National Geographic belgeseli - Dehanın Sırları

0

National Geographic' de "Dehanin sirlari" diye bir belgesel izliyorum. Izlerken onemli buldugum ayrintilari guncelleme olarak paylastim. Daha sonra bir cok kisinin faydalanabilmesi buguloga tasimaya karar verdik.


 • Konu: Cocuklarda deha dogustan mi gelir yoksa yogun bir egitim sonucu elde edilebilir mi?

  13 yasinda bir kiz bulunuyor. Ayrintilari kacirdim Alpi cok sesli bir oyun oynuyordu. Neyse kiz ile ebeveynleri hic konusmamis, hic ilgilenmemisler ve kapali bir odada tum dunyadan izole bir sekilde yetistirmisler. Kizi bulduklarinda cektikleri goruntuleri verdiler. 18 aylik bir bebek zekasina sahip. Yurumekte zorlaniyor. Cocugu alip yasitlarina yetistirmeye cabalamislar. Bu, asla gerceklesmemis. Dil konusu inanilmazdi. Dili asla gerektigi gibi kullanamamis. Aciklama soyle: bebeklik doneminde uyarilmamis beyin noronlari zaman icinde islevinin bu bolumunu yitirmis. Yil: 1900larin ikinci ceyregi. Dr Maria Montessori cocuklarda duyarlilik doneminden bahseder. Bu donemler bir kez kacirildi mi; bir daha kolay kolay ortaya cikmaz! Bu kadin bir dahiymis!!!

  Ayni belgeselde iki grup bebegi hayatlari boyunca inceliyorlar. Acaba egitim ile, ozel ilgi ve uzerine dusme cocuklarin hayatlari gercekten degistirilebiliyor mu? Dehalar haricinde evet sonucuna ulasiyorlar. 3 aylikken bebeklerin gelisim ayni. 6 ve 9 aylikken de. Taa ki 15 aya gelene kadar. Orada farkliliklar basliyor.

  Genetik olarak ayni olan tek yumurta ikizleri ile farkli olan cift yumurta ikizleri arasindaki farklar:denek ikizler 10 bin zeka farkina yol acan genleri arastirmislar. Belli konulara egilimi olan cocuklar-muzik, resim, dil vb- kendilerine firsat tanindikca bu konuda ustalasiyorlar. Gercekten ustun yetenekli olan cocuklar, bu konuda cok istekli ve hirsli oluyorlarmis: hakim olma cabasi! Ustun yetenekli cocuklarda sosyallesme yok gibi bir seymis. Ustun yetenekli cocuklarda belli bir yasa geldiklerinde bu ustun yeteneklerinin bir onemi kalmiyormus eger yaraticilik adina bir seyler yapmaya baslamadiysa.

  Konu ile ilgili olarak Damla' nın yorumları:

  Zeka, sanatsal yetenek ve spor ile ilgili doğuştan gelen özellikleri tamamen sallayıp, yalnızca çabaya odaklanmakla istenen her şeyin yapılabileceğine inanıyorum, dediğin gibi doğru zamanda başlama ve çaba. İnanıyorum derken okuduğum şeylerin Ilgaz'la ve kendimle olan tecrübemin bir karması, tabi böyle bir fikir edinince bu yönde daha fazla şey gözüne çarpıyor. Geçenlerde bir makale geçti elime, bir grup normal çocuğa üstün zekalı çocuklara verilen bir eğitim veriyorlar, çocukların önemli bir bölümü yıl sonunda üstün zekalı oluyor!, dersleri zayıf olanlar durumu toparlıyor vs. Buradan aslında başta üstün zekalı tanısı konması değil, üstün zekalı muamelesi yapılması ile başarı elde edildiği gibi bir çıkarım yapılıyor. Üstün zekalı muamelesi çok zekisin çocuğum çalışmadan da yaparsın gibi bir mesaj vermek değil tabi, bu grup başka bir yere tosluyor. Okumamış olanlar için:

  http://www.kitubi.com/2008/10/31/cocugunuzun-zeki-olmasini-mi-istiyorsunuz-ona-zekisin-demeyin/

  hakim olma cabasi! Evet bunu daha önce de duymuştum. Mesela Ilgaz okumaya istekli diye üstün zekalı muamelesi yapılıyor, ama biz ona devamlı okuyoruz. Diğer yanda halasının bir arkadaşının çocuğu 2,5 yaşında Teletex izlerken okumayı söktü. Üstün zeka diye bir şey varsa açık ara belli oluyor diye düşünüyorum. Ama anne-baba olarak çocuğun üstün zekalı mı diye kafa yormayı gereksiz buluyorum, öyleyse anlarsın zaten, değilse de eğer çalışmayı iyi öğretirsen üstün bir başarı elde etmek için üstün bir zeka gerekli değil.

  Belgeseli izlemek icin:

  http://goo.gl/nwqUI

  Bunlar da Damla' nin paylastigi linkler:

  Konuyla ilgili arastirilabilir: Vygotsky - Zone of Proximal Development.
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol