• Hobim Pasta
  18 Üye, 7 İleti
  Hep düşünmüşümdür Nurturia gibi pastacılık üzerine de bir forum olsa diye. Ama maalesef Nurturia gibisi yok. Bende burada ilgisi olanlarla bir grup oluşturalım, tecrübelerimizi, malzeme teminlerimizi, sorularımızı konuşalım istedim. 
  Umarım amaca aykırı bir grup değildir. Ne de olsa çoğumuz çocuklarımızın doğumgünlerini kutluyoruz değil mi :-)
 • 4+4+4 hakkında bilgi paylaşımı
  18 Üye, 1 İleti
  Bizlerin gözbebeği, eğitimin merkezi olan ve olacak çocuklarımızın hayatını ilgilendiren bu değişiklik hakkında en kapsamlı bilgiye biz annelerin ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.Bu amaçla bu başlık altında bilgi paylaşımı yapmalı ve birbirimizi aydınlatmalıyız.
 • Bakimli Kadin Guzel Kadindir (Kisisel Bakim)
  18 Üye, 1 İleti
  Merhaba;
  Ece dogdugundan beri kendime yeterince zaman ayiramadigim bir gercek. Ee ben de dediginizi duyar gibiyim :)
  Ise gidis-gelis yolunda moda dergisi ve kisisel bakim dergileri okuyan ben Ece den sonra artik ya Nurti de geziniyor ya da cocuk yetistirmede dikkat edilecek hususlar konulu kitaplar okuyorum. Evde ise zamanin nasil bitip tukendigini uzun uzun anlatmama gerek yok herhalde. Hepiniz benim gibi annesiniz ve evde zaman=cocukla zaman denklemi icinde yok olmus bir annenin durumunu en iyi siz anlarsiniz.
  Dolayisiyla bu grubu olusturmaktaki amacim, bakim ve guzellikle ilgili akliniza gelebilecek her konuda tecrubelerimizi paylasmak ve COCUK DA YAPARIM, KARIYER DE YAPARIM HATTA EVIMIN BAKIMLI-GUZEL KADINI DA OLURUM hipotezini hayata gecirmek :)
  Siz de benim gibi dergiler ve internet sayfalarinda kisisel bakim trendlerine ve son moda bilgilere sahip olabilmek icin saatlerce zaman gecirmek istemiyor (ki boyle bir zaman yok aslinda), yasanmis-kullanilmis tecrube ve bilgilerden faydalanmak istiyorsaniz iste burasi tam size gore. Gelin pratik bilgi ve tecrubelerimizi paylasip zaten zor olan hayatimizi bu anlamda kolaylastiralim yani gelin
  PAYLASALIM GUZELLESELIM !

 • 2012 Ocak Anneleri
  18 Üye, 3 İleti
  2012 ocak anneleri bu grupta toplanalım bebeklerimizi birlikte büyütelim mi?
 • 2012'de yapmak istediğimiz şeyler, atış serbest:)
  17 Üye, 1 İleti
  Eyyy nurti hatunları, hadi dökülün hadiiii:)
  Neler yapmak istoynuz, nelerden sıtkınız sıyrıldı, neleri yapmamak lazım? hadiiiii
  paylaşııııın:)))

  Öperim cümlenizi:))
 • süte allejisi olup okulda dagıtılan sütü içemeyen çocuklar
  17 Üye, 1 İleti
  konu açıldımı bilmiyorum.ama arkadaşlar içinzde benim gibi süte allerjisi olup okula giden ve çocugunun okulda süt içmesini istemeyen anneler var mı?eminim ki yalnız değilim.peki biz ne yapmalıyız.bizim çocuklarımıza da başka birşey(mesela meyve)verilsin.sesimizi nasıl duyurmalıyız??
 • İNEK SÜTÜ ALERJİSİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ VE DENEMELER...
  17 Üye, 2 İleti
  İnek sütü alerjisinde katı diyet mi yoksa immunoterapiyle vücudu alıştırmak mı.....
 • Tandem Nursing - Ard Arda Emzirme (Hamileyken ya da farklı yaşlarda iki bebek emzirme)
  17 Üye, 2 İleti
  "Anne ile yeni doğan bebeği arasındaki en güçlü bağlar emzirme ile kurulur. Emzirmenin anne sağlığına, anne sütü almanın da bebek sağlığına olan yararları tartışmasızdır. Son dönemlerde üretilen mamalar anne sütüne yakın besleyici özelliklere sahip olsa da emzireme özellikle doğum sonrası ilk 6 ayda önemlidir. Bu eylem ideal şartlarda uygulandığında gebelikten korunma konusunda da oldukça etkili bir doğum kontrol yöntemidir.

  Sütün gebelikten koruduğu halk arasında yaygı bir inanış olmakla birlikte daha önce de söz ettiğimiz gibi belirli kritlerler karşılanmadığı sürece bu koruyuculuk çok alt sevyiyelere inmekte ve maalesef kadın yeniden gebe kalabilmektedir. Sonuçta emziren ve gebe olan bir kadın bu kez her iki bebeği ile ilgili endişeler duymaya başlar

  Emzirirken gebe kalmak sanıldığı kadar nadir görülen bir durum değildir. Bu gebeliklerin çok önemli bir kısmı plansız gebelikler olduğundan genelde sonlandırılmaktadır. Annelerin bu yeni gebeliği sonlandırmak istemelerinin altında yatan ana sebep ise çok küçük ve kendilerinin bakımına muhtaç olan ve emzirmeyi istedikleri bir bebeklerinin olmasıdır.

  Halk arasında yaygın olan ve bazı hekimlerce de desteklenen görüş emziren bir kadın gebe kaldığında emzirmeye devam ettiğinde bunun düşük ya da erken doğuma neden olabileceği, hatta anne karnında gelişmekte olan bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceği, sütün kalitesinin bozulması nedeni ile emen bebeğin de beslenmesinin yetersiz olacağı bu nedenle emzirmeye son verilemesi gerektiğiydi.

  Oysa son zamanlarda yapılan araştırmalar bu inanışın doğru olmadığını göstermektedir. Memeyi sütten dışarı atan hormon olan oksitosin aynı zamanda rahim kasılmalarını sağlayan hormondur. Ancak emzirmenin rahimde hafif kasılmaya neden olmak dışında düşüğü ya da erken doğumu tetiklediğine dair herhangi bir bilimsel veri mevcut değildir.

  Gebelik sırasında emzirmenin anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği hatta “zehirleyeceği” yönünde bir inanış olmakla birlikte bu tamamen bir şehir efsanesidir ve gerçekle hiçbir ilişkisi yoktur. Sütün kalitesinde ve bağışıklık sistemini etkileyen içeriğinde bir miktar azalma saptanmış olsa da bu azalma emen bebeğin gereksinimlerini karşılamak için oldukça yeterli bulunmaktadır.

  Gebelik sırasında emzirmenin en önemli olumsuzluğu anneye getireceği ek yorgunluk ve halsizliktir. Annenin çok daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bununla birlikte hem kendi, hem emzirdiği bebek hem de karnında gelişimine devam eden bebeğin beslenme gereksinimlerini karşılamak durumundadır. Bu nedenle beslenmesine çok dikkat etmeli tercihan bir beslenme uzmanının kontrolü altında gebeliğine devam etmelidir. Günlük kalori gereksinimlerinin altına düşmemeli, öte yandan kontrolsüz bir şekilde de kilo almamaya özen göstermelidir.

  Gebeliğin ikinci üçaylık dönemine girildiğinde süt miktarında azalma olması normaldir. Böyle bir durumda eğer ilk bebek hala daha ek gıdalara geçmemiş ise süt yetersiz geleceğinden bebeğin beslenmesinin bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve ek gıdalara başlaması uygun olacaktır.

  Bugün için kabul edilen genel bilimsel görüş, düşük tehdidi, erken doğum riski , plasenta previa gibi ek bir risk faktörü bulunmaması ve anne adayının emzirmeyi sürdürmeyi istemesi durumunda, uygun beslenmenin sağlanması koşulu ile emzirmeye gebeliğin sonuna kadar izin verilebileceği şeklindedir. Doğum sonrasında her iki bebek de emzirilmeye devam edilebilir. Farklı yaşlardaki iki bebeğin emzirilmesi işlemine “Tandem Nursing” adı verilmektedir ve bunun beslenme gereksinimindeki artış dışında hiçbir sakınca yoktur."

  Alper Mumcu

 • Bakıcılık işi arayanlar
  17 Üye, 2 İleti
  Gelin bu grupta birer bakıcı olarak kendimizi tanıtalım böylece annelerde bakıcı aradıkları zaman dolaşmazlar bizim grubumuza uğrarlar hepinizi bekliyorum...
 • Dezavantajlı Çocuklara Destek Grubu
  17 Üye, 3 İleti

  Dünyaya gelen her çocuk sağlıklı, anneli-babalı, sosyo-ekonomik refah içinde ya da mutlu bir ortam içinde yetişmiyor.

  İstatistiklere göre Türkiye nüfusunun % 15 i engelli.

  Okul çağına gelmiş çocukların 5'te 1' i pek çok nedenle okula gidemiyor.

  Süreğen hastalığı olan ve tedavi imkanı olmayanların sayısını bilen var mı?

  Herkesten ve herşeyden önce "anne" olarak ve "insan" olarak en az bir konuda dezavantajı olan çocuklara yardım edebiliriz.

Grup Yarat

Grubunu kolaylıkla kurabilir, istediğin kişileri davet edebilirsin.

Yeni Grup >>

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...