Pompa Kullanımı ve Süt Hakkında

0


Özelden cok fazla soru alıyorum. Tecrübelere dair. Bunları uzun uzun cevaplıyorum. Bundan sonra sorulan sorulara verdigim cevapları bugulog'a ekliycem. Daha fazla kisi de yararlansın diye. Kisiye ozelmiş gibi yazmısım. Siz artık okurken ona gore okuyun. 

Pompa ihtiyac mıdır? Pompa süt artırır mı? Hangi pompayı önerirsin? Biberonla vermek bebekde kafa karısıklıgına yol acar mı gibi sorular?


1. Pompanın bir ihtiyac olup olmadıgına sen karar verebilirsin. Ben sana iki yönünü de söyleyeyim. Eğer çocuğunu emzirdiğin herhangi bir dönemde bile çalışmayı düşünüyorsan ya da ilk 1 sene diyelim. Pompanı hemen al ve onunla yakın arkadas ol. Ya da eger buyuk kızınla vakit gecirmek icin bebegini bakan herhangi baska birine bırakmayı düşünüyorsan. Annenin konforunu çok artıran birsey. Ben sana kendimden örnek vereyim. kücük kızım dogdugunda büyük kızım hala benden cok sey alması gereken bir cagdaydı ve ben bol bol sütümü sagıp depo yapıyordum ki kücük kızıma verilebilsin. Ama diyorsan ki ben kesinlikle 1 sene ayrılmıycam ya da 6 ay kendin icin ne biçtin bilmiyorum. Bol bol emzircem o bana yeter. O zaman pompaya gerek yok. Ama kişisel tavsiyem bu çağda annenin rahatlığı icin bir gereklilikdir. Bu bir yönü

2. Başka bir yönü. Bebek her zaman aynı şekilde emmek istemeyecek. Hasta olabilir, burnu tıkalı olabilir, en basiti 3. ayda algıları acılınca senin memenden cok etrafı gözetlemek isteyebilir. O zaman napıcaksın meme sisecek, ememeyince sütün azalma tehlikesi ile karsılasacaksın. Yani sütü artırmak icin kullanmasan bile zor durumlar icin memeni bosaltman mutlaka gerekli. Tekrar süt üretimi icin. Her ne kadar süt sagmak sıkıcı olsa da bence pompa uzun emzirmek isteyen bir anne icin elzem.

3. Sütün beyine süt oluşumu sinyali vererek arttıgı dogru. Ama beyin sütü cekenin bebek mi pompamı oldugunu algılayamaz. Mekanizma soyle calısıyor. Memedeki sütün hepsi cekildigi zaman yani dibini buldugunda, beyin diyor ki ''aaa bak bu bebege süt yetmiyor''ve sütünü artırmaya baslıyor. Eğer sütün hepsi cekilmez de üstten emilip bırakılırsa cogu yani %30'undan daha cogu kalırsa bu sefer beyin '' aaa bu süt bu bebege fazla'' diyor ve üretimi azaltıyor. Bildiğin arz talep fabrikası yani. Bu yüzden hemşire uydurmuş pompa da hepsini cekerse sütün artar. Amaaa bebek her zaman pompadan %30 fazla süt ceker haberin olsun. Yani öncelik bebegi emzirmek olmalı ama süt deposu icin, sütü artırmak icin emziremedigin zamanlar icin pompa mucizedir.

4. Çok nadir olarak bebeklerde meme ucu karısıklıgı yasanır. Yani biberona alısıp memeyi reddetme. Ama bu 3 haftalıkdan buyuk bebeklerde olur. Bunun icin napıyoruz. Bebegi daha ilk haftadan biberonla da süt icmeye alıstırıyoruz. Yani ben iki kızımda da öyle yaptım. Çok çok çok faydasını gördüm. Şöyle yapıyordum. 3 günde bir her emzirmeden sonra kalan sütü pompayla cekip gunun sonunda biriken ya da bebegin yasına gore tek ogunde icecegi sütü biberonla veriyordum. Sırf baskasının elinden icmeye de alıssın diye. Yani bunun sadece biberona alıstırmak degil baskalarına da alısması gibi guzel bir tarafı var ki. Bu ikinci cocuk icin cok buyuk fayda saglıyor. Senin e buyuk cocuguna veya kendine veya kocana ayıracak zamanın oluyor. Tabi burda bebege senden baska bakıcak kisi veya kisilerin dinamikleri onemli ama onemli olan sensin bunu unutma. Anne huzurlu mutlu ve konforlu ise evdeki herkes de oyle oluyor. Süt maceran boyunca da yardım ederim.

5. Pompadan verim almak icin 2 saatte bir pompa yapman gerekmez. Bazen bebek az emdiginde sütün gerisini cekmek icin kullanabilirsin. Bazen 2 gun sonra biryere gideceksindir ve süt biriktirirsin. Bazen o gun süt grevindedir süt bitmesin diye kullanırsın. Ama önceligi hep emzirmeye verirsin.

6. Ben medela kullandım ikisinde de. Elektrikli kullandım. Birincide mini electric kullandım pompadan memnundum ama cok ses cıkarıyordu. İkincide tuslu olanı kullandım basıyorsun hızını artırıyorsun. cok memnun kaldım. sesi de inanılmaz azdı. Kolay gelsin baska sorun olursa haber ver.
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol