Peki ya dayıların "dayıcım", babaannelerin "babaannecim" demesi?

07/08/2010 03:50:00

Sevgili anneler,
Tartışma konuları olarak ortaya koyduğumuz sorulara vereceğiniz cevapları, Alternatif Anne e-dergisinin ağustos ve eylül sayılarında ANONİM olarak değerlendireceğiz.
---------------------------------

Annelerin çocuklarına "annecim" diye hitap etmesi belki kimine garip geliyor, ama dile yapışan yeni bir eğilim bu, ve iki anneden biri çocuğuna böyle hitap ediyor!
Peki ya ailenin diğer üyeleri? Dayıcımlar, babacımlar, babaannecimler, halacımlar...

Bu iş nereye kadar uzar? Bu işte bir gariplik var mı, yok mu?
Kendini tutmalı mı, dilini eğitmeli mi?
:)

Ynt: Peki ya dayıların "dayıcım", babaannelerin "babaannecim" demesi?

07/08/2010 07:50:00

Bence uzamamalı. Bu işte fena halde gariplik var. Herkes kendini tutmalı, dilini eğitmeli. İçinden geldiği gibi sırf hoşuna gidiyor diye her lafı etmemeli. Ben teyzeyim. Bir kaç gün önce de büyük teyze oldum. Evet bana teyze diyen büyük yeğenimin kızı oldu. Bir gün olsun Yalçın'ı teyzecim diye sevmedim. Ona hitap edebileceğim o kadar başka ve güzel sözcükler var(dı) ki gerek kalmadı. Ben birbirine sevgi sözcükleri söylemede çok yaratıcı olamadığımızı ve bu yüzden başkalarına yönelik hislerimizin ifadesini bile ancak kendi konumumuz üzerinden yapabildiğimizi düşünüyorum.

Ynt: Peki ya dayıların "dayıcım", babaannelerin "babaannecim" demesi?

07/08/2010 12:16:00

vay! sağlam cevap olmuş!

Ynt: Peki ya dayıların "dayıcım", babaannelerin "babaannecim" demesi?

07/08/2010 17:47:00

Çocuk eğitimi ve yapılması/yapılmaması gerekenler konusunda net doğru ve yanlışlar yok! Düşünün ki ikiz çocukları da aynı anne baba büyütüyor ve bambaşka hatta zıt karakterde olabiliyorlar.

Herkes içinden geldiği gibi davranmalı, şahsen ben kitapta şöyle ya da böyle yazıyor diye duygularıma gem vuracak değilim. Ama takıntılı da değilim. Çocuk eğitimi konusunda bu konulardan çok ama çok daha önemli konular var.

Ynt: Peki ya dayıların "dayıcım", babaannelerin "babaannecim" demesi?

07/08/2010 18:19:00

Talya ya  "anneciğim" diye seslendiğim çok oluyordu.Taaki Talya nın" ben senin annen değilim bana çocuğum demelisin "diyerek beni uyardığı ana kadar:)

 çocuğumuzun,yeğenimizin,torunumuzun bize nasıl hitap etmesini istersek öyle seslenmek beni rahatsız eden bir mevzuu değil.Aksine sevimli ve içten geliyor...

Ynt: Peki ya dayıların "dayıcım", babaannelerin "babaannecim" demesi?

07/08/2010 19:39:00

oğluma benden başka ...-cim, ...-cımla hitap eden yok. olsa da benim için dert değil. 


düşündüm de ben de annecim türü bir hitabı yeğenime ya da torunuma kullanmazdım herhalde. şimdilik ikisi de yok, emin olamam ama desem ne olacak ki, hiç önemli değil, sevgiden söylenen sözler bunlar.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
ALTERNATİF ANNE

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...