annem :(

Ynt: annem :(

03/07/2013 10:53:00

Fatoş'a katılıyorum, anne sevgisini hiç bilmeden bir ömür bu duygudan yoksun yaşayanlar var, annemizin kıymetini bilmeliyiz, dağınık olsun, öyle olsun böyle olsun, anne sonuçta, yanınıza gelince güzelce giydirin yönlendirin, sizin kadar kendini geliştirmemiş olabilir çünkü sizin gibi ergenlikte evden çıkıp okuyamamış, iyi bir işi olamamış olabilir fırsat eşitliği tanınmamış kendisine evlat büyütmüş eşinin çocuklarının bakımına adamış bir ömrü... Daha bunun düşkünlüğü var yaşlanıp elden ayaktan düşünce napacağız, daha bizim de yaşlılığımız var, bilemedim...

Ynt: annem :(

03/07/2013 10:53:00

sevgili fatoşd ve sanemm empati yapabilmenizi beklemiyorum.Annelerinizin başka türlü olduğu belli.Bir bebeğin ortalığı dağıtması ile bir yetişkinin dağıtması eş midir sizce??

Ben hiç titiz değilim,haftada bir evimi zor süpürürüm,hassasiyetim kendi titizliğimle alakalı değil.

kendi çocuklarım benim için aynı şeyleri demesin,tek isteğim bu,zaten o yüzden bir çare ya da farklı bir bakış açısı arıyorum ya..

Ynt: annem :(

03/07/2013 11:10:00

Enerjimizi insanları değiştirmeye harcamak yerine - ki sonuç alma olasılığı çok düşük- onları oldukları gibi kabullenmeye harcasak keşke.İnanın daha kolay. Onun için de sizin için de daha az yıpratıcı.

Üstelik söz konusu olan kişi anneyse… Onu olduğu gibi kabullenin ve yanınızda olduğu için şükredin…Ne olacak ayda bir kadın tutup temizletirsiniz evi olur biter.üç günlük dünya.

Ona güzel bir kaç kıyafet alırsınız.Onu giyer dışarı çıkarken.

Kusura bakmayın annesini kaybetmiş biri olarak, sizi anlamıyorum...

Ynt: annem :(

03/07/2013 11:15:00

Benim anladığım siz destek istiyorsunuz ve o desteği göremiyorsunuz ve bence bu diğer yazdıklarınız ondan gözünüze batıyor. Yoksa dağınıklığı dert etmeyeceksiniz belki de.

Maalesef hepimiz annelerimiz ile çok yakın sıcak ilişkiler sürdüremiyoruz. Bazı anne-kız ilişkileri gözümüze daha güzel geliyor. Benim annem sizin dediğiniz klasik annelerden. Derler, toplar, her başım sıkıştığımda başımdan eksik olmaz Allah razı olsun. Ammaaa alıngandır, bazı şeyin şakasını bile yapamazsın.  Değil bazı gördüğüm örnekler gibi anne azarlamak, sesini yükseltemezsin anneme.  Hiçbir zaman benim evim temiz değildir :) ki temizliği o gelmeden bir gün önce bütün ev halkını terörize ederek yaparım. Kendi çok çile çekmiş ve hepsini tek başına göğüslediğinden annemin önünde yorgunum, hastayım diyemezsiniz. O evdeyken yatamam hasta bile olsam. Çünkü o hep ayaktadır. Annedir ama en nihayetinde insandır. Onun da iyi yönleri, kusurları vardır. Ben anneme beni bu yaşa getirdiği için şükrediyorum. Geri kalanlar için canı sağolsun. Ben kendimde beğenmediğim huyları değiştiremezken onu değiştiremem.

Sonuç ben de sizin annenizin bazı özelliklerine bayıldım. Dağınık olsundu da eleştirmeseydi diyebilirim. Bir kere de yaptığım temizliği takdir etseydi diyebilirim. Ama o öyle ben onu bu haliyle kabul ediyorum.  Hiçbirimiz nasıl mükemmel değilsek annelerimiz de mükemmel değil. Destek konusunda sonuna kadar haklısınız ama bunu kendisi ile paylaşabilirsiniz. Belki bilmiyor ne yapacağını, belki sizi rahatsız etmekten korkuyor. İç dünyasında ne olduğunu sadece kendi bilir. Yıllar, yaşanmışlıklar itiyor bazen de insanları böyle davranmaya.


Umarım en kısa zamanda gönlünüze göre bir ilişkiye kavuşursunuz.

Ynt: annem :(

03/07/2013 19:52:00

benim annemde bu kadar olmasa da dağınık bir insandı,hep psikolojik sorunları oldu;o sorunlar sayesinde bi başına büyüyen iki çocuğu oldu,ikiçocuk birbirine sonsuz bağlı tek faydası o oldu bize,babam şuan 60 yaşında ama ben kendimi bildim bileli 60 yaşında,yorgun,bitkin,umutsuz;çok uzaklarda yaşıyoruz,amansız bir hastalığı var,her gün arar,bazen telefonunu açmam,sinir olurum(özlerim merak ederim her dertlerine koşarım ama yinede aramasına sinir oluyorum) o da farkında rahatsız olduğum herşeyin,evlendim evleneli ilk kez gittim bi kaç ay önce eski evime,düzen aynı benim düzenim olmuş ben neyi nasıl istediysem öyle bi hayat,o benim yıllarca toparlamaya çalıştığım ev en derli toplu haldeydi,1 hafta kalabildim ayrılmak istemedim,oğlumda çok sevdi,şuan buraya gelmek için can atıyorlar  ama benim sinirlerim çok yıpranmış  bişiy derim kalplerini kırarım die çok korkuyorum,elimde avucumda ne varsa onlara göndermek istiyorum,çok mutlu,sorunsuz yaşasınlar istiyorum ama mümkün olmuyo işte;bi gün kaybedersem die çok korkuyorum,o zaman bu düşüncelerim çok büyük bir sille olarak çarpacak suratıma onu da biliyorum,ama sürekli hasta,alıngan,problemli olunca birlikte yaşamak çok zor geliyo,keşke ağrıları olmasa iyi olsada çuvalla dolansa umrumda olmaz,yani arada bi sürü sorun olmuştur ama elalem ne der die terbiyeye sokmaya çalıştığım için çok utanıyorum kendimden,bazen telefonda pantolonumu bile çekemiyorum kızım dışarıya eşofmanla çıkıp geziyorum dio,rahat etsinde neyle gezerse gezsin biri kınarsa ayıplarsa da allah belasını versin diyorum anne baba ne çektirmiş olursa olsunlar üzerimizde çok hakları var

Ynt: annem :(

03/07/2013 20:04:00

yazdıklarınız öyle garıbıme gıdıyo ki arkadalar,bahsettiğiniz kişi öpöz anneniz değil mi,ne demek utanmak,ne demek dağınık gelsın istemıyorum,ne demek aramsınlar demek...Bence şükredin hala sağ oldukları için,hala nefes aladıkları için,hala sesini duyma imkanınız olduğu için,değerini bilin iki gün sonra asla ulaşamıyacağınız yere gittiklerinde ah edip kalırsınız,şahsen annemin her halıyle gurur duyuyorum,zaman zaman kızarım,tartışırız ama yinede o benim canım,allahım uzun uzunn seneler birlikte yaşamayı nasip etsin,çok geç olmadan bence bi tarafa bırakın kızgınlığınız,kırgınlığınızı koşulsuz sevin bence,okuyunca belkıde bana kızacaksınız ama anne bu ya başka hiç bi şeye benzemez..

Ynt: annem :(

03/07/2013 20:45:00

Ben tepkinizi anlıyorum..Belki burada ne yazılırsa yazılsın düşünceleriniz değişmeyecek ama mesela benim de annemle anlaşamadığım zamanlar olur,çok öfke duyup kızdığım sinirlendiğim de..Ondan benim gibi davranmasını ve düşünmesini bekleyemiyorum..Bir kere cidden hayat yorgunu..hem ruhen hem fiziken..Şeker,tansiyon her şey mevcut..bir de yaşları 60 a gelince bir ölüm korkusu sarıyor hissettirmeseler de..Benim annem bakımlı,giyimine çok özen gösteren biriyken, şimdi giyim kuşam,hiç birşey umurunda değil..Yaşlılık bunalımı olabilir, bazıları depresyon demiş yine yaşanmışlıklar ve yaşlılık,ölüm korkusu gibi şeylerden depresyon oluşmuş olabilir. Empati kurmak gerekiyor diye düşünüyorum...Benim için hiç bir şey yapmasa da varlığı yeter, ki cidden yapmıyor yapamıyor...Ben de uzak yaşıyorum ailemden,hatta bunun için çoğu zaman vicdan yapıyorum..Bana ihtıyacı olduğu zaman yanında olamamak çok koyuyor...artık onun bana ihtiyacı var çünkü..Annenizin, desteğinize ihtiyacı olabilir,kendini yalnız hissediyor olabilir..Biraz daha yaklaşmaya çalışın derim...

Ynt: annem :(

03/08/2013 07:11:00

Annem....

45 yasinda henuz kendimi bildim bileli calisir. Her is donusunu iple ekerdik. Yat saatine kadar oyunlar oynar hafta sonlarini en guzel sekilde degerlendirirdik. Oyle cok gezmisligi okumuslugu yok ama degme sultana tac cikartirir.

Ergenlik doneminde cok uzmusumdur. Kapilari yuzune carpmam senden utaniyorum demem arkadaslarimla tanistirmamam cok olmustur. Ama annem bunlari unuttu. Ya ben ben unutabildimmi hayir(!) kendimi bile begenmezken annem destek olmistur. Hic unutmamam. Annem o benim. Ayagim ne zaman takilsa " dustunmu kizim" diye arkamda olan yegane kisi. " anne asik oldum" diye agladigim tek omuz. " anne bosaniyorum "diye zirladigim ve sigindigim tek liman. Utandigim donemlerden utaniyorum:( affet annem yanindayken bile seni cok ozluyorum..

Sadece icimden geldigi icin yazdim lutfen yanlis anlasilmasin...

Ynt: annem :(

03/08/2013 07:27:00

Burasi birbirimizi kinadigimiz ,azarladigmiz yer olmamali.kimin ne yasadigini bilmeden ahkam kesmek yanlis.size ters gelebilir bunlari yasiyor ve hissediyorsa saygi dumaktan daha baska yapilacak bir sey yok..

Ynt: annem :(

03/08/2013 08:02:00

Yasemine(yasminada) katiliyorum bende


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...