Ortaya Karışık

<123>
02/21/2011 07:59:00

Efendim bilen bilir benim eşim gezici bir iş sahıbıdır bir vardır bir yoktur. bazen kısa gider bazen uzun. Kendi seçemez durumunu belirteceği amiri yoktur. Merkezden gelir emir.
Velhasıl konu asıl şu;
Yaşadığım şehir küçük bir şehirdir. Sağlık adına belki iyi bir dr tarafından takip edilsemde (muayenehane) anlaşmalı olduğu özel hastane şartları iyi değildir. (2 özel hastaneye sahıp 1 devlete sahıp bir şehir. özellerde normal doğum şartları oldukça kötü durumda. devlet hastanesi konusunda da güvenim yok)
şimdi..
Ailem Kayseride ve buradan çok daha fazla seçim hakkı. Hastane şansı ve en önemlisi yeni doğan yoğun bakımı gibi şartlara sahip bir şehir (Allah muhtac etmesın tabı kı). ben şans mı diyeyim nasip mi diyeyim bilmem ama bazı şeyleri ayarlamanın da yaşanacağın önüne geçilmediğine de bir yerde inanırım.
Ancak orada olursam (ki bu şehirde arkadaşım yok. ailem yok) psikolojik açıdan yanlız hissettirmeyecek sevdiğim bir çok insan var. Dolayısı ile bir çok noktada iyi geleceğine inanıyorum.
Yanlız teerddütüm şu; eşim o dönem görev olarak bulunduğumuz şehre verilirse yanlız kalacak. doğuma yetişme şansı var (4 saat uzaktayız kayserıden) ancak 3 gün doğum izni dışında pek izin alabileceğini sanmıyorum. Şimdi
1- Bebeğin ilk ayında baba ile sürekli birlikte vakit geçirmemesinin babanın bebek ilişkisine etkisi ne olur???
2- Doğumun sıkıntılı zamanına yetişemezse. diyelim ki doğum sonrasına yetişti. Bu işin sankı kolayca olduğu yargısına varır mı ??? şahsen aşamaları yaşamasını isterim (kısmet olur ıse).
3- Eşimin işi sebepli gezmeleri malum rutin ve sürekli bunun yanı sıra bebek 9-10 aylıkken askere gitme durumu yüksek. Kesin gibi hatta. Diyelim ki biz Kayseride doğuma karar verdik. Eşim o sırada buradaydı. Sonra eşim uzaklara gitti yine. askere gideceği vakte kadar bebekle az zaman geçirmiş olması babanın bebek ilişkisine çok büyük negatif etkileri olur mu???


Şimdii bunlar elbette zamanı olan şeyler. ancak bu konuda bir şeyler dinlemek isterim. Artı bu gibi şeyler bazen planladığımızın tam aksi de olabiliyor.. Bunları da biliyorum. Benim asıl merakım baba ile bebek için ilk dönem uzaklık  olması büyük bir etki bırakır mı?  (bebek değil baba açısından)

(ek not: eşim gerçekten anaç. alışverişte bile destekçidir. planlarımızda bebek konusu hep vardır. yani şu an da bile bu konuda konuşmaktan zevk alıyor. bebek yokken bile bebek eşyası almışlığımız (onun teşviki ile. bende zaten doğuştan olab bir duygu) vardır. Mizac olarakta idareci sabırlı ve sevgi doludur. Güvenim gerçekten var. Ancak dediğim gibi orada doğum bana diyelim ki teknik olmasa bile psikolojik açıdan iyi gelir diye düşünüyorum.. Tek endişem eşimin uzak kalması bu ortamdan..) 

Ynt: Ortaya Karışık

02/21/2011 08:01:00

sümeyye bence doğumdan itibaren babanın bebekle beraber olması çok önemli..çünkü sen annesin zaten hazırsın bebeğe..ama babalar öyle değil..kabullenmeleri zaman alabiliyor..ilk günden itibaren yanımda eşimden başka kimseyi yatırmadım..o da kalktı benimle hep..uykusuz kaldı..

şimdi de gözüm arkada kalmadan bırakabiliyorum ona..

Ynt: Ortaya Karışık

02/21/2011 08:06:00

öyle ama Reyhan bir de benim psikolojik durumum var işte. Burada şartlar cidden berbat. Dr normal doğuma girmiyor. Hastane de de ebelere güvenemiyorum (burada ki özel ahstaneler devletten beter)
yani benim mutlu ve huzurlu çıkmam bu işten ondan daha mı az önemli.. bir de zaten belki yine o ay uzakta olup her halukarda yanımızda olmayacak..

Ynt: Ortaya Karışık

02/21/2011 08:08:00

yok tabi ki senin psikolojin daha önemli..
o zaman bir tavsiyem olacak sana beraber olduğunuz zaman bütün işlere (emzirme hariç) eşini ortak tut..annenler var diye salmasına izin verme..
belki yanlış anlaşılacak söylediklerim ama :(

Ynt: Ortaya Karışık

02/21/2011 08:11:00

Tatlım,canım :-P

Ben sadece şunu diyebilirim yaşadığım için.Doğum esnasında ve sonrasında annenin psikolojisi çok çok çoooook hassas(ya da benimki öyleydi bilemiyorum)
Gönül ister ki sen KAyseri de doğum yap mutlu ol,kocan da orda olsun mutluluktan uççç..
Ama bu bir seçimse kendin için ve bebek için senin psikolojjin daha önemli..
Diyorsan ki ben bir şekilde atlatırım ama yine de eşimin yanında olayım uzak da olmayayım o ayrı
Ki..doğum esnasında ve sonrasında istediğin ortam,kişiler yanında olmazsa üzüleceksin..
Velhasıl ben olsam Kayseri de olmayı tercih ederdim..

Ynt: Ortaya Karışık

02/21/2011 08:17:00

yok  Reyhan neden yanlış anlaşılsın. eşim gerçekten evde benim kadar dahildir şu an bile her şeye inan ki .. yani yaptırırım da. hatta pompayı sırf bunun ıcın aldım. o da beslesın dıye :) bu konuda da karalıyım olduğu müdetce bunu kacırmamaya calısacagım.

aishwarya taşınma iş değişikliği gibi bir durum söz konusu değil. annem buraya da gelir o konuda tereddütüm endişem yok. ama doğum süreci açısından imkanlar orada daha iyi seçim hakkı çok. bir de orada olursam annem dışında pohpohlayacak kişi de çok çıkıp hava alacağım mekanda.. ben daha çok kendımı dusunuyorum ama bu doğru mu onu bilemiyorum işte..

mervecan :P işte ben brayı secerde adamı gönderirlerse o zaman ben büyük bir çıkmaza girerim :D yani bizim işler iki ucu ... değnek :P Umarım bize en iyi gelecek olan olur beni son kararım ve şartlar..

Ynt: Ortaya Karışık

02/21/2011 08:29:00

özge çok sagol ıste zaten uzakta olacagı kesın olsa tereddütüm hıc kalmayacak.  tek endısem dıyelım kı bız orada kaldık o surede burda olması (burada kaldıgı kadar dısarda kaldıgı ıcın ) ama bencılce mı bılmıyorum kendı psıkolojım daha onemlı gelıyor esım bır sure uzak kalacaksada..

Ynt: Ortaya Karışık

02/21/2011 08:34:00

Sümeyye, mühim olan ilk başta sağlıkla kızına kavuşman, bunun için de imkanları en geniş hastane neredeyse orada doğum yapmalısın. Eşinin desteği tabii ki önemli ama doğumu o yapmayacak/yaptırmayacak. Annem beni babam askerdeyken dünyaya getirmiş, babama izin vermemişler kaçmış gelmiş İsktenderun'dan İstanbul'a. İlk anlarda yanımda değildi diye kardeşlerime yaptığından daha az babalık yapmadı bana.

Ynt: Ortaya Karışık

Ynt: Ortaya Karışık

02/21/2011 08:46:00

Perihan onu da düşündüm.. eskiden insanlar yıllarca askerden gelmıyordu vs diye. ki dediğim gibi bu iş devam ettikçe sürekli zaten yanımızda olmayacak mesela 2 ay varsa 1 ay olmayacak.. sanırım ben de buna yatkınım.. artı biliyorsunuz kv gibi bir endişem oluyor hep orada olursam kesınkes sadece annem olacak ve kendı evı oldugu ıcın resmen mısafır olacagım.. bana fikir danışan bile olmayacak..  8. aya gırdıgımde son kez bır muhasebe yaparım tabı kı
ancak hepinize çok teşekkür ederim fikirleriniz için

Ynt: Ortaya Karışık

02/21/2011 08:54:00

canım benim
ben senin yerinde olsam
doğumumu ve ilk zamanlarımda Kayseri'de yaşamak isterdim.
hem doğumda daha teşekküllü bir hastanede, içinin daha rahat olduğu bir yerde olmak sana güven verir, hem de sonrasında etrafında insanların döndüğü bir yerde olmak seni rahatlatır.
eşin de artık mümkün olduğunca sizin yanınızda olmaya gayret eder.

annen senin yanına gelse de sen Kayseri'deki kadar rahat olmazsın ilk dönemlerinde. üstelik annen de rahat olmayacak, bir süre sonra geri dönmek isteyecektir. bu sefer yalnız kalırsın.

sonuç itibariyle, ben senin yerinde olsam ailemin yanında olmayı tercih ederdim.


<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...