eşim ve işi

<123>

Ynt: eşim ve işi

04/12/2011 12:20:00

merhaba,
kaç yaşındasınız bilemiyorum ama, eşinizin hala bulduğu işten vazgeçebilir gözle bakması garip.
Çünkü bizler artık yaşımız ilerledikçe, iş bulmamız zorlaşıyor. Genelde 30 yaşını aşmamız mühendis arıyor artık işyerleri.
Bu açıdan bakınca, eşinizin artık uzun süreli olabilecek bir işe geçmesi ve orada uzun süreli çalışabilecek şekilde kendini ayarlaması çok önemli bence.
2 yıl orda, 3 yıl burda çalışmak ne iyi bir referanstır, ne de bir istikrar ve sebat belirtisidir. onun kariyeri için çok olumsuz birşey bence.

Bu yüzden bir yerde sebat ederek çalışacağı günlere doğru gidebilmenizi diliyorum.
Ben olsam ankara diye ısrarcı olmazdım, çünkü bu sefer, senini zorlaman ile buraya geldik, burdaki işler bana göre değil önyargısını taşıyacağı için, eşini dolayısıyla seni yine memnuniyetsizlik  bekliyor olabilir.

Erkekler aile geçindirme sorumluluğunu kendi omuzlarında hissetikleri için, daha iyisini araştırıp elde etme yolunda bazen yanlış adımlar atabiliyor. Ama önemli olan, iş hayatımızı daha iyi yaşayabilmemiz için bir araçtır sadece. İşe gider gelirsin, orda biter, önemli olan aile ve sosyal ortamınızdır.

Yaşadığınız şehirlerde sosyalleşmeye, işteki arkadaşlarınızla ailece görüşmeye özen gösterin, birlikte piknik, ev oturması, çocuklarla birlikte vakit geçirme gibi şeyler yapın.
insana işini daha çok sevdiren birşey varsa, o da iş arkadaşları ile olan ortak paylaşımlardır.

Benim de size önerebileceğim şey sanırım bu.

umarım yakında bu mutsuzluğunuz biter.
Sevgiler.

Ynt: eşim ve işi

04/12/2011 12:37:00

İşin kötü yanı iş arkadaşlarının tavırlarındanda memnun olmadığı için bu seçenek bizim için biraz zor.Bencede olması gereken bu.İşte herkes sıkıntı yaşıyor zaman zaman ama bunu eve taşımamak lazım sürekli.tabikii eşlerle paylaşılacak ama bu sürekli olunca hep aynı şeyleri duymak imsanı çok bunaltıyor.

Ynt: eşim ve işi

04/12/2011 13:22:00

yazılanların cogunu hızlıca okudum. bence esinde once kendi icinde cozmesi gereken psikolojik sorunlar var. cunku genclik doneminde, bekarken ya da yeni evliyken yeni cozumler arıyor olmak mantıklı fakat artık bir aile sahibi olunca insanın biraz daha kararlı ve istikrarlı olması gerekir. kaldı ki genel anlamda bakılırsa her is birbirine benzer. cunku birinin iyi oldugu yerde digeri kotudur, dengeler surekli degisir. birinde isin icerigini seversin ama ucreti azdır, digerinde ucret dolgundur ama sevmeyerek yaparsın..vb.  Ama dısarıdan bakınca aslında her isin uzmanı yine benzer ozellikteki insanlardir. o yuzden bir is cok iyi digeri cok kotu deyip de surekli is degistirmek cok da dogru degil bence.
insanın biraz sabırlı olması lazım. iyi bir iste, uzun soluklu bir kariyer yapmak cok kolay degildir. hem ise, hem calısma ortamına hem de calısılan kisilere karsı limitsiz bir sabır gerektirir. kendi kendini olumlu motive etmek gerekir. bence esinde eksik olan bu motivasyon. yoksa insan bulundgu her ortamda sikayet edecek birseyler bulabilir. onemli olan iyi yonleri kotu yonlerinden cok olan bir iste sabırla calısabilmektir.
ben Tofasta calısıyorum. bir bayan icin 8000kisilik bir fabrikada, %80i erkeklerin olusturdugu bir ortamda calısmak cok zor mesela. ise gittigim her gun yeni sorunlarla karsılasıyorum. ama hic birinde hadi birakip baskasina geceyim demiyorum. eger esin meslegini, yaptıgı gorevi seviyorsa, biraz daha sabırlı olmalı bence.
kucuk cocuklarda benzer durumlar oldugunda (bir oyundan sıkılıp hemen digerine gecme.. gibi) uzmanlar hiperaktiviteden suphelenirler. acaba esinde de bir cesit hiperaktivite olabilir mi? belki oncesinde duygu ve dusunceleriyle ilgili bir uzmanla gorusmesi iyi olabilir.
burcu

Ynt: eşim ve işi

04/12/2011 13:48:00

Tşk ederim Burcu.Eminim böyle bir teklifte bulunsam kabul etmeyecek.Burdan önceki iş yeri sektör olarak aynıymış.Orda krize denk gelinmiş ve üretimleri falan durmuştu.O dönem ara ara evde oturmak durumunda kalmıştı.İş olmamasından şikayetçiydi.Bak sende yaşamışsındır belki bu durumlar ama sebat önemli.Şimdi deli gibi pişman ordan ayrıldığına.Buda beni sinir ediyor.O kadar düzenimizi bozup gelmişiz.Olacak işmi geçmişi düşünmek

Ynt: eşim ve işi

04/12/2011 14:12:00

walla seni cok iyi anlıyorum. asıl sen suan zor durumdasın. cunku esin anladıgım kadarıyla begenmedi zaman bir baska cozum bulup er ya da gec degistiriyor isteklerini. ama sen hep ona uymak zorunda kalıyorsun. seni takdir ediyorum. ben bu kadar sabırlı olabilir miydim emin degilim.
hatta gecenlerde esine benzeyen bir arkadasım da tofastan ayrıldı. istanbulda, adapazarında calısmıs. sonra bursaya yerlesmisler. her seferinde esi de isini birakip yeniden aramıs. ama en son tofastan bunalıp yine istanbula donmeye karar vermisti arkadasım. eşi bu sefer ona rest cekti. ve cocuguyla birlikte bursada kaldı. adam tek basına istanbula tasındı. ustelik esinin bursada hicbir akrabası da yok. tek maasla cocuguna bakmaya devam ediyor simdi. konustugumuz zaman anlatmisti ne kadar bunaldıgını. tasınmak, her seferinde yeni is bulmak, bunların yorgunlugundan bile sikayet etmiyordu, yeter ki esim bi yerde karar versin diyordu. ama onun bile sabrı tastı bi sure sonra.
simdi cocuk kucukken cok sorun olmasa da okul cagına gelince daha cok zorlamaya baslar bu durum. senin icin iyi dileklerden bulunmaktan baska birsey gelmiyor tabi elimden. umarım esin dusunup tasınıp dogru kararlar verir ve siz de aile olarak yerlesik duzene gecersiniz artık.
burcu

Ynt: eşim ve işi

04/12/2011 14:24:00

umarım burcu.Umarım sonumuz arkadaşına benzemez.:(

Ynt: eşim ve işi

04/12/2011 14:37:00

Merhaba, özel sektörde çalışmak hiç kolay değil, her zaman beklentilerini bulamayabiliyor insan. İnsanın işinin istediği gibi olmaması kötü bir durum ancak bu herşeyin önüne geçmemeli. Bence eşinizin yapması gereken öncelikle nasıl bir iş istediğini belirlemek ve iş başvuruları yaparken seçici davranmak, görüşmelerde herşeyi açık açık konuşmak..Ayrıca sürekli iş değiştirmek de kariyer açısından olumlu bir izlenim olmayabilir.  Ankara da yaşama isteğiniz gayet mantıklı umarım bu kez eşiniz sizin isteğinizi kabul eder ve çabucak çözülür bu sorun. Ayrıca anlayışınız ve desteğiniz örnek bir davranış.

Ynt: eşim ve işi

04/12/2011 16:53:00

öykü bu arada senin kariyer ne oluyor?

Ynt: eşim ve işi

04/13/2011 04:56:00

evren ben öğretmenim.Eş durumundan tayin isteyebiliyorum eşimin gittiği yere.Ama tabii buda bende o dönem çok stres yaratıyor.Tayinim çıkacakmı, nereye çıkacak,vb.Onda biraz bunun rahatlığıda.İşimi değiştiremeseydim bu şekilde olmazdı eminim.

Ynt: eşim ve işi

04/15/2011 15:03:00

selam. öyküve annesi. yazdıklarını okuyunca bende bizim kaç kez taşındığımızı hatırladım. seni çok ii anlıyorum desem. bizde 4 yıllık evliyiz ve bu 4 yılda benim 6 ev değiştirişim.. şuan ankaradayız. ama ondan önce ankara- erzurum-ankara-kayseri ve son olarak ankara yaptık..taşınmak insanı yıpratıyor. tekrar bişeylere alışmak. aileden uzak olmak. en son ankaradan ev aldık. artık burdayız. ama nedense ben alışamıyorum bu fikre. taşınmaya okadar alışmışım ki 1 yıl oldumu eşyaları toplayasım geliyor. umarım sizde huzuru (ikinizinnn) bulduğunuz biyerde kalırsınız. ailenede yakın olursun. benim gittiğim yerlerde hiç tanıdğım yoktu. akrabam yoktu. çocukla oakdar zor oluyor ki. sana yardım edicek kimseyi bulamıyorsun. hasta olmaktan korkuyorum resmen. hasta olursam hemen gelip yanımda olabilcek kimse yok. ailem sakaryada  en azından ankarada onlara daha yakın hissediyorum kendimi. sıkıntılarınızın bitmesini dilerim en kısa zamanda.

<123>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Dert Ortağım Benim

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...