Bebekle Tatile Çıkılır mı?

0

Yaz Geldi. Kendiyle beraber tatil hayallerini de sürükledi peşinden.
Herkes planını, programını yaparken ve hatta kimisi valizini toplamış yola çıkmışken, yeni anneler merak ediyordur şimdi! ''Bebekle tatil yapılır mı?''
Yeni doğum yaptım, bebeğim daha çok küçük, bu yazı evdemi geçirmeliyim diyen bir sürü soru görüyorum anne-çocuk sitelerinde, platformlarında...

Hayır, geçirmemelisiniz. En çok tatili siz hakediyorsunuz. Herkesten çok ya da en az herkes kadar!
Kocaman bir 40 hafta geçirdiniz, bir canlı taşıdınız, hamileliğin oluşturabileceği bir sürü yeni sıkıntıyla tanıştınız.
Doğum yaptınız, lohusa oldunuz, onun kimselerce anlaşılamayan psikolojisini yaşadınız.
Fiziksel ve zihinsel allak bullak oldunuz.
Şimdi toparlanma zamanı! Tatile çıkın. Herkesden önce siz çıkın!
Ben, bebek oldu diye hayatı kısıtlayanlardan, herşeyi uzaktan seyredenlerden olma fikrine karşıyım. Başta bu kısıtlanma fikri boğar beni. Yapmak istemeyeceğim şeyleri bile yapmak isterim.
Dolayısıyla Yapamam diye değil, Nasıl Yaparım diye bakarım.


Bebekli tatil nasıl yapılır konusuna gelirsek:
Öncelikle ne çeşit bir tatil yapacağınıza karar verin.
Yurt içimi, yurt dışımı?
Hangisi olursa olsun, bebeğinizle rahat edeceğiniz bir konaklama yeri seçin.
Otel,Pansiyon ya da ev seçiminde lokasyona dikkat edin.
Acil ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz merkez bölgelere ve Sağlık Birimlerine yakın konumlanmaya özen gösterin. Aynı zamanda tatil köyü seçecekseniz, bebek arabasıyla rahat hareket edebileceğiniz, bebek dostu otelleri seçmeye dikkat edin. Bazı tesisler yapılırken, ne bebek arabası, ne engelli düşündüklerinden, tüm tatili puseti sırtlayarak geçirebilirsiniz. Bu da sizin için ızdırap olabilir.
Otel seçiminde bir diğer konu da bebek beslenmesi olabilir. Eğer bebeğinizi mama ile besliyorsanız, gece uyandığında sıcak suya ihtiyacınız olacak demektir. Bu konuda 7x24 servis veren bir otel tercih edin, ya da yanınıza bir biberon ısıtıcı ve ya kettle taşımayı unutmayın. Zira bebekler açlığa dayanamaz. Sadece emziriyorsanız bütün bunlara takılmayın, doğanın size sunduğu bu mucizenin tadını çıkarın. Ek gıdalara başlamış bebekler ve çocuklar için ayrı menü çıkaran otellerde var. Bunlarda çok rahat edebilirsiniz ama daha küçük çaplı bir otel tercih edeceksiniz, gerektiğinde sizin mutfağa geçmenizi hoş görecek bir tesis olsun:)


Konaklama seçiminden sonra, Ulaşıma karar verin. Uçak mı, Araba mı?
Ben her ikisini de yaşamış bir anne olarak uçağı tavsiye ederim.
İlk arabayla yolculuğumuz, Ela 2.5 aylıkken, 8 saatlik bir mesafeye oldu.
Yolculuğu geceye getirerek çok büyük bir kısmını uyuyarak atlatabildik. Mama saatlerinde güvenilir tesislerde mola verdik. Acil durumlarda arabada mama yapabilmek için termosta sıcak su bulundurduk. Ek gıdalara başlamış bebekler için yanınıza bisküvi, meyve ya da kavanoz mamaları alabilirsiniz.
Gündüz yolculuklarında bebeği güneşten korumak için camlara gölgelik takmayı unutmayın.
Artık zorunlu olduğu için söylemeye gerek duymasam da rahat edebileceği bir araba koltuğunu ihmal etmeyin.
Uyanık olduğu zamanlarda oyalanmasını sağlayacak oyuncaklar elinizin altında olsun.
Yolculuk boyunca sürekli ihtiyacınız olacak ıslak mendili çantanızdan eksik etmeyin.
Ve tabii yedek giysilerinizi...


Uçakla seyahat etmeye karar verirseniz (bence akıllılık edersiniz) yine bebeğinizin uyku saatlerine uygun uçuş saatleri seçin.
(Uygun fiyatlı uçak biletleri için http://www.onurturizm.info/ ya bakabilirsiniz) 
Yurt içi uçuşlarda zaten en uzunu 1 saat civarı sürüyor. Tamamını uyuyarak bile geçirme ihtimaliniz var. Uyumuyorsa besleyerek sakinleştirebilirsiniz. Bir kaç farklı oyuncakla dikkatini dağıtabilirsiniz.

Ulaşım şekli ve konaklama yerine karar verdikten sonra, sıra hazırlıklara geliyor. Yanımıza neler almalıyız, nasıl bir valiz hazırlamalıyız, bebekli tatilin olmazsa olmazları nelerdir?
Tatile çıkmadan önce son doktor kontrolünüzde, doktorunuza bebeğinizin durumunu danışmanızı öneririm. Sizin hiç aklınıza gelmeyecek detayları size hatırlatacaktır,önerecektir.
Ela 3 aylıkken Antalya'ya gitmeye karar vermiştik. Doktorumuz bize olası bir böcek sokmasından, alerjilere ve yanıklara karşı ayrı ayrı kremler önerdi. Ne zaman hangisini ne şekilde kullanacağımız konusunda bizi bilinçlendirdi. Sineklere karşı koruyacak bitkisel içerikli bir sprey verdi. Küçük bebekler için havuzu önermediğini, güneşin dik gelmediği saatlerde denizin daha sağlıklı olduğunu açıkladı.
Yüksek faktörlü, parfüm içermeyen güneş koruyucular aldırdı. Dijital termometre, ishal ilacı, ateş düşürücü de çantanızın baş kahramanları olsun dedi.

Bunları yanınıza alarak yola çıktığınızda kendinizi daha güvende hissediyorsunuz.
Bu koruyucu önlemlerin dışında bol yedekli, rahat yazlık giysiler alın yanınıza.
Süt beyaz kuzuları güneşin altında sadece bir mayoyla bırakmamaya özen gösterin. Ne de olsa güneşle ilk defa tanışıyorlar, tenleri henüz çok hassas, bu ilk tatillerini hasarsız atlatabilmeleri için ince uzun kollu giysiler giydirebilirsiniz. Aynı zamanda güneş kremlerini de, güneşe çıkmadan en az 30 dakika önce sürün.
Oyun çağına gelmiş kuzular için kova,kürek gibi kum oyuncakları da bavulunuza girsin.

Kızı 2.5 aylıkken yollara düşmüş bir anne olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, hiç bir aktivite yapamayan bebeklere bile tatil iyi geliyor. En azından açık havada uyumanın, zaman geçirmenin keyfini yaşıyorlar.
Sizde sırayla da olsa denize, havuza girebiliyorsunuz:)

Yeni annelere son bir öneri : Rahat olun, sakin olun, her şeyi oluruna bırakın, sizin sakinliğinizi ya da gerginliğinizi bebeğiniz hissediyor. Yeni ailenizle hayata adapte olun. Hiç birşeyin dışında kalmayın, bebeğinizle olabileceğiniz şekilde hayatın içinde olun. Unutmayın, O misafir değil, artık hayatınızın bir parçası. Ne yaşarsanız beraber yaşayacaksınız.
Şimdiden iyi tatiller diliyorum, sağlıklı, keyifli, eğlenceli...

www.firststepsofela.blogspot.com adresli blogumdan...

Reny
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol