Bilingual cocuk yetistirmek

03/30/2010 14:04:00

Merhaba,
Oglum Baris kasim'da 2 yasina basti ve Amerika'da yasamamizdan dolayi ayni anda 2 dili birden ogreniyor. Su anda yuvadayken sadece ingilizce konusuyor cunku tukce konustugunda kimsenin onu anlamadiginin farkinda, evde ise turkce ve ingilizceyi karisik kullaniyor cunku bizim her iki dili bildigimizin de farkinda :) ama ne yazikki henuz tukce cumle kurarken takilari pek kullanmiyor, ve grameri henuz cok iyi degil. O her cumle kurdugunda ben arkasindan duzgununu ona soyluyorum. Bu yasla ilgilimi yokca 2 dil ogrenmesiylemi ilgili bilmiyorum. Bizim durumumuzda olan diger aileler cocuklarina Turkce'yi daha duzgun ogretebilmek icin neler yapiyor?

Ynt: Bilingual cocuk yetistirmek

03/30/2010 19:21:00

Tam olarak sizin ile aynı durumda sayılamam. - sonuçta Türkiye'de yaşıyorum - Ancak yurtdışında yaşayan ailem ve arkadaşlarımdan biliyorum ki sizin evde istikrarlı bir şekilde Türkçe konuşmanız onun Türkçesini de gelişecektir. İki dille büyüyen çocuklar başlarda dil kullanımında yavaş kalıyor gibi gözükse de kısa sürede kullandıkları kelime sayısı tek dil kullananların çok önüne geçiyor. Ben kendi kızımda kitap okumanın özellikle cümle yapısını geliştirdiğini gözlemliyorum.

Ynt: Bilingual cocuk yetistirmek

03/30/2010 20:30:00

Derin de ayni durumda, evde cok karisik konusuyor. Dun 'I yat' dedi mesela...ben de duzeltmeye calisiyorum, turkcesini ve ingilizcesini soluyorum...Sadece turkcesini mi soylemem lazim acaba?

Ynt: Bilingual cocuk yetistirmek

04/11/2010 15:26:00

biz de evde surekli turkce konusuyoruz ama baris karisik cumleler kuruyor. Mesela "anne ben yucky oldum, beni clean up yap" diyor.  temizlenince de "thank you beni clean up yaptigin icin " diyor :) yeni bi kitap okudum "bilingual by choice" diye. orda da evde surekli kendi dilini konusmayi, ingilizce soyledigi seyleri de kendi dilinde bir kez daha tekrarlamak gerektigini falan yaziyor. Bir de kitap okuyup cizgi film seyrettikten sonra turkce olarak olanlari anlatiyorum. Sanirim 3 yastan itibaren dilleri birbirinden ayirmaya basliyolarmis. Zamanla gorecegiz bakalim :)


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
24-36 ay arası çoçuğu olanlar

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...