Tuvalet İletişimi / Bezsiz Bebek

8

Yazının tamamı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bebeğine tuvalet alışkanlığı kazandırmak isteyen ve nereden başlayacağını benim gibi bilemeyenler için yaptıklarımızı elimden geldiğince yazmaya çalıştım. Umarım bizim tuvalet maceramız size bir fikir verebilir.

Başlamadan Önce:

Tuvaletini öğretmeye başlamadan önce sırf bunun için özel zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Ajandanızı en az bir hafta boşaltın. Yeni düzene alışana, ritmi oturtana kadar mümkünse evden uzun saatler ayrılmayın. En önemlisi hemen pes etmeyin. En az 1 hafta zaman tanıyın, eğer bizim gibi Tuvalet İletişimine geç başlayanlardansanız aylardır süregelen bir alışkanlığın 1. günden itibaren değişeceğini ummayın. Biraz sabırlı olun, göreceksiniz ki henüz 1 hafta dolmadan büyük mesafe katetmişsiniz.

Gerekli Alet-Edevat:

 • lazımlık veya klozet adaptörü
 • 10-15 kilot 
 • kilotunun içine koymak için pamuklu bez veya şerit halinde kesilmiş eski havlu veya emici herhangi başka kumaş (eski t-shirt vb.)


Uygulanan Taktikler:

 • uygulamalı gösterim I; her ne kadar kulağa hoş gelmese de (en azından benim için) tuvaletinizi yaparken bebeğe anlatmak ve hatta yaptığınızı göstermek en çok işe yarayan taktik. Çünkü ne demişler ‘children see children do’, çocuklar gördüklerini yapar yani.
 • uygulamalı gösterim II; çiş yapan bebek almak. Dr. Phil‘in metodun da faydalanalım dedik. Günde birkaç kez ona çiş yaptırdık, çişin nereye yapılacağını anlaması hususunda büyük yardımcımız oldu.
 • üzerinde çizgi film karakterleri veya resimler olan kilotlar giydirmek. Baybars’ın kilotlarında araba ve robot baskıları var, giydirirken ‘çişin gelince söyle lazımlığa yapalım, arabalar / robotlar ıslanmasın’ demek bir nebze olsun işe yarıyor, çişini kaçırdıktan sonra ‘roboo’ diyordu yavrucağızım  .
 • işerken çıkacak sesi merakla beklemek ve hadi nasıl ‘şırrr’ diye çiş veya ‘blopp’ diye kaka yapacaksın demek.
 • tuvaletini yaptığında altın bulmuş gibi sevinmek  Hala kalkıp kendini alkışlıyor Baybars.
 • çişi tuvalete dökme seromonisi. ‘şırıl şırıl’ vs. Baybars’ın en çok bayıldığı ve bir aydır hala vazgeçmediği görev. İlk zamanlar sırf tuvalete birkaç kez dökebilmek için taksit taksit işediği oluyordu.
 • sifon çekme seromonisi. Çocuklar için sifon çekmenin eğlenceli bir şey olduğunu söylemek gereksiz zaten  .
Süreç ve Seyir

Gündüz

İlk günler günün yarısı lazımlık etrafında ve banyoda geçiyordu. Özellikle uykudan uyanınca ve yemeklerden sonra oturtuyordum. Lazımlığa alışması ve biraz uzun oturması için eline oyuncak veya kitap veriyordum, arada şarkılar söylüyordum, ‘çiş çiş’ diye motive etmem rağmen yapmıyordu.  Ama ne zaman ‘ben geliyorum sen otur oğlum’ diyerek yanından ayrılırsam o zaman yaptı.  İlk 3 gün her gün sadece 2 kere çiş yakalayabildik. 2. gün çiş yaptığının farkına varmaya başladı ve yaparken ‘çiiiiş’ diye söylemeye başladı. Pes edip giydirecek bir şey kalmadığı zamanlarda bezini bağladım ama o zaman bile yaparken çiş diye söylüyordu ve çişi akacak mı diye bakınıyordu.

Bezsiz geçen 5 günün sonunda yapmadan önce haber vermeye ve lazımlığa her oturduğunda çişini yapmaya başladı. O günden itibaren 2 hafta boyunca saati takip ederek tuvalete götürdüm. 3 hafta kadar sonra çoğunlukla çişini haber vermeye başladı saat takibini büyük ölçüde bıraktım fakat hala eğer uzun zaman söylemediyse ve çişinin geldiğini anladıysam söylemesini beklemeden yaptırıyorum.

Tahmin edilebileceği gibi çiş yakalamanın en muhtemel zamanı özellikle uykudan uyandıktan sonraydı. Emzirdikten 5-10 dk sonra da mutlaka çiş yapıyordu. İlk günler henüz çişini tutmayı bilmediği için 30dk. da bir yaptırtmak gerekiyordu sonrasında yavaş yavaş çiş tutma süresi uzadı. 2. hafta 40 dakikaya 3. haftadan sonra 1 saati geçmeye başladı. Tabii çiş tutma süresi tükettiği sıvı miktarıyla doğru orantılı. Eğer çok emdiyse veya birşeyler içtiyse çok sık tuvaleti geliyor haliyle.

Lazımlığa kaka yapmayı çişten sonra öğrendi. Yaptığı saatler belli olmasına ve yapmadan önceki verdiği işaretleri bilmeme rağmen tuvalete veya lazımlığa oturttuğumda kesinlikle devam etmiyor tutuyordu. Ne zaman kaldırsam 10 dakika içinde tekrar kakası geliyor, tekrar götürsem yine yapmıyor, en sonunda da kiloduna yapıyordu. Sonradan kakayı ayakta yapmaya alışık olduğun için otururarak yapmadığını anladım. Küloduna yapar yapmaz külottan kakayı lazımlığa atmak, kakanın da lazımlığa yapılacağını anlaması açısından biraz işe yaradı. Önce lazımlığa yakın ama ayakta yapmaya çalıştı sonra lazımlığın kenarlarından destek alarak popoyu kaldırarak yaptı. En sonunda oturarak yapmaya başladı. Kaka yapmak için lazımlıkta otururken onunla ıkınmak elinden tutup destek olmak da fayda etti. Bir de, kakasını lazımlığa yapmayı öğrenmeden önce, homini gırtlak Baybars'ın günde beş kez kaka yaptığı olurdu. Ama kakasını lazımlığa yapmaya başladıktan yani kaslarını kullanmayı öğrendikten sonra günde bir veya iki seferde hepsini yapmaya başladı.

Gece

İlk 2 hafta gece bezini bağladım ama bezini ıslattığı zaman değiştirdim. Sabah değiştirdiğim bezin kuru olduğunu gördüm. Gece yalnızca ilk uyandığında çiş yapıyordu ve hatta çişi geldiği için uyanıp ağladığını anladım. Uyandığında bazen lazımlığa yaptırdım, bazen de itiraz etti ve yapmak istemedi. Gece boyunca 3-4 kere de emzirilmeye rağmen, gece çişini yapmadığı çok oldu. Şimdi kendisi çiş diyerek uyanıyor artık. Eğer geç gidersem kilodunu ıslatacak kadar kaçırabiliyor.

Dışarıda

İlk haftalar dışarıda bezini bağladım. Çişini uzun zaman tutamadığı için eve kuru dönmüyorduk. 3 hafta sonra tutmayı iyice öğrenince bezini dışarıda da çıkardım. Gittiğimiz yerde ilk iş olarak tuvaletini yaptırdım sonrasında dışarıda dikkati çok dağıldığı için söylemesini beklemeden saati takip ederek tuvalete götürdüm. Şimdi dışarıda çişi gelir ve tuvalete gitme ihtimalimiz yoksa plastik şişeye yaptırıyorum.  Başkasının evinde kaza olma ihtimaline karşı bezini taktım fakat hiç yapmadı hem haber verdi hem de ben sık sık tuvalete götürdüm.

Kazalar

Elbette ilk günler henüz kaslarını kullanmayı bilmediği için, çişi ve kakası gelir gelmez bırakıyordu. Çoğunlukla sadece kilot giydiriyordum bazen de çişin etrafa akmaması için kilodunun içine ince pamuklu ara bezi yerleştiriyordum. Bir nevi alıştırma kilodu vazifesi görsün etrafa akmasın diye. Gerçi benim kullandığım kumaş bezler zaten alıştırma kilodu gibiydi. ‘Beze yapabilirsin’ imajı vermemek için tekrar bez bağlamadım, böyle bir usül buldum.

Kaza yaşanması en muhtemel zamanlar:

 • Eğer oyuna daldıysa
 • bir şey izliyorsa (çocuklar tv izlerken neredeyse hipnotize oluyor, onun için çişini kaçırabiliyorlar.)
 • Gereğinden fazla sıvı tükettiyse

8 Yorum


esra_kocabiyik

biz tuvalet eğitimine 4 gün önce başladık..ve ilk günden sonra maşallah diyeyim çok ii gidiyor..

aklıma gelen bir uygulama belki de bu süreci kolaylaştırdı..

bir kağıda 50 tane kutucuk çizdik beraber..hepsini numaralandırdık..lazımlığa yaptığı her tuvaleti için bir çiçek çiziyoruz,altına kaçırdığında da bir çiçek siliyoruz..50 kutucuk ta çiçekle dolduğunda ona istediği 3 oyuncağı alıcaz.. 4 gündür yarıladık..

ilk gün sık sık yere çişini yaptı.ayrıca kakasını yapmaktan korktu..o gece o uyuduktan sonra çaktırmadan bez yerleştirdim altına,altına yaparsa birden ürkmesin die.. ertesi gün gündüz 2 defa kaçırdı.. gece ise gündüz biraz daha alıştığı için bez koymadım altına ve onu tembihledim,"gece çişin gelince anne çişim geldi de,beni uyandır lazımlığa yapalım,çiçek çizelim,yatağına yaparsan çiçek silcez ona göre" dedim.ayrıca yatmadan önce tuvalete götürdüm ve ondan sonra bişi içirmedim. gece o uyuduktan 2 saat sonra uyandırıp tuvaletini yaptırdım, şimdilik sabah kuru kalkıyor..inşallah hep böyle devam eder.

Bike

Sevgili Esra,

Yönteminiz yarıyorsa ne mutlu size. Ama Tuvalet İletişimde hiçbir ödül (çikolata, sticker vesaire) verilmiyor. Çocuğun ihtiyacını gidermesinin tabii ve sırf kendisinin rahatlığı için öğrenmesi temel alınıyor. Hatta hatta aşırı pohpohlanma bile doğru bulunmuyor sırf 'aferim almak veya ödül kazanmak için' yapmasın diye. Sadece rahatlamasını desteklemek öneriliyor.

sinemgokalptug

BİKECİMMMM KABUS GİBİYMİŞ BU DÖNEM BENİM İÇİN ÇOOK ZOR GEÇİYO AMA KARARLIYIM ÖĞRETİCEM ÇOK ÜSTÜNE GİTMİYORUM SABRIM TÜKENİYO ARTIK AMA FEVRİ DAAVRANIŞLARIMDA OLDU AÇIKÇASI İNATLAŞMAYA DA BAŞLADIK ŞİMDİ ELİFLEYİM EZELLE BERABER ÖĞRENİCEKLERİNİ UMUT EDİYORUM SENİ DE TAKDİR EDİYORUM

Bike

İşte bu inatlaşma dönemi gelmeden başlayayım dedim Sinem :(. Hiç üstüne gitme bence de. Ezel'i gördükçe yapar kesin.

sari_civciv

bu faydalı bilgiler için teşekkürler.. demek ki 1 hafta sabretmek gerekiyor :)

ozdenin_oykusu

darısı başımıza.tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler.çiçeği burnunda bezsiz hayat adayları Özden ve Öykü den Sevgiler :))

_yasemen_

bnm oğlum nie söylemiyor peki?bende kıştan beri başlamış durumdayım.1,5ayı geçkin bir süredir de gece gündüz bezsiziz....hep ben takip ediyorum çişini kakasını hiç söylemiyor artık üzülüyorum bu duruma.

esra_kocabiyik

ben de zaten rüşvet gibi olmasın die her tuvaletini yaptığında ödül alması yerine 50 tane kutucuğa çiçek çizilmesi tamamlanınca yani 50 kez tuvalete gidince ödül alacağını anlattık..ve 10 gün gibi bir süre sonrasında 50 kutucuk tamamlandı ve ödülü alındı..ayrıca artık çiçek filan çizmek de yok...

bu olay sadece başlangıçta çocuğu motive etmek amaçlı..ve bence çok da başarılı..

Yorum yapmak için üye ol