Geniz eti ve bademcik ameliyatı

3

Annem 10 yaşındayken geniz eti alındığında hastanedeki "ameliyathane"de bir hademenin kucağında oturuyormuş. Önünde bir muşamba seriliymiş. Doktor lokal anesteziyle uyuşturduktan sonra kanlı canlı bir şekilde ağzından girip etleri önüne dökmüş. Annem o travmayı hala unutmamış.


Ben 8 yaşımdayken ise ameliyathaneye bir hastabakıcının kucağında gittim. İçeri girdiğimde perdeyle birbirinden ayrılmış yan yana dizilmiş sedyelerde ameliyat edilen çocukları gördüm. Doktor eline makas almış, çocuğun ağzını bir aparatla kocaman açmış, bademcikleri kırt kırt kesiyordu. Dehşete düşmüştüm. Hastabakıcı bana kızdı ve "bakma!" diye bağırarak hışımla yüzümü diğer tarafa çevirmişti.

Yıllar sonra ameliyat olma sırası kızıma geldi. 7-8 aydan beri sıkça tekrarlayan boğaz ve kulak enfeksiyonu, geniz akıntısı, geçirilemeyen burun tıkanıklığı gibi nedenlerden dolayı son çare ameliyat oldu. Artık antibiyotik almasındansa anestezi almasını tercih eder bir duruma gelmiştik. Üstelik her hastalığı küçüğe geçirme riski nedeniyle bir ara evde hangisini nerede tutacağımızı şaşırdık. Ameliyat kararını almamız pek kolay olmadı. Bu konuda birçok ekol var. Bazı doktorlar sadece geniz eti ya da sadece bademciği alalım derken, başkaları bademciği traşlayalım, kulağa tüp takalım gibi alternatiflerle geldiler bize. Sonunda bizim durumumuzda en ikna edici çözüm her ikisinin birden alınmasıydı. Neredeyse yumruğu kadar bademcikleri vardı ve onu hasta etmeye devam edeceklerdi.

Gerçekten çok şanslıyız artık. Ameliyat süreci hiç de kendinden önceki nesillerde olduğu gibi travmatik değildi. Önceden yaptıkları amnezi yaratan bir iğne sayesinde ameliyata girişini dahi hatırlamıyor. Gittikten yaklaşık bir saat sonra odasına geri döndü. Aslında operasyon yarım saat kadar sürüyormuş ama thermal welding dedikleri bir yöntemle yapıldığı için aletin ısınmasını beklemeleri gerekiyormuş. 

Anesteziden uyanması ağlayarak oldu. Odayı iyice karartarak ilk birkaç saati uyuyarak geçirmesini sağladık. Uyanınca hemen keyfi yerine geldi. Dondurma ve soğuk meyve suyunun tadına vardı o gün. Azar azar ve sık sık içirdik, çünkü iyileşmesi için o kasların yutkunma refleksiyle hareket etmesi gerekiyordu. Gelen ziyaretçi ve hediyelerle hastanede "farklı" bir gün geçirdik. Aynı gece evdeydik.

Gıdaların miktarını ve katılığını yavaş yavaş arttırdık. Tam iyileşme süreci neredeyse 15 günü buldu, okula yollamadık. Ağrısı daha çok geceleri tutuyordu. Bunu da parasetemol/ibufen kardeşlerle idare ettik. Antibiyotik de kullandı. Üç hafta sonra sert kenarlı börek yiyebilecek kıvama gelmişti. 

Aradan neredeyse iki ay geçti ve o günden beri hiçbir ciddi hastalığı olmadı. Okulda birçok çocuk hasta iken Ekin bunu sadece hafif bir geniz akıntısı ve öksürükle atlatıyor. Eskiden olsa enfeksiyonsuz atlatmamız neredeyse imkansızdı. Ameliyattan sonra iştahı açıldı, uyku kalitesi düzeldi, horlamalar ve apne tamamen bitti.

Sonuç olarak diyeceğim odur ki, çocuğunuzun böyle bir ameliyat geçirmesi gerekiyorsa üzülmeyin, bu da geçiyor ve sonucu çok olumlu oluyor. 3-4 sene sonra büyük ihtimalle küçükte de aynı süreci yaşayacağız.
3 Yorum


erenim

gecmiş olsun zeynepcim,bu konuda cok sıkıntı yasadıgını biliyorum insallah bundan sonra hepiniz rahat bi nefes alırsınız

emir_kubra

benim kızımda bundan 3 yıl önce genizeti ameliyatı geçirdi. Oameliyattan çıkana kadar 1 saat boyunca o hastahanenin koridorlarını kaç kez gidip geldim hatırlamıyorum,döktüğüm gözyaşı da cabası.yazınızı okuyunca o gün geldi aklıma ve duygulandım yine.Allah hiç kimsenin evladını dara düşürmesin.sağıklı mutlu huzurlu kalalım :))

Alpata

yazinizi ilgiyle okudum, cok tesekkur ederim paylastiginiz icin, benim oglumda daha 1 bucuk yasinda ve geniz eti ameliyati olmasi icin en az 3 yasina gelmesi gerektigini soyledi doktoru, cok endise ediyorum, gece uykusuzluklari hep geniz eti nedenindenmis, burnu surekli tikaniyor, simdi 3 yasini bekliyoruz ama cok endiseliydim, yaziniz beni bir nebze de olsa rahatlatti, gecmis olsun, insallah kucuk cocugunuz icin ve benim oglusum icin de gecmis olacak,...

Yorum yapmak için üye ol