Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

<12>
01/20/2010 08:31:00

Ilgaz 15 aylıkken tuvalet eğitimine hazır olduğunu hissediyordum. Arada yapmadan söylediği bile oluyordu. Kendi doktoruna sorduğumda yavaştan başlayabilirsiniz dedi. Eşim bu konuda erken ve hırslı davrandığımı düşündü (2 yaşından önce başlamalar böyle niteleniyor bazı yerlerde). Konuyu erteledik ve 18 ay kontrolünde götürdüğümüz pedagog da 2 yaştan önce başlamak yasak dedi. 

O arada da konu ile ilgili yeteri kadar okumadım. Okudum da, 2 yaştan sonra eğitin diyenleri okudum hep.

Sonra eğitimi verdik ve hayatımızda çok fazla değişiklik oldu. O arada çişini söylemeyi bıraktı. Biz de okuduklarımıza istinaden yeteri kadar eğitilemediği için, değişikliklerle yeniden bozulduğuna hükmettik, yeniden eğitmeye kalktık. Okuldan almak istemediğimiz için yeniden beze de dönmek istemedik. Bu durum bizi telaşa düşürdü. Bu konuyu çok önemsediğimizi çok fazla hissetti. Ve kullanmaya başladı ve belki biraz özgüveni de etkilendi.

Bir çocuğum daha olsa, 2 yaştan önce olmasın diyenlerin gerekçelerini iyice anlamaya çalışırım. Araştırma falan var mı bu konuda bunu araştırırım. Eğer yoksa nasıl katı gıdalar yavaş yavaş 6 aydan itibaren başlanıyorsa, ben de katı gıdalarla birlikte başlarım yavaş yavaş tuvalete alıştırmaya, gülerek eğlenerek. O zaman bunu daha doğal, daha sıradan bir durum olarak algılar. Ortada bir sorun yokken belki çok çabuk oluyordur 2 yaşından sonra, ama ya şansınıza beklenmedik bir durum olursa bizdeki gibi.

Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

02/05/2010 11:36:00

6 aydan itibaren eğitim olması bir anne için yada benim için çok cazip görünüyor.anne değilim daha ama 0-2 ve 2-4 te yuvada çalıştım.annenin üzerinden büyük bir yükü alır ve çocuğun gelişiminde fayda sağlar diye düşünüyorum kendimce.6 aydan itibaren olursa yada yaşından önce desek çocuk için yemek içmek gibi bir durum olacak.durumda basitleşecek.tabi yaşını geçtikten sonra daha da farkına vardığı için hayatın nesnelerin daha da zor olabilir.çünkü hayır diyebilme yetisi gelişeceği için.çocuğunda hazı rolması göz önünde bulundurulmalı yaş ilerledikçe.ama gerçekten öğrenmeyi isterim tecrübelerini, yaşından önce deneyen olursa :)

Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

02/10/2010 21:12:00

Bu konu fazlasıyla kafa karıştırıcı bana göre Damla. Yani hem bezden kurtulmasını çok istiyorum hem de ben de senin gibi okuduklarıma göre 2 yaş başlangıç diye düşünüp kendimi o vakte hazırlıyorum. İki çocuğu aynı zamanda bezlemek oldukça zor olacak... Bu sayfaya yazılacakları dikkatle takip edeceğim.

Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

02/10/2010 22:24:00

Bezsiz bebek diye bir kitap ve diaper free baby diye bir hareket var.


Kitabın linki burada:

Önerdikleri yöntem daha çok gözlem ve önlemeye dayalı. Annemler zamanında bize uygulamışlar. Biz kızımda deniyoruz. Yaptığımız şey şu.

Önce tuvalete beraber girip, karşılıklı oturmak. Sabahları, yemeklerden sonra ve kaka işareti alınca oturağa oturmak. (Fazla uzun tutmadan) Zaten çişi varsa hemen yapıyor. Kaka da aynı şekilde.

Başlayalı üç gün olmuştu ki çişi oturağa yapmaya başladı. Yapar yapmaz buna çok sevindi. (henüz ben sevinemeden) Güldü, eğlendi. Sonra beraber de sevindik. Bir hafta içinde kaka yapmaya başladı. 

Şimdilerde günde bir kez mutlaka oturağa kaka yapıyor. Eğer oturağa götürmezsek alaturka tuvalete oturur gibi çömelerek kakasını bezine yapıyor, ancak bu durumdan çok hoşlanmıyor. Çişi genelde oturağa yapıyor. Yaptıktan sonra sevinmeler devam ediyor. Kuru bez gördüğümüz olduğu gibi zaman zaman ıslak bezlerle karşılaşıyoruz. Deneme kilotu alsam diye düşündüm ama henüz alamadım. Daha bez bağlıyoruz ama değiştirme sıklığımız çok azaldı.

Kitabı bakıcı ablamız da okudu. Başlarda daha önceki tecrübeleri uyarınca olur mu, nasıl olur derken, okuduktan sonra bu işi çok sevdiğini söyledi. 

Yaptığımız şey tuvalet eğitimi değil. Zorlama yok. Vermek istediğimiz mesaj şu: "çiş kaka oturağa yapılsa ne güzel" Temizliği kolay. En önemlisi çocuk gerçekten mutlu oluyor. Oturdu ve yapamadı mı "aa neden" demiyoruz.  Beze yapınca cık cık demiyoruz. 

Bezsiz bebek kitabı bu tavrı doğduğundan itibaren sürdürürseniz beze alışmaz diyor. Bilmiyorum ikinci çocuğum olsa ilk günden başlar mıyım? Ama oturmayı öğrendiğinde en azından oturağa oturttururum. İyi ki almışız.

Ben de, kardeşim de Ela kadarken bezsiz dolanıyormuşuz. Tanıdığım arkadaşlarımın çoğu da öyle. Bu iki yaşından önce olmaz halleri pek çok şeyde olduğu gibi ABD ekolünün ülkemize adapte olmuş hali. Kitap zaten dünyanın %50sinde çocukların 1 yaş civarı bezden kurtulduğunu söylüyor. ABD ortalaması 3 yaşın üstünde.

Kendime ve tanıdıklarıma bakarak bu şekilde  yetiştiğimiz halde psikopat olmadığımız için (:P)  ilerde sorun olacağını düşünmüyorum açıkcası. Dünyanın %50si psikopat ve ABDliler çok sağlıklı mı... 

Sonuç itibariyle çocuğunu en iyi anne tanır ve gözler. Hazır olduğunda işaretleri veriyorlar. Ela'nın adaptasyonunun bu kadar hızlı olmasına şaşırdım. 

Beklentim %100 bezsiz bebek değil. Olursa ne ala, ama %50 oranında bir azalma bile çocuğun konforunu o kadar arttırdı ki... 

Selamlar.


Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

02/11/2010 06:11:00

özgüranne yazdıkların gerçekten çok etkileyici.çok faydalanacağıma inanıyorum.paylaştığın için çok teşekkürler...

Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

02/11/2010 10:04:00

Hülya, çok haklısın.


Bir de bizde genelde doğum ve çocuk bakımında ABD ekolü hakim. 

ABDli bebekler bezli gezmeye alışkın. Kağıt bezler 1948den itibaren kullanılmaktaymış. 


1999: Pampers-funded pediatrician T. Berry Brazelton tells parents not to rush toilet training.

Bizdeki doktorların ayrıca çalışma yaptığını sanmıyorum. Zaten yapsalar da ABDli doktorlardan iyi mi bilecekler diyerek yine dinlenmezler tahmin ediyorum.

Ülkemize gelince... Bizim zamanımızda kağıt bez kullanımı ya yoktu, ya yaygın değildi. Kumaş bezlerde çekiş gücü az olduğu için popomuz kuru kalmıyordu. Çişi tuvalete yapmak çok ciddi konfor, anneler için büyük rahatlıktı. O kadar bezi yıka, kurula, ütüle... derdindense çocuğu çişe tutuyordun. Şimdi hazır bezler olunca çocuğu çişe tutmak hem konforun bozulması anlamına geliyor, hem de yapan kişi çok fazla eleştiriye uğruyor. 

Damla sağolsun, Pratik anne'nin yazıları sağolsun, Banu olsun bana yalnız olmadığımı hissettirdi.  

Güzel yorumun için teşekkürler... 

Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

02/11/2010 22:55:00

Ozguranne, olayın ticari bir boyutla 2 yaşa kitlendiği gerçekten oldukça olası görünüyor. Mama sektöründe olduğu gibi bez firmaları da müşteriyi olabildiğince uzun süre kendine sadık görmek istiyor. Para para para! Aslında ben de denemek istiyorum, bir kere de olsa ne olacağını çok merak ediyorum ama dışarıya çıktığımda bebek için klozet adaptörü almak aklıma gelmedi. Yani ne alacağımı da tam bilmiyorum. Neyse... Ben bu sayfayı takit etmeye devam ediyorum.

Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

02/16/2010 08:05:00

Nurturia'ya iyiki üye olmuşum dememe  bir  sebep daha.. Burdaki paylaşımlar ile oğlumu yetiştirirken daha emin oluyorum. Geçen hafta başarılı bir şekilde memeden ayrılmamız gerçekleşti. Artık gerekli olduğu ve sinyalleri verdiği için. Şimdi de bezden ayrılma olayı. Ben de hep "2 yaş öncesi dokunmayın yavruya" yazıları okumuştum hatta 3 yaş. Demek ki keşke dememek için Yağız'ın arada sırada bu konuda verdiği sinyalleri değerlendirmenin zamanı gelmiş aslında. Oturağımız uzun süredir var, aileyi gözlemleme olayı da uzun süredir var:)mecburen:) O zaman ozguranne'nin yazdiklarini uygulamali bir an önce.

Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

03/17/2010 10:29:00

Biz de 2 haftadan beri bezsiz bebek deneyimi yaşıyoruz... Hatta internette bununla ilgili bir grup ararken Nurturia'nın farkına vardım, cok da iyi oldu :) Bebegimizin daha tam bezsiz olmasını beklemiyoruz uzun bir süre ama beden farkındalığını, kas kontrolünü sağlamayı ögrenmesi bile büyük birşey bence... Denemeyi düşünmüyorsanız bile kitabı alıp okuyun, farklı ailelerin deneyimlerini görün derim...

Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

05/18/2010 10:22:00

merhabalar,
ben de bu yaz denemeyi düşünüyor ama hep etraftan 2 yaştan önce sakın başlamayın öğütleri duyuyordum..ama bu yazılanları okuyunca denemeye karar verdim..ne de olsa önümüz yaz..en kısa zamanda bezsiz bebek kitabını edinip okuyacağım..

Ynt: Keşke tuvalet eğitimini daha erken ele alsaymışım

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
keşke yapmasaydım, iyi ki yapmışım..

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...