Kantaron Yağının Faydaları

0

KANTARON 
Latince adı (CENTAURIUM UMBELLATUM) dur. Çayırlarda, güneşli ormanlarda, çalılıklarda yetişir­. Çok seyrek rastlanır­. Bu bakımdan Avrupa'da bir çok ülkede koruma altına alınmıştır­. Çok değerli bir bitki olduğu için siz de kırlarda gezerken  kantarona rastlarsanız zarar vermeyiniz ve çiçeği­ni koparmayınız. 

Kantaron öğleden  sonra saat 1-2 sularında toplanır­. Zira öğleden  önce çok rutubetlidir­. Çiçek demeti­nin biraz altın­dan kesilir­. Demet yapılarak ipe asılır­. Bu şekil­de kurumaya bırakılır­. Kantaronun çiçek ve yaprakları ilaç olarak kullanılır­. İştah açar. Hazmı kolaylaştırır­. Mide yanmasını önler. Mide ağrısını dindirir­. Ülsere karşı iyi gelir­. Karaciğer, safra kesesi ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir­. Boğmaca, romatizma, nikris hastalığı ve kansızlığa karşı da kullanıla­bilir­. Kantaronun yağı da çıkartılır­. Kantaron yağı da yaralara sürüldüğünde mikropları öldürür ve yaraları tez zamanda iyileştirir­. Yine eziklere ve morluklara da kantaron yağı kullanılırsa iyi gelir­. Cilt bakımı ve güzelliği içinde kantaron yağını gönül rahatlığıyla kullana­bilirsiniz. Cildinizi besler. Kanamalarda kullanıldığında kanamayı durdurucu etkisi vardır­. Kan şekeri­ni düşürür. Pişiklere kullanıla­bilir­. Kaşıntılara sürüldüğünde o bölgeyi ferahlatır ve kaşıntıyı giderir­. Ayak üşümesine karşı kekik yağı ile beraber karıştırılarak ayaklara sürüldüğünde ayağı sıcak tutar. Tabi bunun yanında ayağın üstüne oturma, bacak bacak üstüne atma gibi kan dolaşımını bozacak hareketlerden  kaçınmanız gerekir­. 
Kantaron yağı­nın faydaların­dan dahili yollardan (içerek) istifade edecekseniz eğer saf kantaron yağı kullanıyor iseniz günde 1 tatlı kaşığın­dan fazla kullanmamanız gerekir­. Zeytinyağı içerisine kantaron çiçekleri­nin yatırılıp uzun süre bekletilmesiyle el­de edilen  kantaron yağın­dan ise günde bir yemek kaşığını geçmemek gerekir­. 

Kantaron çayı nasıl hazırlanır? 
1 tatlı kaşığı kantaronu, 1 su bardağı kaynamış suya koyun ve 2-3 dakika demi­ni almasını bekleyin. Demi­ni aldıktan sonra süzerek günde 2-3 bardak içebilirsiniz. 

UYARI: Kullandıktan sonra vücudunuz alerjik bir reaksiyon verirse kullanmayı keserek derhal doktorunuza gidiniz.
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol