Yaş yaş gelişimine uygun kitaplar nasıl olmalı?

01/24/2010 11:14:00

Merhaba..
genel bazı bilgiler ..

İlk aylar..

Bebeğinize ilk yıl sürecince okuyabileceğiniz en uygun kitaplar, büyük resimli ve her sayfada en fazla bir cümle olan basit hikaye, masal kitaplarıdır. Çünkü bebeğiniz 6-7 aylık olduktan sonra, kitaplarda tek ilgi duyduğu bölüm, gördüğü resimler olacaktır.


1-2 yaş...

Erken dönemlerde animasyonlu kitaplar son derece ilgi çekicidirler. Sayfaları açıldıkça üç boyutlu hale gelen resimler, bebeğinizin simgeleri dokunarak da öğrenebilmesini sağlayacaktır. Kitapları okurken ya da uydururken, sık sık sözünü ettiğiniz kelimelerin simgelerine dokunun ve bebeğinizi de dokunmaya teşvik edin; böylelikle öğrenme üç duyuyla gerçekleşmiş olur: dinleyerek, görerek ve dokunarak. Müzikli masal kitapları da bu yaş için en uygun seçeneklerdir.


2-5 yaş...

2 yaşından itibaren, çocukların sözel dil becerileri nesneleri tanımlayabilecek ve iletişim kurabilecek düzeye erişir. Yeni edinmeye başladığı bu dil becerilerini geliştirmenizi sağlayacak kitapları seçmeniz ve kitap okurken de, onu cesaretlendirecek, yeni kelimeler öğretecek şekilde oyunlar oynamanız özellikle bu yaş döneminde çok önemlidir.

 • Sayı sayma, alfabe, renkler, şekiller, hayvanlarla ilgili farklı konular içeren kitaplar okumanız, bu yaş döneminde son derece verimli sonuçlar verir.
 • Dinozorlar, bitkiler, suda yaşayan hayvanlar hatta evrenle ilgili (tabi ki yaşına uygun olmak kaydıyla) kitaplar seçerek, gerçek dünyayı keşfetmeye çalışan bu küçük beyne katkıda bulunabilirsiniz. Bu yaşlardaki çocuklar hikayelerin ötesinde gerçek dünyayı anlatan kitaplara bayılırlar.
 • Sevimli efsaneler, peri masalları, farklı ülkelerin masallarıyla başka dünyalara dalmalarına ve hayal güçlerini uçsuz bucaksız hale getirmelerine yardımcı olun.
 • Artık daha uzun ve daha fazla karakterden oluşan hikaye ve masallara geçebilirsiniz. Dikkatini ne kadar yoğunlaştırabileceğine inanamayacaksınız.
 • Taklit edebileceği, arkadaşlarına anlatabileceği hatta masalın kurgusunu arkadaşları ile oynayabileceği hikayeler seçmeniz ve sonrasında birlikte bu masalı oynamanız, çocuğunuz için son derece keyifli ve öğretici olacaktır.


5-8 yaş

 • Güçlü hikayeleri olan
 • Karakterleri güçlü
 • Sadece iyi- doğru değil, kötü-yanlış karakterleri de içeren
 • İçinde yabancı ve bilinmedik kelimeler olmayan
 • Gerçek hikayelerden alıntılar içeren
 • Yeni bilgiler öğreten
 • Detaylı resimleri olan
 • Okumayı yeni öğrenenler için uzun olmayan  ve küçük yazılarla yazılmamış
 • İlgi alanına giren konular içeren kitaplar

Çünkü bu yaş grubu çocuğu kendisini tanımaya başlamıştır.Kendisinin , başka insanlardan farklı duygu ve düşünceleri olabileceğini anlamıştır. Yeni şeyler denemeye açıktır.


Tüyolar...

Küçük Çocuğunuza Masallar Okurken Yapabilecekleriniz:

 • Masalların ortasına, sonuna, hikayenin aklında kalmasını ve öğrenmesini kolaylaştırabilecek şarkılar ekleyin. Bildiğiniz şarkılardan birini söyleyebilir ya da hikaye için özel bir ninni uydurabilirsiniz.
 • Resimli kitaplara devam! Her sayfada en azından 1-2 resim olan kitaplar onun için en uygunu. Resimler ne kadar renkli ve net olursa, çocuğunuzda o kadar fazla öğrenecektir.
 • Sevdiği kitapları onlarca, yüzlerce kez okumanızı isteyebilir. Tekrar tekrar okuduğunuz her kitap, çocuğunuzun dil becerilerinin gelişmesini sağlayacak zihinsel bağlantıların daha kolay ve hızlı kurulabilmesini sağlar.
 • Her gece uyumadan önce mutlaka bir masal saatiniz olsun. Çocuğunuz böylelikle daha sakin ve rahat bir uyku çeker. Ayrıca uyurken söylediğiniz her kelime, bebeğinizin dil gelişimi için önemli bir katkıdır.

Ynt: Yaş yaş gelişimine uygun kitaplar nasıl olmalı?

03/14/2010 13:59:00

bilgiler için teşekkür ederim.henüz 7 aylık bir kızım var.onun için kitap araştırdığım şu günlerde,bilgiler işime yarayacak

Ynt: Yaş yaş gelişimine uygun kitaplar nasıl olmalı?

03/17/2010 08:14:00

Çocuğa özellikle okunmaması gereken türde kitaplar var mıdır?

Dönem dönem, bizim seçtiğimiz kitapların dışında kitaplar hediye geliyor, dergilerden gazetelerden çıkabiliyor. Bazılarının resim ve hikaye kalitesini, bazılarındaki karakterlerin olaylara yaklaşımından hoşlanmıyorum. Bunların bazılarını da oğlum çok seviyor ve eline geçerse okutmak istiyor.

Bunların da kalması çeşitlilik açısından iyi midir? Yoksa ortalıktan kaldırmalı mı?

 

Bebeklerin ilk gününden itibaren onlarla iletişime geçmek

11/12/2010 11:12:00

Bebeğinizle ilk gününden itibaren iletişime geçmenizi sağlayacak ürünler önemli bir açığı kapatıyorlar. Burada ilk kez bebek sahibi olmuş anne babaların bebekle iletişime başlaması için bu tür kitap/oyuncaklar bir aracı görevini görüyorlar.


Bebeklerin doğduklarında iletişim kanalları tam gelişmemiş olduğundan, onların algılarına göre içerik ve özelliklere sahip oyuncak ve kitaplar iletişimde başarı şansını arttıracaktır.

Bebeklerin ilk doğduğu günden itibaren kullanılabilecek yurtdışında birçok örnek kitap ve kaynak var. Bunlardan ülkemizde satılanlardan bir tanesi monozebra.  Monozebra 0 günden itibaren kullanılabilinen bir oyun kartları serisi ve bebeklerin algılarına göre tasarlandı. Detaylı bilgi ve video'yu aşağıdaki siteden inceleyebilirsiniz.Ynt: Yaş yaş gelişimine uygun kitaplar nasıl olmalı?

11/15/2010 06:05:00

harika bir derleme..çok faydalı olmuş..

Ynt: Yaş yaş gelişimine uygun kitaplar nasıl olmalı?

11/17/2014 23:51:00

Türkiye'nin ilk internet üzerinde yayın yapan yayınlanmamış ücretsiz online çocuk kitaplarından
oluşan çocuk kitapları sitesi açılmıştır.Her hafta iki yeni çocuk kitabı yayın parolasıyla yayın 
hayatına başlayan www.yenicocukkitaplari.com ilk yayınlarıyla okuyucuyla buluştu.Yazar kadromuzun 
tamamıyla özgün  hikayeleri ve çizer kadromuzun  fantastik illüstrasyonları ile canlanan hikaye 
kitaplarımız tamamen ücretsiz olarak yayınlanacaktır.İlk dört kitabımız olan Bilim kategorisinde 
küresel ısınma, Hayvanlar kategorisinde kökkuşağı topları, Klasik kategorisinde hızlı frank,
Sağlık kategorisinde ortanca kartal sitemizde şuan için mevcut kategorilere ait kitaplarımız
yayındadır.Ynt: Yaş yaş gelişimine uygun kitaplar nasıl olmalı?

12/01/2014 20:59:00

Merhaba,dikkat geliştirme kitapları hakkında ne düşünüyorsunuz?


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuk Kitapları, Dergileri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...