EK GIDAYA GEÇİŞ 1-İlk gıdalar

2

Ek gıdayla birlikte çocukların yeme düzeni oturmaya başlıyor. Daha önce ne zaman ağlasa meme verilen bir bebekken artık neyi ne kadar tükettiği, yeterli beslenip beslenemediği kontrol edilen birer küçük çocuk olmaya başlıyorlar.

İlk dönemde önemli olan farklı tatları deneyimlemeleri. Ancak şeker, dondurma, çikolata, kola gibi yetişkin yiyeceklerinden asla bahsetmiyoruz. Bunların çoğu en azından bir yaşına kadar yasak. Ayrıca bakla, patlıcan, gaz yapan sebzeler, portakal, greyfurt, tropik meyveler de verilmiyor. Pirinç unuyla yapılan muhakkebiler de vitamin desteği sağlamadığı için sadece çok zayıf olan bebeklerin biraz toparlanabilmeleri için uygun, aksi halde gereksiz.

Bir de ek gıda başlangıcında önerilen gıdalar var. İlki yoğurt, diğeri avokado. Yoğurdu mümkün olduğunca evde yapmaya çalışmak, imkan bulunamıyorsa bebek yoğurdu tercih etmek yararlı olur. Avokado ise özellikle yurt dışında yüksek protein değerleri ve kolay sindirilebilirliği nedeniyle doktorların ilk önerdilkleri meyveler arasında yer alıyor.

Ek gıdaya geçişte gıdaların mümkün olduğunca "sade" şekilde, kendi aromaları farklılaştırılmadan yedirilmesi önemli. Örneğin yoğurt meyve ile tatlandırılmamalı. Bu yapılsa da nadiren tercih edilmeli ki çocuk yoğurt yemeyi beslenme diyetine aktif olarak ekleyebilsin. Bazı çocuklar yoğurda karşı dirençli olabilir. O zaman içine meyve katarak tadını değiştirmek yerine yoğurdu çorba yapımında kullanmak ve ara sıra tek başına yeniden teklif etmek yararlı olur.

Çocuğun yemediği gıdalarda ısrarcı olmamak, az miktarda tekrar tekrar yedirmeyi denemek ek gıda sürecinin altın kuralı. Sabırsız davranmak çocukların yemek yemeye ve çeşitli besinlere karşı tepkili olmasına neden olabilir, bu da hem çocuğa zarar hem anneye elbette..

Ek gıdaya başlangıçta atlanmaması gereken birkaç kuralı alt alta belirtmek daha pratik olabilir:

- Tatlar birbirine karıştırılmamalı.

- Meyve ve sebzeler farklı zamanlarda yedirilmeli.

- Gıdaların pişik ve gaz yapıp yapmadığı, alerjiye neden olup olmadığı kontrol edilmeli.

- Emzirme gıda denemelerinden sonra olmalı.

- Yeni gıda çocuk açken verilmeli.

- Gıdalar kademeli miktarlarda verilmeli. İlk denemede sadece bir kaşık.
2 Yorum


gozdece

bu guzel yazi icin tesekkurler,bizimkiler de ek gidalara yeni basladigindan ilgiyle okudum. Ikinci bolum de gelecek mi?;)

snotra

Teşekkürler, yardımcı olabildiysem ne mutlu. Evet, ikinci bölümü de en kısa zamanda yazacağım.. bu hafta içinde diyelim.

Yorum yapmak için üye ol