• İNEK SÜTÜ ALERJİSİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ VE DENEMELER...
  17 Üye, 2 İleti
  İnek sütü alerjisinde katı diyet mi yoksa immunoterapiyle vücudu alıştırmak mı.....
 • Tandem Nursing - Ard Arda Emzirme (Hamileyken ya da farklı yaşlarda iki bebek emzirme)
  17 Üye, 2 İleti
  "Anne ile yeni doğan bebeği arasındaki en güçlü bağlar emzirme ile kurulur. Emzirmenin anne sağlığına, anne sütü almanın da bebek sağlığına olan yararları tartışmasızdır. Son dönemlerde üretilen mamalar anne sütüne yakın besleyici özelliklere sahip olsa da emzireme özellikle doğum sonrası ilk 6 ayda önemlidir. Bu eylem ideal şartlarda uygulandığında gebelikten korunma konusunda da oldukça etkili bir doğum kontrol yöntemidir.

  Sütün gebelikten koruduğu halk arasında yaygı bir inanış olmakla birlikte daha önce de söz ettiğimiz gibi belirli kritlerler karşılanmadığı sürece bu koruyuculuk çok alt sevyiyelere inmekte ve maalesef kadın yeniden gebe kalabilmektedir. Sonuçta emziren ve gebe olan bir kadın bu kez her iki bebeği ile ilgili endişeler duymaya başlar

  Emzirirken gebe kalmak sanıldığı kadar nadir görülen bir durum değildir. Bu gebeliklerin çok önemli bir kısmı plansız gebelikler olduğundan genelde sonlandırılmaktadır. Annelerin bu yeni gebeliği sonlandırmak istemelerinin altında yatan ana sebep ise çok küçük ve kendilerinin bakımına muhtaç olan ve emzirmeyi istedikleri bir bebeklerinin olmasıdır.

  Halk arasında yaygın olan ve bazı hekimlerce de desteklenen görüş emziren bir kadın gebe kaldığında emzirmeye devam ettiğinde bunun düşük ya da erken doğuma neden olabileceği, hatta anne karnında gelişmekte olan bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceği, sütün kalitesinin bozulması nedeni ile emen bebeğin de beslenmesinin yetersiz olacağı bu nedenle emzirmeye son verilemesi gerektiğiydi.

  Oysa son zamanlarda yapılan araştırmalar bu inanışın doğru olmadığını göstermektedir. Memeyi sütten dışarı atan hormon olan oksitosin aynı zamanda rahim kasılmalarını sağlayan hormondur. Ancak emzirmenin rahimde hafif kasılmaya neden olmak dışında düşüğü ya da erken doğumu tetiklediğine dair herhangi bir bilimsel veri mevcut değildir.

  Gebelik sırasında emzirmenin anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyeceği hatta “zehirleyeceği” yönünde bir inanış olmakla birlikte bu tamamen bir şehir efsanesidir ve gerçekle hiçbir ilişkisi yoktur. Sütün kalitesinde ve bağışıklık sistemini etkileyen içeriğinde bir miktar azalma saptanmış olsa da bu azalma emen bebeğin gereksinimlerini karşılamak için oldukça yeterli bulunmaktadır.

  Gebelik sırasında emzirmenin en önemli olumsuzluğu anneye getireceği ek yorgunluk ve halsizliktir. Annenin çok daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bununla birlikte hem kendi, hem emzirdiği bebek hem de karnında gelişimine devam eden bebeğin beslenme gereksinimlerini karşılamak durumundadır. Bu nedenle beslenmesine çok dikkat etmeli tercihan bir beslenme uzmanının kontrolü altında gebeliğine devam etmelidir. Günlük kalori gereksinimlerinin altına düşmemeli, öte yandan kontrolsüz bir şekilde de kilo almamaya özen göstermelidir.

  Gebeliğin ikinci üçaylık dönemine girildiğinde süt miktarında azalma olması normaldir. Böyle bir durumda eğer ilk bebek hala daha ek gıdalara geçmemiş ise süt yetersiz geleceğinden bebeğin beslenmesinin bir çocuk hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve ek gıdalara başlaması uygun olacaktır.

  Bugün için kabul edilen genel bilimsel görüş, düşük tehdidi, erken doğum riski , plasenta previa gibi ek bir risk faktörü bulunmaması ve anne adayının emzirmeyi sürdürmeyi istemesi durumunda, uygun beslenmenin sağlanması koşulu ile emzirmeye gebeliğin sonuna kadar izin verilebileceği şeklindedir. Doğum sonrasında her iki bebek de emzirilmeye devam edilebilir. Farklı yaşlardaki iki bebeğin emzirilmesi işlemine “Tandem Nursing” adı verilmektedir ve bunun beslenme gereksinimindeki artış dışında hiçbir sakınca yoktur."

  Alper Mumcu

 • Bakıcılık işi arayanlar
  17 Üye, 2 İleti
  Gelin bu grupta birer bakıcı olarak kendimizi tanıtalım böylece annelerde bakıcı aradıkları zaman dolaşmazlar bizim grubumuza uğrarlar hepinizi bekliyorum...
 • Dezavantajlı Çocuklara Destek Grubu
  17 Üye, 3 İleti

  Dünyaya gelen her çocuk sağlıklı, anneli-babalı, sosyo-ekonomik refah içinde ya da mutlu bir ortam içinde yetişmiyor.

  İstatistiklere göre Türkiye nüfusunun % 15 i engelli.

  Okul çağına gelmiş çocukların 5'te 1' i pek çok nedenle okula gidemiyor.

  Süreğen hastalığı olan ve tedavi imkanı olmayanların sayısını bilen var mı?

  Herkesten ve herşeyden önce "anne" olarak ve "insan" olarak en az bir konuda dezavantajı olan çocuklara yardım edebiliriz.

 • ekim 2011 de doğum yapacak anne adayları...
  16 Üye, 5 İleti
  ekim 2011 de doğum yapacak anne adayları buraya....

  bebeğinizin cinsiyetini öğrendiniz mi,
  alışverişe başladınız mı,
  kilo artışınız nasıl gidiyor,
  doktorunuzu belirlediniz mi,
  doğum yapacağınız hasaneye karar verdiniz mi,

  .....vs... tüm deneyimlerimizi paylaşalım

  sevgiler:))))
 • 2011 eylül anneleri
  16 Üye, 1 İleti
  21 eylülde allah ıızn verırse ıkıncı bebegımı dunyaya getırcem hadi eylü annelerı paylasımlarımızı burdan yapalım
 • Konserler
  16 Üye, 20 İleti

  Konser bilgileri

 • Çocukların Sosyal Gelişimi
  16 Üye, 2 İleti
  Sosyal gelişim, bireyin sosyal uyarıcılara, özellikle grup yaşantısının getirdiği
  zorluklara karşı duyarlılık geliştirmesi, kendi grubu ya da kültürü içinde yaşayanlar gibi
  davranmayı öğrenmesidir. Çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olarak sorumluluklarını yerine
  getirme, yaşıtlarıyla ve diğer insanlarla gerekli ilişkiyi kurabilme, aile ve toplumun kurallarına,
  örf ve adetlerine uygun davranmayı içerir (Cirhinlioğlu 2001)

  Değerli ebeveynler,çocuklarınızın sosyal gelişimini desteklemek adına neler yapıyorsunuz?
  Deneyimlerinizi paylaşın daha sağlıklı,mutlu,bedensel,ruhsal vezihinsel gelişimlerine katkıda sağlayacak çocuklarımız olsun.

  Çocuklarımızı TV ve bilgisayara bağımlı kılmayalım.

 • 2009 haziran anneleri
  16 Üye, 1 İleti
  2009 8 haziran annesiyim kaç kişiyiz arkadaşlar :)
 • 13 aylık mucizelerin yaratıcıları
  16 Üye, 2 İleti
  gelin hep birlikte tüm bilgilerimizi paylaşıp, soru ve sorunlarımıza bu grupta cevap bulalım
Grup Yarat

Grubunu kolaylıkla kurabilir, istediğin kişileri davet edebilirsin.

Yeni Grup >>

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...