EĞİTİMSİZ UYKULAR

0

Daha hamileyken bebek bakımında gözümde büyüyen konu uykuydu. Bebeğe uyumak nasıl öğretilebilir ki? Öğretilemiyorsa nasıl uyuyorlar? Doğal akışına bırakıyorsak neden hepsi uyumuyor? Artık uykuyu unutun diyenler, sabahlayan anne babalar, gece uyuyorsanız şanslısınız diyenler de uyku konusunda korkularımı pekiştirdi. Acaba nasıl uyuyacaktık. Kitaplar, uzmanlar hep kendi kendine uyku taraftarı, ben de katılıyorum, ama nasıl başaracağımdan emin değilim.


İlk haftalar sorun yok sürekli uyuyor. Emerken uyuyakalıyor ama emerken uyumasına karşı görüşler var. Uyumasını önlemek için bebeği soyup emzirenler var. İlk günler o kadar yorgundum ki hiç böyle bir enerjim olmadı.


Üçüncü ayda kolikten kurtulmuştuk. Uyku eğitimlerini tekrar okudum. Çeşitli yöntemler var. Bana en yakın geleni Tracy' nin "Yatır Kaldır Yöntemi" oldu. Bunu kitabında uzun uzun anlatıyor ben burada yanlış bir  yönlendirme olmasın diye ayrıca anlatmayacağım. Çünkü uyku eğitimine karar verirseniz bence tüm ayrıntılarıyla konuya hakim olmalısınız. Ben uygulamadım ama bir gün üst kat komşum "Bizim sallanan beşiğimizi size verebiliriz, bizimkine uyku eğitimi verdik artık sallanmadan kendisi uyuyor." dediğinde çok özendiğimi saklamadım, nasıl yaptığını sordum Tracy nin yöntemini uygulamışlar. Ağlamış ama sonunda başarmışlar. http://mavinot.blogspot.com.tr/2015/05/kolik-bebek-icin-cozumler-kolik.htmlİlk haftalar uzamış fizyolojik sarılık yüzünden aralıklarla hastanede kaldığımız için Tracy Hogg' un rutinlerini tam tutturamadık. Üçüncü haftadan sonra akşam saatlerimiz kolik ile uğraşmakla geçti. 


Eşimle uyku eğitimine çok niyetlendik, koçluk desteği verenler olduğunu öğrendik, araştırdık ama sonra ben uyku eğitiminin  bize uygun olmadığına karar verdim. Kolikle geçen günlerimizde nasıl ağlayabildiğini görmüştük ve bu sırada tam bir kucak çocuğu olmuştu. Emerek ya da kucağımızda gezerken uyudu. Böyle bir dönemden sonra uyku eğitimine girmek bana pek uygun gelmedi. Bu eğitim, hadi bir deneyelim, olmadı bırakırız denecek bir olay değil bence. Başladıktan sonra devam etmeli, kararlı olmalı diye düşünüyorum. Ben daha yavaş bir geçiş yapmak istedim. Yapabildiklerimden başladım.


devamını okumak isterseniz

http://mavinot.blogspot.com.tr/2015/08/egitimsiz-uykular.html


Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol