bir kitap mimi

8

Sevgili k.i.s.d.'nin başlattığı, Özge(con) ve Füsun'un blogsuz halimle beni mimlediği konuda ben de yazdım! Buyrun bir kitap mim'ine.

1. Boncuğunuza kitap seçerken en çok önem verdiğiniz kriterler neler?

Kızımı gözlemlemek! Benim en önem verdiğim kriter bu. Yaşıyla dönemiyle beraber kitap zevki, tarzı, "en birinci"leri hep değişti Ada'nın. Ona kitap okurken, kendi kendine kitaplarını okurken(!), Ada'yı dinliyorum. Yüzündeki ifadeyi, gözlerindeki ışıltıyı, ağzının ben anlatırken kapanıp açılmasını, içinden usulca tekrar etmesini, pür dikkat hikayeye gömülmesini. Ve çokca okuyorum. Farklı tarzlar, farklı anlatımlar, çeviriler, orjinaller, hikayenin orjinalinden farklı uydurduğumuz yazılar. Onun beğenisiyle şekilleniyor seçimlerim, onun hazır olmayışlarıyla bekliyorum, öteliyorum.

İşin bu romantik boyutunun paralelinde kendi gerçekliğime dönersem, en önemli kriterler "Yazın dilinin ahengi" ve "çizimlerin zenginliği" oluyor.  Zenginlik derken karmaşık çizimler bol detay olması her zaman şart değil. Detaylı resimleri, rengarenk sayfaları da seviyorum ama bazen basit çizgilerde, çok kısa kelimelerde öyle anlamlar çıkabiliyor ki, içiniz sımsıcak oluyor o kitabı okurken. Bu karşılaştırmayı en iyi Axel Scheffler ve Feridun Oral'ın çizimleri arasında yapabilirim sanıyorum. Kırmızı Elma'nın yalın ve hafifleten çizimleri ve Kasaba'nın En Şık Devi'nin büyülü rengarenk dünyası arasında gidip gelen bir kriter yelpazem var.

Ve elbet konusu : Zeki (Bisiklet, Kızak ve Vapur), eğlenceli(Maymun Kral), sıcacık(Kirpi ile Kestane), dost(Kasaba'nın En Şık Devi) kitapları seçiyorum. Kapağını kapattığımız zaman yüzünüzde bir gülümseme bırakan cinsten olanları. Hayal gücünü zenginleştiren (Ay'a Yolculuk), şaşırtan (Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız'dan) kitapları.  

Son olarak sadakat ve güven : Yayınevi ve en az bir kitabıyla beni cezbetmiş yazar/çizerlerin ismi çok önemli. Ve pek tabii ki "Bir Dolap Kitap" :)

2. Bir kitabın kapak tasarımı sizi cezbeder mi?

Kesinlikle eder. Sadece kapak tasarımı değil aynı zamanda ismi de cezbeder beni. Hatta kitapçıya gidip çocuk kitapları bölümünde dolaşır ve raflara uzun uzun bakıp, ismi ve kapağı ile beni çekecek kitapları ararım.

3. Çocuk kitaplarının didaktik yaklaşımlarını nasıl buluyorsunuz? (Kolay buluyorum felan diyen olursa-ki ben olsam derdim ya neyse- mızıkçı yazacam)

Gözümün içine sokulduğunda sevmiyorum. Yani "dişlerini fırçalamalısın yoksa çürürler" mesajını ben direkt olarak veriyorum Ada'ya. Ama hikayenin içinde verilen dostluk, paylaşma, yardımlaşma temalarını seviyorum. Ancak akıllı yazılmış ve sadece öğretici olmayı amaçlamış kitapları bunun dışında tutuyorum. Örneğin Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı'nın Anne Milbourne'un kaleminden çıkmış serisinin neredeyse tamamı var Ada'nın kitaplığında ve bence her biri kendi başına öğreten kitaplar ve çok harikalar :)

4. Çocuk kitaplarındaki resimler nasıl olmalı sizce? Hikayesini beğendiğiniz bir kitabı ilüstrasyonlarından dolayı almamazlık ediyor musunuz veya tam tersi oluyor mu? Hikayesi uyduruk olan bir kitabı grafiklerine aşık olarak aldığınız oldu mu? Grafiklerde aradığınız temel özellikler var mı? Varsa nedir?

Almamazlık demeyelim de erteliyorum. Hikaye ve ilüstrasyon'un bir bütün olduğunu düşünüyorum. Çok güzel grafikleri olan bir kitabı hikayesi o grafiklerin ruhunu benim için yansıtmıyorsa o an almıyorum. Ya da hikayesini çok beğensem de ilüstrasyonları aynı zenginlikte değilse sanırım biraz daha öteliyorum. Bazen de koşarak uzaklaştığım çizimler ve hikayeler olmuyor değil :) Grafiklerde aradığım temel özellikler ise yukarıda açmaya çalıştığım "zenginlik" konusu.

5. Çocuğunuzun şu anda en çok sevdiği 3 kitap hangileri? Bu kitapların bir ortak yönü var mı?

İlk altı versek olur mu :))
Son iki haftanın sürekli okunan kitaplarını sıraladım aşağıda. Sanıyorum Mavi Fil Tombik bu aralar her daim okumada ve Maymun Kral masal olarak yatmadan anlattırmada açık ara önde :)

Ada'nın dönemsel olarak sıraladığım favori kitap listesi ise burada.

Görüldüğü gibi pek bir ortak yönü yok. Ada'nın hala bebeklik kitaplarını, evde bulduğu tüm gazete dergi broşür katalog ve bunun gibi bilumum yayını takip ettiğini düşünürsek, okumayı çok sevmesi, tam bir kitap delisi olması en önemli ortak nokta diyebilirim. Güzel okunan eğlenceli bir kitaba asla hayır demeyecektir :)

6. Bir çocuk kitabı yazsanız hangi temayı işlemeyi düşünürdünüz, ya da temasız öylesine bir masal mı uydururdunuz?

Yazdım, yazıyorum, yazacağım! Yazın en sıcak günlerinde, turuncu Haziran ayında bembeyaz bir masal yazmaya giriştiğimde, temadan ziyade kalbimdeki ikilinin maceralarını yazmak istemiştim. Sonra çok sevgili OİP çizmeye başladı hikayemi. Şimdi bu ikiliye dair o kadar hikaye birikti ki kafamda. Kelimeler uçuşuyor sürekli. Ada'ma sımsıcak bir kış masalı olacak ilk hediyem. Bakalım ;-)

Güncelleme : son olarak Damla'nın hatırlatmasıyla, ben de Hande, Özge ve yesil_anne'yi mimliyorum :)
8 Yorum


esraozlem

@Füsun, ben de çok seviyorum ya. Egeli olmamdan dolayı içimde mi kalmış nedir bilemiyorum bu kar kış olayı :)

@Özge, takip edilmenin böylesi dostlar başına

@Yeliz, çok seviniyorum , gerçekten çok heyecanlı. Listeyi ara ara güncelliyorum, bakmaktan bıkmayınız.

Ah bir de kendi yorumlarımı yazabilsem ama tembel bir insanım :(

@ Başak, seri olması dileğim. Ama ne kadar malzeme çıkar bilemiyorum.

İlk paragraf sahiden çok önemli benim için. Evet tavsiyeye, güvene, kafama göre kitap çok aldım. Yani kitap konusunda

bir deli hallerdeyim, resmen seviyorum seçmeyi, okumayı. Ama en büyük dileğim bu konuda, Ada ile birlikte gidip o saatler süren kitap seçme deneyimini beraber yaşayacağımız zamanların gelmesi. Onun bana kitap seçer halde olması filan. Kendi zevkinin, tarzının

gelişmesi. O yüzden çok acayip olmadıkça ne bulursam okuyorum Ada'ya.

ozguranne

heyecanla bekliyoruz!

oznur_aki

Esra,

Çok güzel yazmışsın! özellikle ilk paragrafını çok sevdim. Ben de kızıma kitap seçeceğim,okuyacağım günleri büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Tabi bir yandan bebeklik hali geçiyor, hiç geçmese diye üzülerek:) Bu arada masalını paylaşmanı heyecanla

bekliyorum!

esraozlem

Öznurcum, çok teşekkürler canım. Zaman çok çabuk geçiyor, Nil bir bakmışsın büyümüş bile :)

Füsun evet değil mi, iki ayrı uçtalar ama her ikisi de şahane :)

Nil

Senin kafana, OİP'in eline sağlık, o zaman:))) Ada'ya olabilecek en anlamlı armağanlardan biri...Ve hatta bizimkilere:)))

Bu listeler, kimi zaman hiç dikkatimi çekmemiş, belki de rastlamadığım kitapları incelemeye yöneltiyor beni, kimi zamansa farkında

bile olmadan ortak tercihlere yöneldiğimizi görüyorum.

YesilAnne

:) Esraozlem çok heyecanlandım bak şimdi :) Teşekkür ederim :)

Ozge

Esra'cim cok guzel yazmissin:) Turkce kitap konusunda onerilere ihtiyacim vardi, cok iyi oldu:) ayy beni de bir heyecan sardi simdi:))

esraozlem

Nil çok teşekkürler. Umarım çocuklar da beğenirler hikayeyi. Henüz Ada'ya okumadım. Yakında kontrol grubu testlerine üzerinde başlayacağım :)

Ada'nın tüm kitaplığından dönemsel favorilerini de bugulog'a koymuştum. Ekledim yukarıya da link olarak. Aynı

zevkler, ya da bilmediğimiz kitapları duymak bana da heyecan veriyor. Seviyorum çocuk kitaplarını incelemeyi, seçmeyi ve okumayı.

Özge, yesil_annem, çok güzel oluyor o heyecan, aynı duygularla yazmıştım :)

Yorum yapmak için üye ol