ödül ve motivasyon

04/05/2010 11:32:00

... hemşirelik okulu öğrencileriyle klasik bir deney yapıldı. bazı çocuklara kendilerini kalemle bir şeyler çizerek meşgul ederlerse altın bir yıldız ve kurdeleyle ödüllendirilecekleri söylendi. bu sözlerini tutan araştırmacılar çocuklara hediyelerini verdiler. diğer çocuklara ise keçeli kalem verildi ancak onları kullanmaları için hiçbir teşvikte bulunulmadı.


birkaç gün sonra araştırmacılar hemşirelik okuluna yeniden ellerinde kalemlerle geldiler. ancak bu kez çocukların istediklerinde oynayabilecekleri şekilde ortalığa yaydılar. araştırmacılar hangi çocukların daha çok çizim yapacağını merak ediyorlardı: birkaç gün önce ödüllendirilenler mi, yoksa elleri boş kalanlar mı? çocukları kurdele ve yıldız alan anne ve babalar kendi çocuklarının kalemlerle daha uzun süre oynayacaklarını düşündüler. pratik ebeveynlik felsefesine en iyi uyan yaklaşım budur: çocuğunuzu davranmasını istediğiniz şekilde ayartmaya çalışırsınız. ancak ortaya çıkan sonuçlar ödüllendirilmeyen çocukların kalemlerle daha uzun süre oynadığını göstermiştir. kendini algılama teorisine göre bunun nedeni şöyle açıklanabilir. kalemlerin ikinci kez ortalığa saçıldığını gören çocukların onlarla oynamak isteyip istemediklerine karar vermeleri gerekmektedir. böylece beyinleri kendi kendilerine sorar: "keçeli kalemlerle çizim yapmayı istiyor muyum?" ödüllendirilmeyen gruptaki çocuklar ise "geçen hafta tüm vaktimi çizerek geçirmekten keyif almıştım, sanırım yine sevebilirim. sanırım annemin sürrealist bir portresini çizeceğim. ta ta!" ancak ödüllendirilen gruptaki çocukların beyni şu şekilde cevap vermiştir, "kahretsin yine şu salak kalemler. onlarla geçen hafta oynamıştım ama bu sadece altın yıldızı ve kurdeleyi kazanmak içindi. kum havuzu nerede?"

Ynt: ödül ve motivasyon

08/13/2010 10:28:00

ilginç bir araştırma bence:)

Ynt: ödül ve motivasyon

03/04/2011 12:52:00

mantıklı.

Ynt: ödül ve motivasyon

03/04/2011 12:54:00

enteresan geldi şimdi bu.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
araştırmalar ve yazılar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...