Biraz miktar ıspanak (Miktar veremiyorum çocugunuz sevme durumuna göre arttrabilirsiniz)
200 gr. kadar (istege gore daha fazla veya daha az olabilir) beyaz peynir
Aldıgı kadar un (genelde 1 su bardagına yakın koyuyorum)
Yarım cay bardagı kadar da zeytinyagı
Biraz süt veya yogurt


Once ıspanakları yagsız tavada orta ateşte biraz kavurun. Sonra bir tasa havuc ve kabagı rendeleyin. İçine iki yumurtayı, süt veya yogurdu, zeytinyagını ve beyaz peyniri koyup karıştırın. Yavas yavas unu ekleyip kıvamının çamur kıvamına gelene kadar un ekleyin. Çok tıkız olmayacak krep hamuru gibi birsey olacak. Sonra ıspanakları ekliyoruz. Hepsini iyice karıştırın. Tuza gerek yok peynirden yeterince geliyor.

Bu karışımı ister kaşıkla şekilsiz biz goruntuyle çok az yagda tavada yapabilirsiniz. Ya da benim gibi fırında yapabilirsiniz. Sadece çocuklar için degil bizler içinde çok keyifli bir mucver oluyor.

Not : Sebze yemeyen Kuzey için bunu her sebze ile denedim. Önceden haslanmış karnıbahar, brokoli, kereviz hatta kıyma bile koydum (Çünkü onu da yemiyoruz bu aralar:)) Havuç ve kabak hep var gerisi degişiyor yani.

Umarım sizinkiler de sever. Afiyet olsunnnn...1 Yorum


erguldogan

ben de böyle karışık şeyler yapıyorum, biraz ekmek de ufalıyorum içine bazen. Ekmeği de bu şekilde kaktırabiliyorsun :)

Yorum yapmak için üye ol