Doğum Fotoğrafçısı mı? Oda ne?

Doğum Fotoğrafçısı mı? Oda ne?

İnsanoğlu yaşamını belgelendirmek istercesine önemli ya da önemsiz her anı fotoğraf kareleri ile ölümsüzleştirmek ister. Kimisi ilk defa geldiği bir şehri hatırları arasına eklemek, kimisi sevgilisi ile bir fincan kahve içerken mutluluğunu göstermek, kimisi ise o güne kadar yaşadığı en sevinçli anı yıllar sonra sevdikleri ile yad etmek için gülümser objektife…

Objektife gülümsemekten daha önemli olan unsur ise deklanşöre kimin bastığıdır. Zira objektife bakanın değil çekenin yarattığı bir sanat söz konusudur orta yerde. “Lütfen bana bakın, çekiyorum… Çektim” diyen kişinin parmakları sanatkar bir ruha sahip değil ise, ortaya sihrini yitirmiş renkli bir kağıt parçasından başka bir şey çıkmaz.

Tüm diğer sanat dallarında olduğu gibi; fotoğraf sanatında da branşlaşma söz konusudur. Her üstat her kareyi yakalayabilir lakin, önemli olan kare yakalamaktan ziyade yıllar sonra o anı yaşatabilecek eserleri meydana getirmektir. Etkinlik fotoğrafçısı, doğa fotoğrafçısı, protokol fotoğrafçısı denilen kavramların tamamı ihtisaslaşmadan gelmektedir.

Ülkemizde yeni yeni oluşan, yurtdışında ise uzun yıllardır var olan bir fotoğrafçılık kolu “doğum fotoğrafçısı” olarak adlandırılandır. Bu daldan yazımız vesilesi ile haberdar olan okuyucumun aklına ilk gelen “yeni doğan bebeğin stüdyoda fotoğraf çektirmesi” olarak basite indirgeyeceği doğum fotoğrafçılığı; üzgünüm ama bu anlama gelmemektedir.

Dilerseniz; “doğum fotoğrafçısı nedir ve ne iş yapar?” sorusunun cevabını, Türkiye’de bu işi en iyi şekilde icra eden ve sektörün öncüsü konumunda olan “Gif Doğum Fotoğrafçısı” isimli firmanın fotoğraf sanatçısı Maria Demir’den dinleyelim.

Ben: Maria Hanım; öncelikle röportaj talebimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

Maria Demir: Rica ederim.

Ben: Doğum fotoğrafçılığı nedir? Bize biraz bu hususta bilgi verebilir misiniz?

Maria Demir: Ebeveynlerin en mutlu günü kuşkusuz çocuklarının ağlama sesi ile dünyaya merhaba dediği andır. Bu ilk merhaba zamanı dışında kalan hayat dilimlerinde birçok kez objektife gülümseyen insanoğlu için; doğum anı bir gizemden öteye gitmemiştir. Biz bu gizemin sır perdelerini ortadan kaldırıyoruz.

Ben:  Peki “doğum fotoğrafçısı” tam olarak ne yapar?

Maria Demir: En kaba tabirle; annenin doğumhaneye girişinden itibaren her anı ölümsüz hale getirir. Bebeğin dünyaya ilk geldiği saniyelerdeki o şaşkın bakışlarını, yıllar sonra bile iç geçirerek hatırlamak için albümlerde fazlasıyla materyal oluşturur.

Ben: İnsanların doğum anlarını ölümsüzleştirmek için sizi tercih etme oranı nedir? Aslında şunu soruyorum; işler iyi mi? (İkimizde kahkahalara boğuluyoruz)

Maria Demir: Aslına bakarsanız işler o kadar yoğun ki rezervasyonsuz çalışma olanağımız nerede ise sıfır. En azından birkaç gün öncesinden haber verilerek alınabilen bir hizmeti sunuyoruz. İnsanlar yurdumuzda da diğer medeni ülkelerdeki gibi “doğum fotoğrafçısı” ile çalışmak istiyorlar. Bu hizmetten faydalanmak için en muhafazakar insanlar bile firmamıza başvuruyor.

Ben:  Peki bu hizmeti almanın bedeli nedir? Her bütçeye uygun mu?

Maria Demir: Bu hizmeti almanın aslında çokta pahalı olduğunu söyleyemeyiz. Kaba bir fiyat biçmek doğru olmaz. Dileyenler web sitemiz üzerinden bize ulaşıp konu ile alakalı bilgi alabilirler.

Ben: Maria Hanım; bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Maria Demir: Rica ederim.

 

Bir daha yaşayamayacağınız anılar arasında bulunan ama, bugüne kadar sürekli ölümsüzleştirilmesi es geçilen doğum anını, sizin için asla büyümeyecek olan evladınıza dair hoş bir hatıra olarak yıllar boyu saklayabilmek artık elinizde. Bende dahil olmak üzere tüm anne adaylarına önemle duyurulur J

 
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol