bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

06/09/2010 17:29:00

yatır kaldır yönteminin biraz yumuşak geçişlisi bir yöntem var. bana tracy hogg'un sitesi babywhisperer forumlarındaki moderatörlerden öğretmişti. 4 gün boyunca da uygulamama yardım etti sanal olarak.

bebeği kucağınızda her zaman alıştığı şekilde sakinleştirin.
iyice sakinleşip gözleri kapanır gibiyken yatağa koyun.
muhtemelen birden ayılacaktır. yataktan almadan orada dalmasını sağlamaya çalışın.
eğer ayılır ağlamaya başlarsa tekrar alın, kucağınızda sakinleşsin ama susar susmaz değil de yine uykuya dalmak üzereyken yatağa koyun (gözleri kapanmış olmasın, gözlerini yatakta kapaması önemli)
bir kaç kere tekrarlanacaktır ama her seferinde daha kolay oluyor. bir kaç gün sonra gözleri kapanmaya başlamdan biraz daha ayıkken koyup her geçen gün daha ayıkken yatağa bırakıyorsunuz.

işe yarıyor mu? evet yarıyor. biz 3. gün itibariyle yatırıp yatağında sakinleştirmeyi becermiştik.

gerçi sonra biraz hastalık biraz da diş yüzünden herşey değişti. şu diş sancıları biraz hafiflesin ilk fırsatta tekrar deneyeceğim.


önemli bir konu, 3 aydan küçük bebekler için yatır kaldır çok uyarıcı olabiliyor. bebek uykuya dalsa bile kısa sürelerle tekrar uyanıyor. o yüzden bir deneyin eğer çok yatır kaldır yapmanız gerekirse bu yöntemi kullanmayı biraz erteleyin. biz 4 ve 5. aylarda denemiştik.

kolay gelsin,

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

06/10/2010 08:08:00

mrb. benim oğlum da iki aylık. gaz problemi olmadığı zamanlarda genelde emerek uykuya dalıyor ve yatagına yatırıyorum. bazen de tüm ihtiyacları giderildikten sonra yatağına yatırıp müziğini açıyorum. onu dinlerken uykuya dalıyor.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

07/08/2010 08:53:00

benim bebeğim gündüz hiç uyumuyor yatağında uyutmak çok zor kucak istiyor sürekli kucağımda uykuya dalınca yatağına bırakıyorum hemen gözlerini açıyor huysuzlanıyor gündüzleri başka hiçbirşey yapamıyorum...napıcam bilemiyorum şuan 2,5 aylık değişir mi bu düzen yatır kaldır yöntemi için erken sanırım...

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

07/08/2010 09:05:00

2,5 aylık bi bebek için tabiki daha çok değişiklikler olacaktır.yatır kaldır veya diğer yöntemler için erken.bebeğiniz mutlaka uyku sinyalleri verdiyodur takip edin.o anlarda uyutmaya çalışın.biraz sabır 4 aylıkken öğlen uykusu düzelmeye başlıyo.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

07/08/2010 10:19:00

Duru'yu kucakta gezdirip, ali babanın çiftliğini söyleyerek (en çok uzatabildiğimiz şarkı o olduğu için:)) uyutabiliyorduk 4 aylık olana dek. 1  - 1 buçuk saati buluyordu bazen. En sonunda bel - omuz ağrılarım dayanılmaz ve tüm hayvanlar aleminden tiksinir hale gelince artık tamam dedim. 


Tracy'nin yatır kaldır yöntemini uyguladık. İlk 3 gün yarım saat kadar sürdü uyuması, sonra gittikçe kısaldı. Zaten kucakta da ağlayarak uyuyordu, yatır kaldırda ondan fazla ağlamadı. İlk günlerden sonra yatır kaldıra gerek kalmadan sakinleşmeyi öğrendi, hatta bir ara 3 - 4 dakika içerinde hiç ağlamadan uyuyordu. Acayip mutlu olmuştuk. Tez dönemimde babaanne bütün uğraşlarıma rağmen sabote etti düzenimizi. 

Şimdi gene yatağında, kaldırmaya gerek kalmadan uyuyor. Dalana kadar yanında duruyorum. Arada düşen emziğini vermek, ağlamaya başlarsa "buradayım annecim" falan diyerek sakinleştirmek dışında müdahale etmiyorum. Görünmeden bekliyorum. Genellikle 10 - 15 dakika içerisinde uyuyor.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

07/08/2010 10:19:00

İki kez gitmiş mesajım, bahanesiyle aklıma gelen başka bir şeyi de sorayım dedim bunu güncelleyerek :)


Gündüz uykuları kaç uyku, ne kadar süreyle?
Biz hala 3 uyku uyuyoruz. Ne zaman 2 uykuya düşecek acaba?

Günlük düzenimiz şöyle: 
7:00 gibi kalkıyor Duru,
9:00 - 9:30 arası uykusu geliyor 1 buçuk saat kadar uyuyor
13:00  gibi gene uykusu geliyor 1 buçuk - 2 saat kadar uyuyor.
en son 17:00de 1 saatlik kısa bir uyku uyuyor. Eğer gündüz uykuları kısa olduysa bu uykusu uzuyor o yüzden daha erken yatırmaya çalışıyorum ki gece uykusu etkilenmesin.

Bu arada gene Tracy ve EASY sayesinde düzene girdi gündüz uykularımız. Ondan önce 30dklık 45dklık kısa uykularla geçiriyordu Duru günü ve çok huzursuz oluyordu.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

11/29/2010 14:11:00

benim oglum suan 4 aylik. 2 aylik oldugu donemde Tracy Hogg'un EASY yontemini denemeye basladim. 3-4 gun uygulamaya calistim. 3 saatte bir emzirmem gerekiyordu o yonteme gore.. Fakat benim oglum Solmaz'inki gibi 30-45 dak.dan daha fazla uyumuyor.. Bir de o donem tam buyume ataklarina denk geldi sanirim.. Geceleri her saat uyanmaya basladik.. Hem gece hem gunduz uyutmak ve o EASY ye uymak icin resmen zorladim oglumu...

Sonuc : Oglum EASY'e degil ben oglumun duzenine uymak zorunda kaldim ve sinir stres yasadigim icin sutum azaldi..:((( Hala o sutu arttirmakla mesgulum...mama takviyesi yapmak zorunda kaldim maalesef..

"EASY sayesinde duzene girdi" demeyi cok isterdim... Fakat maalesef bizde hicbirise yaramadi.. Belki ben uygulamayi beceremedim.. Oglum simdi 4 aylik.. Gunduzleri 1,5 saat kadar uyanik kalip 40-45 dk lik uykularla gunu geciriyor.. Nedensiz bir sekilde arada bir de 1 saat falan uyuyor..

EASY ile nasil duzene girdiniz?? Oglumun belli bir rutini olsun istiyorum ama sanirim bunu oturutmayi ben beceremiyorum..:((

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

11/30/2010 09:29:00

gündüzleri pek problem yaşamıyorum emziği kendi tutamasa da ben tutuyorum emerek uyuyor ama geceleri çok zorlanıyorum karnı tok olmasına rağmen 2 gecedir tekrar emdirmek durumunda kalıyorum uyuması için ama her dakika emdirmeyi doğru da bulmuyorum...

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

12/15/2010 07:02:00

Tracy Hogg'un EASY yontemini ne demek ben bir türlü anlamadım.çalıştığım için netten bebeğimle ilgili konulara bakmaya çalışıyorum ama bunu anlamadım.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

12/20/2010 18:46:00

Ben de tracy'nin metodunu yaklaşık bir 4 haftadır uyguluyorum. Kucagınızda 5 dk sakinleştirin diyor ya, kızım hep kucagımda aglamaya basladığından yatagına yatırmadan benim sstttt/pat yapmam gerekiyor. Gözleri kapanıp da agırlaştığında yatagına yatırıyorum, gözleri bazen acık oluyor, bazen kapalı. Agırlaşması ile gözlerinin kapanması bir olabiliyor cünkü. Yani bu sssttt/patı yapmadan daha hic yatagına yatıramadım, dolayısı ile de sakin sakin yatagına yatırıp, uyuması daha hic olmadı ve olmayacak gibi de gözüküyor. Yanlış yaptığım birsey mi var? Bu arada aglıyor vs. ama süper de uykuya dalıyor ve uyuyor, daha önce kızımın bütün gün sadece yarım saat uyudu olmuştu, ve sürekli kucak istiyordu. Şuan bunlar gecti. 


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-6 Ay bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...