• 1. yaş günü
  28 Üye, 2 İleti
  Merhaba Ankaralı Anneler,
  1. yaş doğumgünü organizasyonlarınızı, kutlama yapacağınız mekanları ve birçok şeyi gelin burada paylaşarak bizlerede yardımcı olursanız seviniriz..

  Teşekkürler
 • Oyun Grubu_Kucuk Muzisyenler Atolyesi
  28 Üye, 2 İleti
  Merhaba..

  Kendi deneyimlerimden ve bebegimle arzu ettigim paylasimlardan yola cikarak bir atolye programi olusturdum. Atolyede deneyimlenenler kisaca: Muzik (Dunya Muzikleri), Hareket, Oyun ve Yabanci Dil Deneyimi. Bu atolyede yurtdisinda aldigim egitim ve uygulamalarimdan sentezledigim fikirleri ve materyalleri bir araya getiriyorum. Cocuklar ve anneleriyle (ya da bakimini ustlenen bir buyuguyle) duzenli olarak bir araya gelip muzik ve oyunla guzel vakit gecirmek bir yandan da beraber ogrenmek bu atolyenin ana felsefesi. Ilgilenen annelerle ve bebeklerle (cocuklarla) deneme dersleri yapabiliriz.
 • Internet Doktorculuğu
  28 Üye, 1 İleti

  İnternette araştırıp doktorların söylediklerinin eksik ya da yanlış olduğunu görüyoruz zaman zaman. Bu konudaki hikayelerimiz varsa paylaşabiliriz bu grupta.
 • yetişkinler için çocuklu hayat bilgisi programı - şule yazgan & yankı yazgan
  28 Üye, 1 İleti
  kitaplarını okuduğum bu iki çocuk psikoloğu diyebileceğim muhteremin pek bilgilendirici radyo programlarına ulaştım. tavsiye ediyorum dinleyiniz. açık radyoda 2001 de yaptıkları programlardan bazıların konuları:
  - Doğumdan önceki birkaç hafta ve doğum anı
  - Doğumdan sonraki birkaç saat
  - Hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince anne baba olmaya hazırlık.
  -  Doğumdan sonraki ilk birkaç gün ve annenin çocuğu benimseme süreci...
  -  Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni ve saatleri...
  - Yazar Ayfer Tunç ile "Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek" isimli kitabı ve çocuklar üzerine...
  - Çocuklu hayatta disiplin... Disiplin nedir ve ne değildir?
  - 1 yaş civarı çocuklarda değişen uyku, beslenme ve hareket alışkanlıkları...
 • Avrupa Yakası Devlet Okulları
  28 Üye, 3 İleti
  Kuzularımız büyüdü ve biz anneler okul arayışlarına başadık.Önerisi olan Avrupa yakasında bulunan okulları bu gruptan paylaşırsak çok iyi olur.
 • 6 aylık bebiş anneleri tanışalım mı?
  28 Üye, 5 İleti
  6 aylık güzel kuzuların güzel annelerinin buluşma paylaşma dedikodu yapma önerme sitem etme alanı...   :)
 • ANNELERDEN SIFIR ÜRÜNLER
  28 Üye, 10 İleti
  Sadece kullanılmamış ürünlerin satıldığı yer...
 • ARALIK 2011 ANNELERİ
  28 Üye, 23 İleti
  Aralık 2011 de doğum yapmış güzel anneler.. Sorunlarımızı, sorularımızı, bebişlerin ortak gelişimlerini birlikte takip edelim. Tartışalım, çözümler bulalım, eğlenelim, coşalım...
 • Kişiye Özel Doğumgünü Davetiyeleri
  28 Üye, 3 İleti
  Yavrunuzun; özel çizimle, onun sevdiği nesneler, oyunlar veya karakterlerle donatılmış doğumgünü davetiyesi olmasını ister misiniz?

  :)

  buyrun o zaman...
 • Piyano kursuna veya konservatuvara giden çocuklar ve ebeveynleri
  28 Üye, 5 İleti
  Merhaba arkadaşlar,
  Önce ben bizim müzik, kurs, öğretmen maceralarımızı özetle yazayım.  ( Bizim maceramızı atlamak isteyenler doğrudan son paragrafa geçsin please, azıcık uzun gelebilir )

  Kızım 3,5 yaşında bir kreş öğretmeninden haftada bir yarım saat ritm, kulak, şarkı söyleme, eğlenme gibi bir müzik kursuna başlamıştı. 5,5 yaşına kadar süren bu kurs sonra her derste 10-15 dakika piyanoya başlayarak devam etti.  6,5 yaşında öğretmeni daha iyi bir piyano öğretmeninden ders almalı diye bizi bulunduğumuz şehirdeki emekli bir orkestra şefi ve piyaniste yönlendirdi. Burada 8 ay kadar haftada 45 dk süren kursa devam etti. Bu dönemde Majör gamların neredeyse tümü, notasız ezberden öğretilen bir şarkı deneyimi oldu. Kızımın piyanoya ilgisi inanılmaz arttı bu dönemde. Ben öğretmene haftada bir gün diğer kursiyerlerle solfej dersi de alsa gibi bir teklifte bulununca öğretmenle papaz olduk. ( Bir önceki öğretmen notaları renklerle öğretmişti ve renkler uçunca notalar da uçtu. yeni öğretmen de nota öğretmek konusunda pek bir şey yapmadı) 

  Böylece burasının da hem evime uzak olması, çok para ödememiz, hocanın dersleri unutması, verdiği sözleri tutmaması, o ara evlenmesi vesaire derken biz o hocayı bıraktık. Ukraynalı bir öğretmen ile anlaştık ve okuldan önce evde ders almaya başladı. Yine piyano motivasyonu yüksek ve çok iyi parçaları çalar hale geldi. Ancak bir süre sonra fark ettim ki, tüm şarkıları ezberden çalıyor. Notayı görüyor, notanın piyanodaki yerini biliyor ama hangi nota, kaçıncı oktav, şarkının ritmi, nota uzunlukları bunlardan tamamen bihaber. Beynine yazmış ve çalmış. Tabii bu şekilde öğrenince şarkıları birkaç ay çalmadığı zaman unutmaya başladı. Daha önce çok keyifle çaldığı parçalarda takılınca da morali bozuluyordu. 

  Geçen sene bulunduğumuz şehrin belediye konservatuvar sınavını kazandı ve orada Azeri bir hoca ile yaniden derslere başladılar. Hoca piyano enstrümanının tanıtımıyla, tuşlarla, şarkının ritmi, çalma hızı gibi terimler, sol ve fa anahtarlarındaki neredeyse tüm notaları öğreterek, notaların önce isim ve sonra uzunluklarını saydırarak ders vermeye başladı. Meşhur bir Rus piyano metodunu takip ediyordu. Kitap Rusçaydı. İlk zamanlar iyiydi. Önce şarkıyı analiz ediyorlar, notalarını okuyorlar, sonra çalma hızına, ritmine uygun çalıyorlardı. Ancak dersler o kadar tek düze o kadar sıkıcı bir hale geldi ki, değişik parçalarla hep birbirinin kopyası dersler kızımı sıktı. Piyanodan soğuttu. Bir şarkıyı öğrenir öğrenmez onun keyfini çıkarmadan daha ağır, daha teknik diğer şarkıya geçiş. Bu arada kadın hamile kaldı ve hormonlarından mı bilinmez, çocuğa çok kırıcı konuşmaya başladı. Kırıcı konuştukça Naz kendini kapattı. Kısır döngüye girdiler. Öğretmenle defalarca konuştum ama hep çok yetenekli, algısı yüksek ve kulağı çok iyi. Ben böyle çocuklara yüklenirim. Çünkü piyanist olacak kalıp vardır dedi. Pek etkili olmadı kısacası. Çok fazla başarı odaklı bir öğretmenle kızım piyano çalmak istemeyen bir duruma geldi.

  Sonuç itibariyle, sizlerin çocuklarının piyano macerasını merak ediyorum? Öğretmenlerin yaklaşımı, sizin beklentiniz, öğretmenlerin izledikleri metotlar, ders yapma biçimleri nedir? Bu kadar öğretmen değişikliği bizden mi kaynaklandı, ben karşılaştığımız sorunları çözemedim mi, yoksa bu ülkede müzik eğitiminde ters giden bir şeyler mi var? Olumsuz motivasyon mesela bizde asla olumlu bir sonuç vermiyor. Tamamen gazla, çocuğa motivasyonla ders verenlerde de işin solfej, ritm, teknik kısmı hep eksik kaldı. Yok mudur bunun dengesi? Ben çocuğumun piyanist olmasını da istemiyorum. Piyanoyu müziği seviyor. Soğumasın, hayatının içinde yer alsın, ama doğru çalsın, güzel öğrensin. Tecrübelerinizi öğrenmek isterim :) Teşekkürler....

Grup Yarat

Grubunu kolaylıkla kurabilir, istediğin kişileri davet edebilirsin.

Yeni Grup >>

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...