Çocuğunuz hangi öğrenme gurubundan? İŞİTSEL GRUP

11/10/2010 20:28:00

    İşitsel grup çocukları diğer iki gruba göre en konuşkan olanlarıdır.
    Çocuğunuz ağırlıklı olarak işitsel özellikler gösteriyorsa , emin olun kendi başına oyun oynarken bile yanında biri varmış gibi konuşuyordur.
    İşitsel çocukların en önemli özelliği  erken yaşlarda dil öğrenebilmeleri ve kelime dağarcıklarının geniş olmasıdır.Yaşlarına göre ağır cümleler  kurarak sizi şaşırtabilirler.
     Okul öncesi dönemde bile kendilerine söylenen cümleyi aynen tekrar edebilirler.
     Şarkıları en hızlı ve kolay ezberleyen çocuklar, işitsel çocuklardır.
     Okul çağına geldiklerinde kendi kendine konuşma özellikleri  de devam ettiğinden, gerek görsel arkadaşları gerekse öğretmenleri tarafından uyarılırlar.
     Okumayı ve yazmayı öğrenmeye başladıkları zamanlarda  sessiz kalmakta güçlük çekerler, çünkü özellikle yeni bilgiler edinirken  duymadıklarını öğrenmekte zorluk yaşarlar.
    Gerek okulda gerekse evde, özellikle okumayı ilk öğrendikleri dönemde, sessiz okumaya zorlanmamalı ve sesli okumalarına olanak sağlanmalıdır.Öğrenmeleri için işitmeleri şarttır.
     İşitsel çocuklar aynı zamanda  sesten çok rahatsız olurlar.Belirli bir konuya konsantre olmaları gerektiğinde, kati sessizlik isterler.
     Devamlı konuşup duran bir çocuk bir anda sessizlik istediğinde ( ki karşınızda şarkı söylerken bile son derece sessiz olmanız gerekebilir) şımarıklık yapıyor diyedüşünülebilir.Ancak durum hiç de öyle değildir.
     İşitsel çocuğunuzun konsantre olabilmesi ve öğrenebilmesi için, diğerlerinin sessiz kalması ve kendisininde istediği zamanlarda sesli bir şekilde çalışması son derece gereklidir.
     İşitsellerin belkide en iyi özellikleri, konuşmaya ve dinlemeye meeyilli olduklarından yabancı diller öğrenmeye son derece yatkın olmalarıdır.
     Yoğun işitsel bir çocuk, görsellik yanı güçlü olmadığından  yazma konusunda güçlük yaşayabilir.Çoğu durumda ebeveynler ve öğretmenler  son derece iyi konuşabilen, anlatılanları bu kadar hızlı öğrenen bir çocuğun yazma konusunda başarılı olamamasına şaşırırlar.
      Çocuğunuz hem dokunsal hemde işitselse, yazma konusunda gerekenin  ötesinde bir başarı beklemenizde yarar var.
      Çocuğunuzun öğrenmesini kolaylaştırmak için, sesli okuyarak, sözel dili kullanarak çalışasını teşvik edebilir, özellikle problem çözerken  sesli düşünmesini sağlayabilirsiniz.
      Çocuğunuz müziğe karşı son derece  duyarlı ve yetenekli olduğundan, onu sanat ve müzik alanlarına yönlendirebilir, özellikle dil becerilerini geliştirme konusunda erken harekete geçebilirsiniz.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
18-24 arası olanlar buraya

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...