geç uyuyoruz

<12>

Ynt: geç uyuyoruz

12/24/2009 12:30:00

Bence daha 4 aylıkken, böyle bir geçiş sürecinde, elinizi tutarak da olsa yatağında uyuyorsa bu büyük bir gelişme. Yatağında uykuya dalan bir çocuğun, hareketlenip yorulduğu aya geldiğinde kendi kendine uyumayı öğrenmesi ve gece kendi kendine dalmayı öğrenmesi bence çok zor olmayacaktır. Ilgaz gündüzleri kendi kendine uyuduğu dönemler çok oldu odasında, ama geceleri 18 aya kadar o uykuya dalmadan ayrılmadık biz de odasından. Yatağında uyutulduğu dönemlerde çok uzun sürmüyordu dalma süresi. Eğer hastalık gibi bir sebeple kucağa alışırsa hemen 1-1.30 saatlere çıkıyor ve 1-2 saat sonra geri uyanma sıklığı artıyordu. 

Bence çocuğun ihtiyacına göre dönem dönem böyle geri dönüşler olması da çok önemli değil. Esas olan buna kendinizi kaptırmamanız, modu düzelip ihtiyacının azaldığını hissettiğinde, doğru düzene geçiş eğilimini korumanız.

Kolik gibi bir dönemden sonra bir alışma dönemi olması normal. Bence gece'nin gece olduğunu kabul etmesi birkaç gün sürecektir. Doktora gitmek gerçekten iyi olur, bir idrar enfeksiyonu gibi bir durum varsa gözden kaçmamış olur.

Beslemek için uyandırmamanızı yine önereceğim. Bu arada blogumdaki uyku serisi yazılarına göz atabilirsiniz: http://www.kitubi.com/CategoryView,category,uyku.aspx

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Uyku Sorunları

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...