5 aylık bebek beslenmesi

<123>
05/12/2010 06:16:00

Üye kendi isteğiyle Nurturia hesabını kapatmıştır.

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

05/12/2010 10:43:00

benim bebeğim de 5. ayını bitirmek üzere. bence de doğal yiyecekelr vermelisiniz. ben sadece anne sütü veriyorum. meyve püresi, yoğurt, sebze çorbası ve muhallebi (az) verebilirsiniz. kahvaltı ise 6. ay sonunda başlanıyor. siz gene de doktorunuza danışarak ek gıdalara geçmelisiniz. biz sadece anne sütü veriyoruz. ayrıca hergün meyve püresi yiyiyor. gene hergün 5-6 kaşık su  içiriyorum. haftada 1 ya da 2 kez sebze çorbası veriyorum. bu hafta sonunda da yoğurda başlayacağız ki onu da evde kendim yapacağım.

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

05/12/2010 13:18:00

ozge_duhan_meyra tam aklımdaki soruyu sormuşsun :) 

Biz de 4. ayda başladık tattırmalara. Aynı şekilde anne sütünün yanında formül mama da alıyordu kızım. Şimdi 5 buçuk aylık oldu. Beslenme aralarımızı 4 saat olarak belirledik. Günlük beslenme düzenimiz şöyle:

Sabah 7:00 - 7:30 Arası kalkış ve anne sütü (2 gündür pek emmiyor, yakında bu öğünü formül mamaya ya da kahvaltıya çevirebilirim)

11:00 gibi ev yapımı sebze çorbası: Patates - havuç - soğan sabit, kabak, taze fasülye, bezelye, domates gibi sebzeleri de evde bulunma ve keyif durumumuza göre ekliyoruz. Artık yağsız dana eti de koyuyoruz. Bir de ya haşlarken suyuna biraz pirinç atıyorum ya da piştikten sonra tel süzgüden geçirip bir kaşık irmik ekleyerek tekrar bir kaynatıyorum.  Üstüne emziriyorum.

15:00 gibi yoğurt: Bazen sade bazen de elma ve muz rendesi ekliyoruz. Gerekirse üstüne süt - evdeysem emziriyorum yoksa formül süt veriyor babaannemiz

19:00 gibi Formül sütten yapılmış muhallebi ya da sadece formül süt

En geç 20:30 gibi tekrar emziriyorum ve yatırıyorum. 

Yalnız kabızlık sorunumuz başladı. Tam kabızlık da değil aslında, her gün çıkıyor tuvalete ama katı çıkıyor ve çok zorlanıyor yaparken. Bugün doktorumuzla konuştum, yoğurttaki muzu çıkartın ve akşam muhallebi yerine sadece mama verin dedi. Bakalım faydası olacak mı.. 

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

05/12/2010 13:32:00

Baktım da günlük programımıza dalıp eksik cevaplamışım. 

Kızım formül sütü 120 ile 150 ml arası emiyor. Zaman zaman daha az da olabiliyor. Çok dert etmiyorum.
Çorbaları, küçük kavanoz mamalarının kavanozlarına koyup veriyordum kısa zaman öncesine kadar, yetiyordu. Şimdi bitiriyor, o yüzden biraz daha büyükcene cam saklama kapları aldım iki tane. Çorbayı yapıyorum ikisine de dolduruyorum. Birinden yediriyorum öbürünü buz dolabına atıyorum ertesi gün veriyorum.
Bir de ben yoğurt yapmıyorum. Sütaş'ın babymix yoğurtlarından veriyorum. Yanlış mı yapıyorum acaba.. 

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

05/12/2010 15:19:00

Ben hem uyku hem de yeme düzenini oluştururken Tracy Hogg'un kitabından faydalandım. 

Yarım saat - 45dk beslenmemiz sürüyor. 
1 - 1 buçuk saat kadar oyun oyalanma zamanımız. Toplamda 2 saat kadar uyanık kaldıktan sonra yavaştan uykumuz geliyor. 
Yatağa geçme sakinleşme uykuya dalma da 15 - 20 dakika sürüyor. 
1 buçuk, 2 saat arası da uyku olunca toplamda 4 saati buluyor zaten rutinimiz. Uyanınca tekrar baştan :) 

Gün içinde 3 uyku 5 beslenme oluyor böyle. Eğer Duru emmekten vazgeçerse emzirmelerin yerine formül süt koyacağım. 2 uykuya geçince de 3 ana 3 ara öğüne geçeriz herhalde. Gittikçe kafa karıştırıcı olmaya başlıyor bu işler :) Zaten anca bu rutin sayesinde "Şimdi ne yapmam lazım???" stresinden kurtuldum ben biraz. Artık aç mı uykusu mu var canı mı sıkılıyor daha rahat anlayabiliyorum.

Bugün doktora eskisi gibi emmediği için 500ml olayını da sordum, araya kaynattı tam cevap vermedi :( Olmaz daha çok süt de demedi ama bu beslenme düzenine... Gerçi sabah emzirme 100, çorba sonrası 60, akşamüstü 60, akşam 150, uykudan önce de 100 desek, biraz iyimser bir tahminle de olsa 470 mlyi buluyor gibiyiz.  

Ispanaklı yoğurt iyi fikirmiş. Yalnız demir desteği için veriyorsan, süt ürünleri demir emilimini azaltıyor diye biliyorum, demir hapından 2 saat önce 2 saat sonra süt içme demişti kadın doğum doktorum.
Biz ıspanağı çorbasına koyuyoruz arada. Ha bir de doktor dedi ki ıspanak yapın verin ama sakın ısıtmayın, piştiği gibi tüketin. Tekrar ısıtıldığında bir madde çıkıyormuş ortaya zararlı. Sadece bebekler için değil bizim için de zararlıymış. 

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

05/13/2010 11:04:00

Herkese Merhaba
Kızım  annesütü alıyor formül mama hiç vermedim.Anne sütünü çok kez reddetti doktorumuzun önerisiyle yinede vazgeçmedim.4. aydan beri çok sık olmamak koşulu ile elma armut havuç suyu tattırmaya başladım.5. ayda yine meyveler yeni yeni muz ekledim.Bugün ilk kez havuç patates püresi sulu çorba kıvamında 1 çay kaşığı zeytinyağ ilave ederek.Yoğurt bebek sütü ile mayalamaya çalışıyorum bi türlü tutturamadım bugün arakadaşıma gitcem ona mayalatcam:)kısmetse yarın yoğurt tattırcam.Kahvaltı ve muhallebi için acele etmiyorum çok tatlı gıdalarla başlayınca bebekler sebze çorbalarını pek sevmiyolar diye duyuyorum.Anne sütü alıp gelişimi güzel olan bir bebek için ek gıdaya tamamen geçişte çok acele etmemek gerekir diye düşünüyorum.Özellikle kıyma dana eti vs. için çok erken.7. aydan sonra başlamak lazım.Bu aralar yeşil kaka problemimiz var 20 gündür böyle mukuslu ayrıca bakalım biraz daha bekleyip gastroenterolojiye götürcez.

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

05/13/2010 13:47:00

Biz doktorumuzun tavsiyesiyle bu ayın başından beri iri kesilmiş 2 parça yağsız dana kuşbaşı veriyoruz çorbasıyla. İlk 3 gün etleri çıkartarak verdik, ardından rondoyla çekerek etleri de çorbaya ekledik. Çok severek yiyor şimdi. 

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

05/14/2010 08:43:00

her ne kadar bebek anne sütüde alıp gelişimi iyi de olsa 6. ay civarı ete başlamak gerekiyormuş.anne karnındayken  bebeğin depoladığı demir rezervleri 6. ay da bittiği için etin çorbalara eklenmesi gerekiyormuş

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

05/17/2010 12:14:00

biz bebeciğimize , rüzgarımıza ilk 5 ay boyunca zorunluluklarımız hariç hiç ek besin vermemeye çalıştık.. kabızlığımız sebebiyle kuru erik kuru üzüm ve kuru siyah kayısının karışımından oluşan bir marmelat mixi verdik ve zeytinyağını hiç eksik etmedik , hepsi oldu olacak o kadar.. ama 5. ayımızı doldurunca doktorumuzun da tavsiyesiyle birlikte onun tabiriyle söylersem biraz fantezi denmeye karar verdik ve extra püreler ve beyaz tarhana çorbası yada sebze çorbası ek gıdalarına geçtik...

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

06/16/2010 13:59:00

öncelile merhaba,
benim oglum sadece 1 ay emdi daha sonra formul mama kullandik 4. aydan sonrada hipp marka sebze ve meyve vermeye basladim ama bitmis olan gaz ve karin agrisi problemimiz tekrar nüksetti
doktorla konustugumuz zaman sadece sebze vermemiz gerektigini bebeklerin 6 aydan önce meyvelerdeki c vitaminini midelerinin kaldiramiyacagini ögrendim
bu arada ben almanyada yasiyorum bu siteye daha yeni üye oldum ve gördügüm kadariyla buradaki doktorlarla türkiyedeki doktorlarin ayni konu hakkinda cok farkli düsünceleri var

Ynt: 5 aylık bebek beslenmesi

06/19/2010 09:21:00

şuanda 6.ayımızın içindeyiz.
sabah meyve püresi: şeftali-kayısı-muz ve ben doysun diye cicibebe koyuyorum

öğlen:sebze çorbası:patlıcan ve domates hariç mevsimin sebzeleri ve bi parça et

akşamüstü:1 kutu babymix yoğurt içine cicibebe gene

emzirmeye de tam gaz devam, gece yatmadan evvel emiyor hatta bu gıdalardan sonra bana
bunları niye verdin gibisinden saldırıyor :)))

ek gıdalara geçişi,yeni başlangıçları doktorunuzla karar vermenizi tavsiye ederim.bizim doktorumuz evde yoğurt yapmaya gerek olmadığını söyledi ama herkesin görüşü farklı bu noktada.eğer yapıyorsanız ve seviyosa yesin ama sevmiyosa hazırlardan yiyosa bırakın ne seviyosa onu yesin.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-6 Ay bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...