faydalı yazılar..

<12>
01/07/2011 16:35:00

Kızlar, bebeklerimiz için okuduğumuz, bulduğumuz faydalı yazıları buraya aktarmaya ne dersiniz? Böylece kolayca ulaşabileceğimiz toplu bir arşiv oluşturmuş oluruz.. Konu sınırlaması yok; ister sağlık isterseniz yemek tarifleri..

Ynt: faydalı yazılar..

01/07/2011 16:40:00

Super olur bence 

Ynt: faydalı yazılar..

01/07/2011 16:41:00

yorum yapmadan sadece bilgilerin olduğu bi sayfa olsun diye geçiyor içimden, sen ne dersin?

Ynt: faydalı yazılar..

Ynt: faydalı yazılar..

Ynt: faydalı yazılar..

01/07/2011 16:50:00

aylinanne nin blogunu bende cok begeniyorum thnks fragola

Viral enfeksiyonda yapılacaklar

01/07/2011 16:51:00


Şu günlerde viral enfeksiyonlara bağlı öksürüğü olan çocuklar için annelere bazı tavsiyeler var:

(Şimdi erken ama ileride bize de lazım olabilir)

BİR: Bu tür enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak gereksiz, hatta zararlıdır çünkü antibiyotiklerin virüsler üzerine hiçbir etkisi yoktur. Antibiyotikler, sadece orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit gibi komplikasyonlar için doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. (kişisel not: oğlum birkaç kez ateşlendi, 6.hastalık geçirdi, çok defa nezle oldu, bol öksürükl bir-iki hastalık geçirdi. Bu semptomlarla ne zaman doktora gitsek rutin olarak hemogram crp, boğaz kültür, idrar kültür ve idrar tahlili istendi. "E artık bu sefer antibiyotik verir dr." dediğim çok oldu ama kanda ve idrarda bakteri yoksa hiç vermedi. Ballı zencefilli ıhlamur, soğuk buhar ve burna serum verilip eve yollandık. Doktor seçimini işte bu yüzden çok önemsiyorum)

İKİ: Öksürük ve soğuk algınlığı şuruplarından da uzak durun. (benical, aferin ve peditus gibi) Bunun yerine çocuğunuza bol sıvı verin, seviyorsa ıhlamur, ada çayı, nane-limon çayı içirin. Çocuğun odası nemli olsun. Radyatörlere su kapları, sobaların üzerine çaydanlık koyun. Odaları her gün havalandırın ve ev içinde sigara içilmesine mani olun.

ÜÇ: Vitaminlerin de bağışıklığı kuvvetlendirdiği ileri sürülen ilaçların da hiçbir faydası olmadığı aklınızda bulunsun. C vitamininin sağlıklı hayat için gerekli olduğu, antioksidan özelliği bulunduğu elbette doğrudur ama vitaminler ilaç olarak değil de meyve ve sebze yiyerek alınmalıdır. Mandalina, portakal, havuç, greyfurt gibi meyveleri ve her türlü sebzeyi bolca yiyin.

DÖRT: Çocuğun ateşi çok yükselse bile şayet onu iştahsız, halsiz bırakmıyorsa, aktivitelerini etkilemiyorsa hemen ateş düşürücü şurup ve fitillere sarılmayın. Yüksek ateşin virüslerin vücutta üremelerini durdurduğunu unutmayın. 

BEŞ: Burun tıkanıklığının en iyi ve en zararsız tedavisinin buruna serum fizyolojik ismi sıvının damlatılması ve ortamın nemlendirilmesi olduğunu unutmayın. Eczanelerde deniz veya okyanus suyu adıyla satılan burun damlalarına dünyanın parasını ödemeyin. “Bir litre kaynatılıp soğutulmuş suda 1 çay kaşığı sofra tuzunu eriterek” kendi serum fizyolojiğinizi yapın.

ALTI: Havuçlu, patatesli, kerevizli, soğanlı, maydanozlu tavuk sulu çorbaları soğuk algınlığının bir numaralı ilacıdır.

Ynt: faydalı yazılar..

01/07/2011 16:51:00

rica ederim canım benim de hoşuma gidiyor :)

Ynt: faydalı yazılar..

01/07/2011 18:04:00

Bebeğiniz Nasıl Daha İyi Uyur!

Aile düzeni, bebeklerin ilk birkaç ayda uyku düzenlerinin oluşmasına büyük ölçüde yardımcıdır, burada bebekleriniz için iyi bir uyku düzenini nasıl oluşturabileceğinize dair birkaç ipucu veriyoruz;

1-2 Aylık Dönem

Bebeğiniz 1-2 aylık olana kadar en az bir kez doktor kontrolünden geçmiş ve kilo alımı normal ise, beslenme ihtiyacı dışındaki gece ağlamalarını görmezden gelebilirsiniz, bebeğiniz aç değilse ve gözlerini tamamen açmadan, yani uyanmadan ağlamaya devam ediyorsa, sakin olun ve onu okşayarak sakinleştirmeye çalışın, devam ederse kucağınıza alın ve onu rahatlatarak tekrar yerine bırakın.

2-3 Aylık Dönem

Artık iyi bir uyku programı yapmış olmanız gerekiyor, bebeğiniz uykudayken anne sütü ya da biberon maması vermemeye çalışın, tamamen değilse de bir miktar uyanmasını sağlayın. Onu kucağınızda ya da beslerken değil ona ait olan yerinde yatırmaya alıştırın. Bebeğiniz ağlarsa onu tekrar kucağınıza alın sakinleştirin ve tekrar yerine bırakın, bu onun kendini güvende hissetmesini sağlar.

4 Aylık Dönem

Bu dönemde bebeklerimiz  beslenmek için sık sık uyanmaları dışında gece boyu 9-10 saat kadar uyuyabilirler, bu anne babalar için de kaçırılmayacak bir fırsattır. Bebeğiniz ağlıyorsa ve beslenme problemi yoksa, onu beslemeden sadece kucağınıza alarak sakinleştirin, 15-20 dakikalık aralıklarla bunu birkaç kez yapmak zorunda kalabilirsiniz.

6.Ay ve sonrası

Bu dönem bebeğiniz huy değiştiriyor, bunu yakında biteceğini düşünerek, bebeğiniz için, size uygun bir felsefe geliştirmeye çalışın, mesela bebeğiniz aşırı beslenmeden uyuyamıyorsa bunu dengeleyin,uyku saati yanlış olabilir, denemeler yaparak doğru saati bulun. Ona kendini güvende hissettirecek bir eşya alışkanlığı kazandırın (oyuncak, battaniye gibi) bu şekilde artık onun önceki aylardan farklı bir uyku alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz.

Unutmayın! bebeğiniz için oluşturacağınız uyku felsefesi sabır ve kararlılık gerektirir, bu onların tüm yaşamını etkileyecek önemli bir dönemdir.

Kimin Sesi: Bu yazı henüz biri 6 aylık diğeri 9 yaşında iki çocuk sahibi Bilge Abat tarafından yazılmıştır. Bilge Abat İstanbulda yaşıyor.


kaynak; http://www.bebekolay.com/bebeklerde-uyku-sorunu/

kızlar yalnız değilmişiz..

Ynt: faydalı yazılar..

01/08/2011 08:53:00

çok ii üşünmüşşsün platincim...

<12>

Cevabın:


Tartışmaya katılmak için giriş yap. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla
2010 Ekim Anneleri

Tamamen Ücretsiz

Kaydol Tecrübeli anne ve babalardan yardım al. Sen de yardım et. Anı defteri, fotoğraf albümü, sorular, gruplar...