Zehirli Şeker

0

http://herseykendielimizde.blogspot.com.au


...Karaciğer rahatsızlığı gibi görülen bu hastalık vakaları, günümüze kadar Amerika’da ve tüm dünyada büyük bir artış göstermiş. 30 sene süren çalışmalar sonrasında ise; San Francisco, Calfiornia Üniversitesi’nden endokrinoloji uzmanı Robert Lustig, “tanımlanamamış” bu hastalığın nedenini yüksek oranda kullanılan “şeker”; ancak bildiğimiz “sofra şekeri” değil “fruktoz” olduğunu ortaya koymuştur. 


...En basit anlatımla, fruktoz, hemen hemen tüm besinlerde bulunan, özellikle meyvelerde, suda bile eriyebilen beyaz katı bir görünüme sahip olan “basit-tek şekerler” familyasına ait bir şeker türü. 

....Hani ağlamasınlar diye çocuklarımızın eline tutuşturduğumuz “lolipoplar”, “sütü başka türlü içiremiyorum” diye yakınıp içine eklenen “kakaolu-şekerli toz karışımlar”, gün içinde enerji versin diye ekmeklerin üzerine sürülerek reklamları yapılan “çikolata ezmeleri”, doğum günlerinin renkli ve vazgeçilmez katılımcıları “renkli yumuşacık ayıcıklar ve puf puf köpükler”, bisküvilerin içindeki “tatlı kremalar”, bazılarımızın sofralarının vazgeçilmezi “renkli asitli içecekler” vb. gibi daha niceleri...
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol