Demir Damlası ve Katı Gıdalarla İlk Deneyimler

0

İlk altı ay bebekler sadece anne sütü almalı ama 4. ve 5. aylarda sütüm azaldığı ve bizimkinin iştahı arttığından hazır mama ile takviyeye başladık. Gerçi takviyemiz oldukça azdı (son zamanlarda günde toplam 200cc).

Doktorumuz da bu yüzden istersek hazır mama yerine basit katı gıdalarla başlayabileceğimizi ifade etti. Gerçi bu doktordan doktora değişiyor. Kimi kesinlikle altı aydan evvel başlatmıyor. Sonuçta biz de bu karara katılınca başladık.

Fakat o gün oldukça huzursuz olduk. Bayağı ağladık ve uyuyamadık. Kabız olduk. Doktorumuzu arayınca demir damlasından kaynaklanabileceğini ve hemen kesmemiz gerektiğini belirtti. Sonrasında ise “Ferrum Hausman” ile 6 damla vererek devam etmemizi onerdi. Dediği gibi ilacı bırakınca belirtiler akşama kayboldu ve birkaç gün sonra da dediği ilaca başladık. Onda da durum nispeten iyi idi ama hala eskisine oranla daha az uyuyor ve huzursuzduk. Ağlamalarımız artmıştı. Doktor bu ilacın da etkileyebileceğini söyleyince kestik.  Bu arada demir damlasına da 5.ay başında başladık. Önce “Ferro Sanol” ile 1mgxkiloxgün aç verilmesini doktor tavsiye etti. Bizimki o zamanlarda 7 kilo civarindaydı. Sabahları her gün 7 damla ile başlayacaktım. Sabah uyanır uyanmaz demir damlasını verdim.

Tabii aynı zamanda basit katı gıdalara da başladık. Önce iki bebek kaşığı ile başlayacaktık sonra her gün iki katı daha fazla verecektik. İlk hafta meyve (elma, havuç,armut, kayısı, şeftali, muz) saat 10-11 arası, ikinci hafta sebze karışımı (patates, havuç, kabak, maydanoz, brokoli, ıspanak, küçük soğan, pirinç, kırmızı mercimek 1 kaşık zeytinyağı ile haşlanır ve tel süzgeç veya çatalla ezilir) saat 13:00-15:00 arası, sonraki hafta yoğurt saat 17:00-18:00 arası en son hafta da kahvaltı (2-3 bebe bisküvisi veya 1 dilim ekmek, 50 gr. tuzsuz beyaz peynir, 1-2 tatlı kaşığı pekmez, 1-2 tatlı kaşığı dövülmüş ceviz sağılmış anne sütü veya mama veya yoğurt veya taze meyve suyuyla çatalla ezilir) saat 7:00-9:00 arası ile devam edecektik. Doktorumuz bir elma büyüklüğüne (100-150 cc) ulaşınca o miktarda sabitlememiz gerektiğini ifade etmişti. Rondo yasaktı, mutlaka cam rende ve çatalla ezerek mamasını hazırlayacaktım.

Ben tabii tavsiyeye uyarak demir damlası ve elma&şeftali püresi seçimimle aya başlamıştım. Demir damlasını kestikten sonra huzursuzluk ve kabızlığımız nispeten düzelmişti.

dediği ölçüye varınca memeyi alırken almaz olmuştu. Doktorun tavsiyesi ile meyve ve sebze pürelerinin saatlerinin yerini değiştirdik ve patatesi ve muzu listeden çıkardık. Ayrıca mama ölçüsünü de bayağı azaltıp 50-60 cc’yi geçmeyecek şekilde sınırladım. Böylece anne sütümüzü de eskisi gibi alıyorduk.  Fakat katı gıda miktarı artıp bir sonraki hafta da sebzelere başlayınca tekrar huzursuzluk ve kabızlığımız nüksetti. Ayrıca


http://tugba-bence.blogspot.com/2011/07/demir-damlas-ve-kat-gdalarla-ilk.htmlYazının devamı için:

Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol