”Anadolu Pedegojisi Duyarlılık Eğitimi”

04/25/2012 07:47:00

Bir kişi daha önce hiç çocuk yetiştirmemişken 18-20-25 yaşlarında evleniyor,kucağına çocuğunu alıyor,bu çocuk nasıl yetiştirelecekle ilgili tavsiye ve görgüsünün dışında hiçbir bilgisi yokken,aslında öyle bir yardımcısı varki? eğer anne sadece bir şey yapmış olsa ?çocuğun annesine yardım etmesine izin vermesi lazım.mesela bir meslek sahibiyiz;yöneticilik yapıyorsunuz yanlış bir kararla şirket zarara uğruyor.yardım edecek de çok kişi yok…

Ama çocuk yetiştirmede bir şey varki anne babaların bütün problemi o şeyi dinlememekten kaynaklanıyor.aslında çocuk anneye yardımcı oluyor..çocuk acıkınca anneye sinyal veriyor ağlıyor,karnı doyuyor.altını ıslattı çocuk ağlıyor ..yolunda gitmeyen bir şey olduğunda ağlaması anneye sadece yol göstericidir..anne babalar bu yol göstericiliğe kendilerini bırakırlarsa,çocuğun yardım edicilğini dikkate alacak olurlarsa o zaman problem çıkmadan çocuğu ileri yaşlara doğru götürebilirler..bu bir ilahi lütuf aslında..

Yardım etmesini çocuğun yaramazlığı ,şımarıklığı,yine ağlıyor bu ne varsa ,ya şuna bi baksana akşama kadar sinir oldum..ne var.... sana yardım etmeye çalışıyor ,yolunda gitmeyen bir şeyin haberini veriyor..ama sen yardımı kabul etmeyip bıktım senden dersen, işte o takdirde ortaya ihtiyacı karşılanmayan çocuk çıkıyor..ihtiyaçları karşılanmayan çocuktur zaten problem olan çocuklar..bugünkü davranış bozukluğu ve problem olan çocuklar genellikle duygusal ihtiyaçları karşılanmayan çocuklardır..anne baba olmak aslında o kadarda zor değil.sadece yapacağımz tek şey çocukla çatışmamak.. 

Davranış eğitimiyle meşgul olan anne babalar.. duur ,yapma ,koşma,komşuya çıkacaz rezil etme beni,bacak bacak üstüne atma,direkt olarak çocuğun davranışıyla mükemmelliyetçi anne babalardır..

Davranışlarda alışkanlık kazansın derlerya çok yanlış,alışkanlık kazanmak iradi davranmanın dışındadır.asıl başarılı olan çocuk neyi neden nasıl yaptığını yani iradesini kullanarak yapar.o yüzden çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak değil önemli olan iradi olarak dişlerini fırçalamaktır..
birinci gurup direkt davranışlarıyla mejgul olan anne babalar,ve böylesi çocuklar anne babaların paçalarına dolaşıyor,baş edemiyorlar..

Davranışçı anne babaların 3 tane yöntemi vardır;yanlış yaptı ceza ver,doğru yaptı aferin sana şeker ver.yani yanlış yaptı ceza ,doğru yaptı mükafat,ve böylelikle çocuk yanlış karşısında başına bir iş geleceğini bildiğinden dolayı,doğru yaptığında da karşısına mükafat gelceğinden dolayı ,aslında içsel bir disiplin ile iradi olarak bir şeyi yapmak yerine başına bir şey gelmesin diye karşısındakinin edilgeni oluyor..
Üçüncüsü ise şartlandırarak çocuğu eğitmek..

Aslında sağlıklı çocuk fıtratını yaşar,nasılsa öyle olan çocuktur...
Anormal olan çocuk ilerde davranış bozuklukları ve yaşamında hep içinde sıkıntılarıyla yaşayan çocuk ise kendisi olamamış,ta çocukluktan itibaren başkalarının beklentilerine karşılık veren kişiler ilerde hep psikolojik sorunlar yaşıyor.kendisi olabiliyorsa bir kişi o zaman sağlıklı kişidir..
yani çocuğun kendisi olabilmesi için anne babanın çocuğa rehberlik yapması lazım..

ikinci gurup anne babalar ; Allah Allah demek bu iş böyle oluyor diyerek farklı bir boyut açmış olan,onlarda çocuklarını duyarlılık eğitimiyle meşgul olan anne babalardır..fıtrata uygun insan olduğunun keyfini yaşatan bir eğitim modeli ,duyarlılık eğitimi...

Davranış kopyalama nasıl oluyor;
Oturmalar oluyor çaylar oluyor ,eğer ben içinde bulunduğum o guruptaki arkadaşları benimsediysem kılık kıyafet,oturmam kalkmam onların gibi oluyor.aidiyet hissinde garip bir şey var kişi kendini nereye ait hissediyorsa oranın davranışlarını kopyalar..bu çocuk niye sigara içiyor hocam,çocuk dışarıda kendisini başka bir guruba ait hissediyor onun için içiyor..çocuk kapıları çarpıyor ,argo konuşuyor biz öyle konuşmuyoruz;siz öyle değilsiniz ama çocuğu şu anda aidiyet hissiyle başka bir guruba kaptırdınız..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ANADOLU PEDAGOJİSİ

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...