Çocuğunuz okumayı yeni öğrendiğinde..

01/24/2010 11:17:00

Çocuğunuz Okumayı Yeni Öğrendiğinde…

  • Her sayfanın hemen hemen yarısında resim, yarısında da yazı bulunan kısa hikayeler seçin. Daha öncede aşina olduğu kitaplar ve sayfadaki resme uygun metinlerin olduğu masallar, okumayı yeni öğrenen çocuklar için en uygun seçim olacaktır.
  • Harflerin çocuğunuzun okuması kolay standart bir şekilde yazıldığı ve yeterince büyük yazıların olduğu kitaplar seçmeniz, özellikle ilk zamanlarda, zorlanmasını önleyecektir.
  • Çocuğunuzun ilgisini çeken konular, insanlar ya da yerlerle ilgili kitaplar seçtiğinizden emin olun. Çocuklar için okumayı öğrenmeden önce kitapların sayfalarını çevirmek zevkli bir uğraşken, bir anda okumayı öğrenme çabası yüzünden keyif olmaktan çıkıp gereklilik haline gelebilir. Bu durumu önleyebilmek için, merak ettiği konularla ilgili kitaplar almaya özellikle özen gösterin.
  • Okuduğu kitaplar hakkında konuşmayı kesinlikle ihmal etmeyin. İlk okumayı öğrendikleri dönemde, okuduklarının anlamı genellikle ihmal edilir. Ancak sonrasında, okuduğu hikayeden, masaldan bahsederek, okumanın gerçek amacını yeniden hatırlatabilirsiniz.
  • Birlikte okuyun. Tıpkı eskisi gibi, okurken sınırsız bir şekilde eğlenmeye devam edin.
  • Artık çocuk dergileriyle tanışmanın zamanı geldi. Kendisi ve kendi yaşıtlarına özel hazırlanan dergileri okumak, içindeki bulmacaları çzömek ve yaşına uygun yeni masallar dinlemek hoşuna gidecektir.


Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
Çocuk Kitapları, Dergileri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...