bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/06/2011 12:39:00

Bizim kız doğduğundan beri uykuya geçmekte zorlanıyor. 5 aylık oldu ve bugüne kadar 1 kere bile kendi kendine uykuya geçmedi. Hep kucağımızda şarkılarla, hoplayarak ve bazen de pışpışlayarak uyuttuk. Uykusu geldiğinde ağlıyor, uyuyamayınca kendini kaybedip daha da ağlıyor. Bir keresinde kucakta değilde yatakta yatıralım nasıl olsa kucakta da ağlıyor diyerek yatağına yatırdık bu sefer de çığlık çığlığa ağlamaya başladı :)  Memede uyumak gibi bir alışkanlık da edinmedi. Hatta tam dalacak gibiyken gözünü açıveriyor memede. Sonra da ağlamaya başlıyor. Uyuyamadığı için mi ağlıyor yoksa uyumak istemediği için mi ağlıyor halen anlayabilmiş değiliz.
Zamanla geçer diye sabırla bekledik ama 5 ay bitti değişen birşey yok. Gündüz uykusu düzensiz. Uykuya geçince yarım saat çok derin uyuyor sonra da neşeli gözlerle uyanıp şirinlik yapıp, gülücükler saçıyor :)) Gece uykusu nispeten daha iyi ama en az 2 kere uyanıp emiyor.

Açıkcası uyku eğitimi verip vermemek, bir saat düzeni oturtup oturtmamak konusunda kararsızım. Biyolojik saatini kendisinin ayarlamasını daha doğru buluyorum. Ayakta hiç sallamadık. Karşı olduğumdan değil, yarım saat boyunca aynı pozisyonda oturmayı beceremeyeceğim, içim bunalacağı için hiç denemedim. Kucağımda sarmalayıp ona şarkılar söylemekten hiç zorsunmadım.  Çalışan anne olduğumdan dolayı onunla böyle vakit geçirmek çok da hoşuma gidiyor. Uyusunda nasıl uyursa uyusun diyorum ben.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/06/2011 13:14:00

benimki de tamamen karanlık istiyor. gündüz bile.. battaniyesini iki eli ile tutması lazım, eller boş olmayacak.. yüzünde örtü ya da battaniye istiyor.. kucakta yan yatıyor bu arada poposuna hafif hafif vurmam lazım. çok mızlandığı zaman da yanağımı ya da dudağımı yanağına değdirmem lazım ki bu hemen gözlerini kapatmasını sağlıyor. kesinlikle emziksiz uyumuyor. kucakta biraz daldıktan sonra - yaklaşık 10-15 dk. yatağına götürüyorum çok yavaşça. yatağa koyduktan sonra biraz daha popoyu pışpışladıktan sonra uyuyor. bazen de bunların hiçbirini kabul etmeyip kendi kendine anakucağında uyuyor, tabi sürekli yüzüne örtüyü çekiştirip durarak.
gece uykusu doğduğundan beri çok düzenli, gece iki kere acıkır, yemeğini yerken uyanmaz.. gaz çıkarırken de.. altını değiştirirken bazen uyanır. uyandığında asla gece lambası dışında ışık açık olmaz, onunla konuşmam, onun yanında eşimle de konuşmam ki uykusu açılmasın. işleri bitirip yatağına yatırırım, beş dakika içinde uykuya devam eder :)

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/06/2011 13:23:00

bence yatırın beşiğe kendi kendine uyusun ben emziğide veriyorum ağzına ağlıyor mızıldıyor ama uykusu geldiğinde uyuyor.tabi annanesi ben çalıştığım için beşiği sallıyor.babasıda evdeyse eğer kucakda uyutuyor.tam bir mualla bizimkisi.ben beşiğe koymayı tercih ediyorum.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/11/2011 06:44:00

ben de tracy hogg yontermlerini yari uygulayan biriyim.. ss-pat ile omzumda 2-3 dak dolandiktan sonra anakucagina koyuyorum ve ufak ufak sallayarak ss-pat a devam ediyorum...
Fakat gece uykularimiz felaket.. Nerdeyse her saat uyaniyor.. Mutlaka pis pis yapmak ve emzigini vermek gerekiyor.. Bir de yuzunu ortmek.. Fakat bazen (genelde 2. veya 3. uyanisinda) ciglik cigliga uyaniyor ve sakinlestirmek mumkun olmuyor.. Baska emzirerek uyuttum o krizlerde.. Fakat baktim ki cocuk acikmadigi halde emziriyorum, aliskanlik yapacak iyice, vazgectim..
Simdi ise odayi ayirmayi planliyorum.. O zaman belki daha rahat uyur.. Ama sorun su ki ufak ufak sallanmaya alisti coktan...:(( Gunduzleri kendi yataginda sallamadan ss-pat yaparak uyutabiliyorum.. Ama gece o kriz aninda bunu yapabilecegimi ve oglumun bunu kabullenecegini hic sanmiyorum.. 1-2 kere su anki yataginda denedim ama mumkun degil.. katila katila agliyor..

yatiriyim yatagina aglasin aglasin uyusun diyorum ama, o aglamayi (katilmayi) 1 dakika bile dinlemek ve hic birsey yapmamak mumkun degil.. Birsey olacak diye korkuyor insan bir de icim parcalaniyor..:((

Haftasonu odalari ayirmayi deneyecegim ama rahat bir deneme olacagini sanmiyorum...

Fikri olan varsa bana yardimci olabilir mi?? :(

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/11/2011 07:36:00

benimki gece yatarken benimle beraber uykuya dalıyor yanak yanaga yatıoz oğlumla :) cokta huzurlu oluyor bölesi sonra besigine alıom. Sabahta bazen beraber bazen o anakucagında uyuyor. Gunduz uykuları genelde uykusu geldigini anlayınca ki bu genelde uyandıktan 1.5-2 saat sonra oluyor anakucagına koyuyorum emzikle cevreyi seyrederken sakinleşiyor iice ve gözlerini kapıyor hemen sepetine alıyorum. 


Beni yormuyor şükür cok tatlı bir oğlum var ona hastayım. Cok sanslıyım ama bende esimde hiç annesini üzmemiş küçükken bebek anne babaya cekiyor 

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/11/2011 08:50:00

merhabalar, ben kızım 4 aylık olduktan sonra onu odasında yatırmaya başladım ama hemen gece deneme yapmaya kalkmayın öncelikle gündüz 1 saatlik uykusuyla siftah yapın sonra akşam üstü şekerlemesinde de deneyin yaklaşık bir hafta böyle deneyip ardından gece uykusunda kendi yatağına yatırın defne alıştı artık beşikte yanımızda yattığı gibi geceleri uyanmıyor, yalnız ben anakucağında uyutamıyorum oyuncakları yakalamaya çalışıyor yakalayamayınca da basıyor çığlığı her bebek farklı işte:)

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/11/2011 09:57:00

ah cnm benimki anakucagının oyuncaklarından nefret edio kaldırıom ondandır :) cevreye bakmayı sevio sonrada dalıo ama ykusu varsa yoksa illa kucana al dio bir bakısı  var acındırık oyyy kıyamazsın böle kucuk emrah oluyor seste cıkarmıyor ha vicdan azabı duyuyorsun bitiom o haline almayınca küsüyor ya gülmüo bana :)

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/18/2011 21:28:00

merhabalar..beim oğlumda son haftalarda yatağında sık sık uyanıyor ve ağlayarak uyanıyor..ben acıkıyor diye düşünüyorum sürekli emziriyorum ama o da rahatlıyor..ara ara uyanınca yanıma alıyorum o zaman çok huzurlu uyuyor..bide kendi kendine yatakta uyumasına alıştıramadım bir türlü ayağımda sallıyorum uykusu varken uğraştırmıyor beni gerçi 5 dk. içerisinde uyuyor hemen.ama 6.ayında yatağa belirli saatlerde yatırıp kendine kedine uyumasını sağlayın diyorlar uzmanlar..nasıl alıştıracağımı bilemiyorum..bu konuda bir fikriniz varmı arkadaşlar??????

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/19/2011 07:38:00

merhaba berkim suan aynı sorunu yaşıyorum dün neredeyse çıldıracaktım. uyurken sürekli başındayım uyanıkken zaten oyun oynatayım ilgileneyim istiyorum anlayacağın başka hiç bişey yapamıyorum. yemekleri yanıyor evi toplayamıyorum. uykusuz kaldığımdan dengem bozuldu. simdiye kadar böyle bir sıkıntımız yoktu yeni başladı ama cok yıpratıcı. tracy easy metodunu bende uygulamak istiyorum. saat kaçta yatı kaçta kalkacağı  belli olsa süper olur sanırım.

Ynt: bebeklerınızı nasıl uyutuyorsunuz?

01/19/2011 09:32:00

uykularını etkileyen öyle garip şeyler olabiliyor ki... algıları cok farklı, çok duyarlılar...

kanımca gözden kaçabilecek, sizlere hatırlatmak istediğim 1 kaç uyumama sebebi...

- oda cok havasız olabilir.
- gündüz cok yorulmuş olabilir. keza düzen seviyor bu weletler
- yeterince yorulmamış hep pış pışlanıp aburcubur uyutulmuş olabilir.
- hep aynı yöne yatırılıyor veya hep sırt üstü yatırılıyor ise sırtı ağrıyor olabilir***özellikle sık uyanmalar bundan olabilir.
- uyanıkken vücut acıcı, hırpalamalar yapılmamış, bebüş kendi heline bırakılmış olabilir. keza bunnar hareket özürlü yaratıklar. misal benim bebişim en cok ayaklar agızyı seviyorrr..


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
0-6 Ay bebeği olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...