DENİZ ANASI ÇARPMASI

2

Dün yakınlarımızda yeni plajlar kesfetmek amacı ile her zamanki yerimizden degil farklı bir mekandan denize girelim dedik. Sahil taslık ve bol yosunluydu. Elada da bende de deniz ayakkabısı oldugundan pek önemsemedim. İskelemsi bir seyin üzerinde güneşlenirken bir yandan hemen önümdeki Elayı kontrol ediyorum. Bir ara Ela huzursuzlandı , bacagını gösterip acıyo dedi , bacagını yosunlu bir taşa çizdirdiğini düşünerek kuzuyu 2 pışpışlayıp oynamaya devam ettik suda . Bu arada görünürde herhangi bir deniz canlısı yoktu .

Aksam yatmadan fenirepair sürdüm yarsına , hafif kızarıklıgı hala vardı .
Sabahsa ben cıkarken hala uykudaydı , kontrol etmeyi unuttum .

Akşam döndüğümde yara oldukca kızarmıs hatta pütür pütür kabar kabar olmustu. Gülay abla( bakıcım)  bunun deniz anasından kaynaklı bir yara oldugunu zaman zaman kendi kızlarının başına da geldiğini söyledi . Acil müdahale durumu için çok gecti, bende bepantene sürerek tedaviye calısıyorum  ama konuyla ilgili olarak nette gezinip , birkac bilgiye ulaştım ve hemen paylaşmak istedim . İşte böyle bir durumda yapılması gerekenler :Yüzerken denizanalarının kollarındaki zehirli bölgeye temas ettiyseniz,cayır cayır yanmaya hazır olun.Hem yanıyor,hem kaşınıyor.Cildinizin hassasiyetine göre de süresi bir saat ile bir gün arasında değişiyor bu yanmanın.Üstelik o bölgeniz kıpkırmızı oluyor.


Asla tatlı su değdirmek yok ,unutmayın.

Yıkamanız da bittiyse,üzerine biraz buz torbası gezdirip,sonra anestol gibi uyuşturucu bir pomat sürebilirsiniz.

Daha sonra,alkol veya mavi ispirto sürebilirsiniz.Her ikisi de yoksa,votka,cin vs.içkinizdeki alkol de işinizi görür.Hiç biri yoksa,amonyak veya sirke kullanın.

Ama yıkamadan önce ilk yapmanız gereken,kredi kartı gibi sert ve cildi kesmeyecek bir şeyle,çarpılan bölgenizin üzerini kazımak.Burdaki denizanası bacakları kalıntılarını kazıdıktan sonra (kum ile ovalamak da bir tür kazıma işlemi olabilir ama elleri kızarık bölgeye değdirmeyin bulaşmasın) ılıtılmış deniz suyuyla yıkayın.

İmkan varsa,deniz suyunu bir kapla,kaldığınız yere taşıyın,dayanabileceğiniz bir ısıya gelene kadar ısıtın ve bununla çarpma bölgenizi yıkamaya hazır olun.

Birinci kuralınız,asla tatlı su değdirmemek.
Bir önemli konu da,denizanasının çarpması şart değil,çok yakınınızdan geçiyorsa,bacaklarındaki zehirli salgı,suya bıraktığı o zehirli salgı gelip sizi yine bulabiliyor.

Yazının bir kısmını buradan kopyaladım : http://tulisinyenikursunkalemi.wordpress.com/category/denizanasi-carpmasi/
2 Yorum


Zelal_

Çok geçmiş olsun Ela kuzusuna, ek bilgi olarak vermek isterim, deniz anası çarpması durumunda hemen sirke ile müdahale etmek en iyisidir. Avustralya, Endonezya, vs vs gibi birçok ülkede deniz anasının görüldüğü plajlarda fisfis şişelerde sirke bulundurulmakta...

hayatto

Dogru Zelalcim , oda yazıyor yukarıda sanırım . Fısfıs konusu enteresanmış gerçekten .

Yorum yapmak için üye ol