SU ÇİÇEĞİ (CHICKEN POX)

Malum kitabını yazacak kadar bilgi sahibi olduk. 1 yaş altında çok nadir görüldüğünden sitede bu hastalıkla deneyimi olanların az olduğunu varsayarak bilgi amaçlı paylaşmak istedim. Oğlumuza hastalık zona geçiren annemden bulaştı. Zona su çiçeği şeklinde bulaşırmış. Annem zona geçirirken bize geldikleri günden tam 14 gün sonra yani kuluçka evresinden sonra ilk döküntüler başladı. Önce poposunda ve sırtında büyük sivilce şeklinde çıktı, ardından hızla çoğaldı. Sadece iki tanesi su topladı ve kaşıntı, ağrı, vs. olmadı. Kızımıza ise oğlumuzun döküntülerinin ilk çıktığı günden tam 14 gün sonra yüzünde ve başında iki döküntü ile başladı. Yüzündeki hafif su topladı ilk gün. Ertesi gün hızla çoğaldılar. Yüz ve saç derisinde çok fazla çıktı. Daha sonra göğüs ve sırta yayıldı, en son da kollar ve bacaklarda hatta ellerinin üstü, parmaklar ve ayaklarında çıktı. Yüzünde kirpiklerinin dibinde, kulaklarında, burnunda dahi çıktı. Boğazında, göz bebeğinde bile çıkabilirmiş, neyse ki onlar yok. Ağzını doktor kontrol etti. Çok şükür. Kızımız henüz 2 aylık bile değil, hatta ilk döküntüsü çıktığında 1,5 aylık, hastalık oğlumuzdan bulaştığında 1 aylıkmış...

Aslında su çiçeği geçirmiş anneden daha hamilelikte (son aylarında ve doğumda) su çiçeği antikoru geçermiş. Bu antikor 6-9 ay arasında bu hastalığa karşı koruyuculuk sağlarmış. Ama doktorun dediği sizde su çiçeğine karşı bir dirençsizlik var demek ki, yoksa ya bulaşmaması, bulaşsa bile çok hafif atlatması gerekirdi demiş. Bir not, ben de aşılı olduğum halde ilkokulda çok fazla döküntülü su çiçeği, ardından yine ilkokulda zona geçirmişim. Vücutta saklı kalan su çiçeği virüsü bağışıklığın azaldığı bir dönemde özellikle de 50 yaş üstünde zona olarak yeniden çıkarmış.

Sonuç olarak:
- Oğlumuzun izleri tamamen geçmek üzere.
- Kızımızın bugün 14.günü, artık kabuk bağlamamış döküntü yok, kabukların bir kısmı döküldü, kalanlar da zamanla dökülecek. Oğlumuzun şansı yürümesiydi, daha çabuk kabuk bağladı ve 15.ayda aşısı yapıldığından olsa gerek kıza nazaran daha hafif atlattı. Kaşıntısı falan olmadı. Onun da aşılı olduğu için çok hafif geçirmesi gerekirmiş, bu da benim antikor durumumun gerçekten sorunlu olduğunu gösteriyor.

Kızımız sürekli yattığından canı çok acıdı ve döküntüler geç kabuk bağladı. Gazını çıkarmak için sırtına vururken, kucağa alırken destek için başını tutarken bile döküntüleri ellediğimizden çok canı acıdı... İçimin ne kadar acıdığını anlatmam mümkün değil, ama beni en iyi anneler anlar...

SU ÇİÇEĞİ

Su çiçeği (varisella) "varisella-zoster" virüsünün sebep olduğu, vücutta kaşıntılı, kırmızı döküntüler, yorgunluk ve ateş ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalık türüdür. Su çiçeği döküntüleri ilk olarak gövde ve yüzde ortaya çıkar. Hastalık, çoğunlukta çocuk yaştaki kişilerde görülür. Su çiçeği son derece bulaşıcı bir hastalıktır ve insandan insana direk temas veya enfekte kişinin aksırması ya da öksürmesi esnasında havaya yayılan virüsün diğer kişiler tarafından solunmasıyla bulaşır. Hasta kişi ilk döküntülerin belirmesinden 1-2 gün öncesinden başlayarak vücuttaki tüm içi sıvı dolu döküntüler kabuk bağlayana kadar geçen süre boyunca hastalığı bulaştırmaya devam eder. Enfekte bir kişiyle temas yoluyla su çiçeği virüsünü alan kişide su çiçeği hastalığının ortaya çıkması 10-20 gün olabilir. A tipi su çiçeği, su çiçeği geçirmiş hastalarda görülür. Kırmızı noktalar halinde başlar, normal su çiçeğindeki gibi noktaların içi sıvı ile dolmaz yalnızca uçları kızarır.

  • Genelde 1-14 yaş arası çocuklarda görülür, yetişkinlerde de görülebilir.
  • Kış ve bahar aylarında görülme sıklığı artar
  • Döküntüler gövdeden ekstremitelere doğru yayılım gösterir
  • Su çiçeği, çocuklarda genellikle 5-15 gün boyunca devam eden bir hastalıktır.
  • Okuyan çocuklarda 9-10 günlük okula devamsızlık süresine yol açar.
  • Su çiçeği hastalığına yakalanan çocukların yarısı yüksek ateş, şiddetli kaşıntı ve rahatsızlığa yol açan döküntüler, sıvı kaybı ya da baş ağrısı gibi semptomlar sebebiyle doktora başvurmaktadırlar.
  • Her 10 çocuktan 1’inde de, yine doktor müdahalesi gerektiren, cilt enfeksiyonları ya da diğer ciddi enfeksiyonlar, kusma ve ishale bağlı sıvı kaybı, zatürre gibi ciddi sorunlara yol açabilir.
  • Su çiçeği hastalığına bağlı ciddi sorun görülme riski daha yüksek olan gruba küçük çocuklar, gençler, yetişkinler ve hastalık ya da uzun süreli ilaç tedavisine bağlı olarak bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler girmektedir.
  • Nadiren de olsa birden fazla bu hastalığa yakalanan olur.
  • Ayrıca hiçbir sağlık sorunu olmayan ve su çiçeği hastalığına yakalananlarda yaşamını yitirenler de olmuştur.


KAYNAK: http://tr.wikipedia.org/wiki/Su_%C3%A7i%C3%A7e%C4%9Fi
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol