bebeğimiz ek gıdaya geçmeye hazır mı?

8

Bugünkü dersimizin konusu bu. Emre geçen hafta ek gıdaya başladı 5 aylıkken. İlk 6 ay sadece anne sütü diyor bütün kaynaklar. Ancak ek gıdaya tam anlamıyla geçmek zaten zaman aldığı için bir ay önceden alıştırma turlarına başlıyoruz.

Evdeki bütün kitaplarımı okudum ve aşağıdaki özeti çıkardım. İşte bebeğiniz 4,5,6 aylıksa işaretleri takip edin. Yine en çok bilgi Tracy Teyzedeydi. Ama diğer kaynaklarım da aynı noktalara işaret ediyorlardı.

Öncelikle 4 aylık bir bebeğin sindirim sistemi katı gıda için tam olarak hazır değilmiş. Ayrıca tam anlamıyla oturamadıkları için sindirim sıkıntıları olabilirmiş ve de alerjik risk daha yüksekmiş.

6 aylıktan önce katı gıdaya geçebilmek için bazı işaretler var. Bunlar da bebeğin gelişimiyle ilgili. Zaten doktorumuz bunu değerlendirip bizi öyle yönlendiriyor.

- Eğer bebeğimiz her zamankinden daha aç görünüyorsa; Diş ya da başka sıkıntısı yok ama öğün sayısını çoğaltmak istiyorsa bu onun sıvı gıdadan fazlasına ihtiyaç duyduğu anlamına geliyormuş. 4-6 aylık bir bebeğin günlük ortalama aldığı anne sütü miktarı 1000 cc civarındaymış. Eğer bebeğimiz dört aylıkken 7000-8000 gr arasında tartılıyorsa, her öğün tam kapasite iki memeyi de emiyorsa ve daha fazlasını istiyor gibi görünüyorsa katı gıdaya geçilebilirmiş.

- Yutkunabiliyor mu diliyle mi itiyor?
Dille itme refleksi emme eyleminde kullanılıyor. Yutkunmaya başlamadan ek gıdaya geçemiyoruz tabiki. Bebeğimizin ağzına bir kaşık uzatıyoruz ve ne şekilde aldığına dikkat ediyoruz. Dille itme refleksi kaybolmadıysa bebeğimizin küçük dili otomatik olarak kaşığı dışarı itecekmiş, eğer kaybolduysa kaşığın ucunu meme emiyor gibi emecekmiş.

- Yemek yerken size "bana niye vermiyorsunuz" der gibi mi bakıyor?
Bu dönemde bebekler bizim nasıl yemek yediğimizi izlemeye başlarmış. Hatta çiğneme hareketini taklit edebilirlermiş.  Tam bu noktada 1-2 çay kaşığı meyve ile şansımızı deneyebiliriz.

- Desteksiz oturabiliyor mu? Boyun ve sırt kaslarını iyi şekilde kontrol edebilen bebekler için de ek gıda zamanı gelmiş demektir.

- Bir şeylere uzanıp ağzına atmaya mı çalışıyor?
Buna da evetse artık eline minik yiyecekler tutuşturabiliriz.

Unutmayalım 4-6 ay arası verdiğimiz katı gıdalar onu yeni hayatına hazırlamak ve yeni tatlarla tanıştırmak için. Karnını doyurmayı hedeflemiyoruz. Bir gün az bir gün çok yiyebilir. Biz büyükler gibi aynen. Bunlara hiç takılmıyoruz.

İlk kez tattığı bir meyvede önce yüzünü buruşturabilir. Çünkü hem tat hem doku yabancı. Ama sonraki kaşıklarda ve günlerde bu durum değişiyor.
8 Yorum


TulinOzOz

süper..

ldeniz

feyza çok teşekkürler. ek gıda deneyimlerinin devamını bekliyoruz.

ebrucncyln

teşekkürler biz daha 2 aylığız ama hazırlık önemli

ebruyesiltepe

Feyzacim cok yararli bilgiler bizde basladik yeni yeni iyi gidiyor. Bende bir ara blogda paylasicam. Mutlu yemeler...nam nam nam:-)

yeliz_ylztkn

teşekkürler,,harikasın

yie

Paylasimin icin cok tesekkurler :))

CeylinSedef

Cok onemli bilgiler, cok tesekkurler. Biz de 2 bucuk ayligiz ama gozumde buyuyordu simdiden. Cok iyi oldu okudugm :) bir de bir akrabam demisti ki, kucukten itibaren biz yemek yerken seyrettirdim bebegimi, ozensin diye.. demek hakkaten dogruymus bole yapmak!

pinarsenyuva

benim icin aydinlatici oldu... anladim ki biz henuz ek gidaya hazir degiliz.

Yorum yapmak için üye ol