bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

<1234>
01/10/2010 14:21:00

bebegım 40 gunluk ılk zamanlar yatagına bıraktıgımız zaman yardımsız uykuya gecıyordu daha sonrakı gunlerde  buyuklerımızın etkısıyle  kucakta hafıf pışpışlanarak uyumaya basladı. bu durumun sallanmaya donmesınden endıse edıyoruz .
sız bebeklerınızı ne sekılde uyutuyorsunuz ? uyutma tavsıyelerınız nelerdır?
oglumu sallamadan pıspıslamadan yatagında ne sekılde uyutabılırım.?

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/11/2010 11:48:00

Tracy Hogg'un Bebek bakım sorunlarına mucize çözümler diye bir kitabı var. Öneririm birçok soruna cevap olabilir. Ben deniyorum. Uyku konusunda ilk başlarda orada yazanları uygulamaya çalıştım. Ancak şimdi 4. ayda etrafıyla çok ilgili prenses kızım kucağımda sallıyorum mayışınca yatağına yatırıyorum oardada bir müddet  sallıyorum. Yaklaşık 1 ay önce annem ayağında sallıyordu uyuyordu. Ama şimdi ayakta sallanmayı ya da arabada gezdirilmeyi istemiyor.  Yani sanırım dönem dönem her şeyi deniyorsun. Ben sallmadan ya da pışpışlamadan uyutmayı beceremedim.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/11/2010 20:58:00

Ben de mamasını verdikten sonra biraz da emziriyorum,kucağımda iyice sakinleşince tam dalmasını beklemeden yatağa bırakıyorum.Eğer uyuyamazsa tekrar kucak ve sakinleştirme,hiç ağlatmıyorum.Önemli olan mutlu ve huzurlu olarak uykuya dalması...

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/13/2010 11:40:00

trayc hogg bende de var sanırım bız tam gecıs donemındeyız. sallamak ıstemıyorum ama bu gun ılk defa salladım sakınlesıp uyudu. gece uyandıgında emzırıp yatagına bırakıyorum konusmadan  o zaman kendı dalıyor ama gunduz uykularında tam dalamıyor kucakta dalıyor yataga bırakınca uyanıyor.
sanırım bende sakınlestırebılmelıyım. once sakınce kucakta sarıp sarmalamak sonra uyku ıcın yatagına bırakmak.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/14/2010 07:53:00

Merhaba,

Uykuya dalmak zaman alıyor sorusuna cevabımı buraya da aktarıyorum. Umarım yardımcı olabilirim.

Bizim şansımıza Rüya uykuyu seven bir bebek çıktı ( en azından şimdilik )Yenidoğan döneminde reflüsü ve gazı çok olduğu için hep omzumuzda uyuyordu ve bu bizi korkutuyordu. Yaklaşık 3 aylıkken birşey farkettik, kim omzuna alırsa alsın rahat etmiyordu ve sürekli omzumuzu emmek istiyordu. Uykusu gelince yatağına koyup, klasik müzik açıp emzik vermeye başladık bu sefer de sürekli elimizi tutmak istiyordu.Küçük tüysüz bir ayı verdik eline, böylece uyku arkadaşı edinmiş oldu. Şimdilik yavaş yavaş sıkıntı yaratıp, hemen uyumak istemese de çok sorun olmadan uyuyor. 

Bence müzik ve küçük bir nesne bayağı rahatlatıyor bebekleri. Dr. Sabiha Paktuna Keskin' in Anne İş'te kitabında annenin yokluğunda çocuğa annenin yerine bir nesne verip annenin devamlılığının sağlanması lazım deniyor. Bana çok mantıklı geliyor. Ben bluz vs vermek yerine her akşam Rüya uyuduktan sonra ayısını yanıma alıyorum, kokum tüm gece üstüne siniyor ve sabah işe giderken kendisine veriyorum. Bakıcımız özellikle uyku zamanı ayısını yanından ayırmak istemiyor diyor. Bana kalırsa bu yöntem sorunlarınızda işe yarayabilir.

Ayrıca, kuzenimim blogunda uyku konusunda detaylı ve faydalı bilgiler var. O bu konuya çok takılıp daha bebeği doğmadan araştırmaya başlamıştı. Ben de bazen faydalanıyorum, umarım sizin de işinize yarar.

http://networkedblogs.com/p21610428

Sevgiler,

Petek&Rüya

Güncelle

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/14/2010 14:55:00

Ela genel olarak uyuyan bir bebek. Yani uykuyu seviyor. Ama zaman zaman dalmakta zorlanıyor. Biz de ilk zamanlar büyüklerin etkisi ile ayakta ve beşikte sallanmaya alıştırdık. Şimdi yatağında uykuya dalması için uğraşıyorum.  Yine de çoğunlukla sabah uykularında dalarken sallanmak istiyor.

Uyku vaktinden önce onu çok heyecanlandıracak oyunlar oynamıyoruz. Sakin bir şekilde geziniyoruz mesela. Sonra yatağına koyuyorum. Emziğini veriyorum. Başını okşayarak sakin ve kısık sesle masal anlatıyorum. Gözlerime baka baka uyuyakalıyor genelde:) İyice uykuya dalmadan odadan çıkmıyordum önceleri. Son birkaç gündür dalmak üzereyken bırakıyorum, kendi uykuya geçiyor.

Eğer düzenimiz bozulursa Tracy'nin yatır-kaldır yöntemini deneyeceğim.

10 gün sonra işe başlayacağım. Anne yerine bir obje konusunda ben de birşeyler yapmalıyım. S. P Keskin'in kitaplarını okudum ben de ve oldukça mantıklı. Hatırlatma için teşekkürler Petek ve Rüya:)

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/14/2010 16:33:00

tuna ve daglar kızı tesekkur ederım.
sabıha keskın paktunayı en kısa zamanda okumaya baslamam lazım demekkı.
oglum emzık emmeyı beceremıyor  ıkı kere cekıyorsa ucuncuye emzık agzından dusuyor bu seferde sınırlenıyor..emzık bızım ıcın sakınlestırıcı oluyor . daglar kızı masal da cok ıyı fıkır ılk fırsatta deneyeyım . cunku oglum konusanları dınlemeyı cok sevıyor ve o zaman sakınlesıyor.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

04/22/2010 07:22:00

Bizde kucakta sallayarak pışpışlayarak uyutuyoruz ama bende kendi kendine uyutma çabalarındayım.Dönenceyi filan açıyorum bakalım yiyecek mi:)

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

04/25/2010 17:05:00

bebeğim 2 aylık. ilk zamanlarda babaanne ve anneannesi yüzünden sallanmaya alıştı, ayakta, kucakta...Gaz sancısı var diye diye hep salladılar. Neyse ki onlar ayrıldıktan sonra alıştırdım yatağında kendi kendisine uyumasına. Uykuya dalmakta güçlük çekiyordu, onun için de emzik verdim 1. ayın sonunda. Fakat şimdi gündüz uykularımız sorunlu.. bazı günler oluyor 2 saat bile uyumuyor toplamda. Uykuya dalamıyor emzigi olsa bile..emziğini çekiyorum fazla alışmasın dite gözleri kapandıktan bir süre sonra, hemen uyanıyor. Kreşe verince ne yapacaklar merak ediyorum doğrusu...

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

05/27/2010 18:48:00

oğlum 5 aylık oldu.ben de 1 aydır kendi kendine uyuması için uğraşıyorum nerdeyse başardım diyebilirim.emzik verip yanından ayrılıyorum,eğer bunu uygulayacaksanız çok uykusu geldiğinde yapın karnı tok olsun en fazla 4 günde alışıyor.ağlatmak istemiyoruz diyenler de haklılar ama sallamanın sonu da yok malesef.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

06/09/2010 14:00:00

off ya malesef bende beşiğinde ve ayakta sallayarak uyutanlardanım.gaz sancımızdan dolayı hep salladık durduk,şimdide vaz geciremiyoruz.ağlayarakta uyutamıyorum ne yapıcam bılmıyorum.bide bu 10 gundur uykusuda yok ne gece ne gundüz.hep yanında olup sallayayım ıstıyo.kendime ayıracak vaktım hıc yok anlayacağınız.önerileriniz varsa bende beklıyorum :(

<1234>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-6 Ay bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...