Kordon kanı & Kök hücre uygulaması

Yaratılma Tarihi: 16.08.2010
Tıp çevirisi yaptığım ve biraz da konuyla ilgili olduğum için kordon kanı ile ilgili araştırmalara sık rastlıyorum. Geçenlerde bir doktor arkadaşımıza böyle bir uygulamanın çok paranoyakça olup olmadığını sorduğumda  "çocuğum doğduğu dönemde mümkün olsaydı böyle bir şeyi kesinlikle yaptırırdım" cevabını da alınca konuya olan ilgim arttı. 

Hamileliğimle birlikte konu hakkında daha çok okumaya başladım ve hatta bir kordon kanı bankasına bir mail yolladım. Bilgi sahibi olmayanlar için 
http://www.kordonkanibankasi.com/kordon-kani-yasam-bankasi-temsilcilikler-10.php

Hemen ertesi gün  aradılar. 7. aydan itibaren görüşmelere ve bilgilendirmelere başladıklarını söyleyip görüşmeye davet ettiler. SGK, bebekte tespit edilmiş bir anomali olmadığı sürece böyle bir uygulamayı maddi olarak desteklemiyor. Uygulamanın fiyatı 1000€. 300 €'yu peşin alıyorlar, geri kalanı da taksitlere bölüyorlar. Bunun dışında senelik 100€ gibi bir kira bedeli ödüyorsunuz. 

Doğum yapacağınız hastane ve doktorunuz bilgilendirilerek, doğum esnasında kordondan alınan bir parça ile kök hücre üretiliyor ve ihtiyacınız olduğunda (ciddi bir hastalık vs) kullanılmak üzere çok düşük sıcaklıklarda ve özel laboratuvarlarda saklanıyor. diğer ayrıntılar gönderdiğim linkte var zaten. 

Tabi ki araştırılıyor ve çok yeni bir uygulama.. Ancak kök hücreyle ilgili çok fazla araştırma yapılıyor ve ciddi hastalıklar veya uzuv kayıplarına karşı kabaca çocuğunuz için yedek parça saklamış oluyorsunuz. 

Ben böyle bir imkanınız varsa yaptırmanızın mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ama nurturia'da özel bir başlık açılmamış. 

Bu uygulamayla ilgili bildikleriniz duyduklarınız nelerdir? 
Katılmak için Kaydol ya da Giriş yap

Konular

Kordon kanı & Kök hücre uygulaması

Grup Yöneticileri