Bir sınıf öğretmeninden öğretin önerisi

10/12/2011 18:15:00

Geçenlerde bir devlet okulunda birinci sınıfları okutmakta olan bir ilkokul öğretmeni ile tanıştım. Sınıfında 3-4 çocuğun su gibi okuduklarını söyledi. Ben de ona Ilgaz'ın öğrenme isteğinden ve öğretmememiz için aldığımız tavsiyelerden, çekincelerimizden bahsettim.


Yorumları şöyle oldu:

* Bilen çocuğun sınıfın içinde idaresi açısından, öğretmene çıkardığımız iş açısından baktığımızda, zaten bu devirde her sınıfta en az birkaç çocuk bilerek geldiği için bizim çocuğumuzun da bilmesi ekstra bir güçlük çıkartmıyor. 

* Yazmayı bilmiyormuş bu öğretmenin sınıfındaki okuyan çocuklar ve şimdiki sistemde el yazısı zor olduğu için, onu öğreneceğim diye sınıfta zaten oyalanıyorlarmış. Öğretmen okuma ödevleri yerine bu çocuklara hergün bir kitap ödev veriyormuş okumaları için, su gibi okuyorlar 3. sınıf seviyesindeler diyor.

* Kendisinin yorumu, okumak isteyen çocuğun önünü kesmeyin yönünde. Ya yazmayı öğretmeyeceksiniz, ya da öğretecekseniz doğru öğretin, ama o zaman okulda 1. sınıfı atlatmak isteyebilirler, atlatabilirsiniz de yıl kazanır ama ömür boyu okuyacak zaten, artık ona siz karar verin ama okumayı öğretmenizde yarar vardır, zarar yoktur şeklinde yorum yaptı.

* Okumayı öğrettiyseniz, okula verirken öğretmeni sınıfta birden fazla grupla, çocuklarla seviyelerine göre ilgilenebilecek bir öğretmen bulmaya çalışırsanız, sıkılma sorunu olmaz sınıfta, öğretmen ayarlar diyor.

Yazın zaten koştursun oynasın diyorduk ama kış gelince yine heveslenirse belki yardımcı oluruz biraz, bakalım. 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Okul öncesi dönemde okuma-yazma

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...